Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@raducrisstian : daca zici ca tre sa scot acele ma mai gandesc daca le scot sau nu; bine ca mi-ai dat ideea cu prietenul, am un vecin usa in usa care are aceeasi masina, doar ca e caravan, o sa vad ce rezolv cu el
@alynutzu_cvm : ai idee cum se re-calibreaza acele alea ? poate totusi ma bag; oricum azi vreau sa imi iau niste leduri in loc de becuri si sa schimb lumina la ceasurile de bord si tot ceea ce pot schimba fara sa fac prea mult "damage", o sa fac poze in cazul in care operatia e reusita Smile
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasi masina din 2000 si se aprinde martorul de la motor dar nu si cel cu masinuta ,un coleg are din 2001 si se aprinde si masinuta alt prieten 2000 se aprinde numai masinuta si nu a avut probleme ,eu am adus masina din germania personal de la o cunostinta si nu a umblat la bord deci daca lipseste unil din martoi cel cu masinuta sau cel cu motor nui problema dar amindoi nici intru-n caz ,chek energi are rol de avertiza ca ceva la masina nu este inregula ,deci ar trebui sa se aprinda atunci cind pui contact dupa care se stinge ,
  • FirePcMaster

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Timis
  • Masina: Movano 2020 2.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu se aprinde check engine ( parca nu ar exista acel martor ). Am scos chiar si debitmetru si nimic. Am facut test la masina si nu imi apare nici o eroare. Nu stiu ce sa cred , si a mea e Y17DTi si tot din 2000.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E clar, trebuie neaparat sa punem la punct chestia asta ... o sa incep sa sap Smile
Skip ads

  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
distinsul vostru coleg @fan_florea va ureaza SUCCES !
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
FirePcMaster a scris:Nici la mine nu se aprinde check engine ( parca nu ar exista acel martor ). Am scos chiar si debitmetru si nimic. Am facut test la masina si nu imi apare nici o eroare. Nu stiu ce sa cred , si a mea e Y17DTi si tot din 2000.


Am avut aceeasi problema.
Functia martorului cu cheita si masina e preluata de martorul cu silueta motorasului.
La mine acesta fusese scos de proprietarul dinainte ca sa nu mai sesizeze cumpararorul ca are defectiuni.Am desfacut placa cu instrumentele de bord si am dus-o la reprezentanta Opel,la un electronist care mi-a pus alt led(SMD) in locul de unde fusese scos.Am dat 75 Ron.Bafta.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da am reusit sambata sa desfac bordul, dar cand am ajuns la partea cu scos acele indicatoare m-a cam luat asa o frica ... si am lasat-o pentru momentul in care o sa am un electronist langa mine sau macar pe cineva care a mai facaut asta ... partea buna este ca am schimbat lumina ceasurilor, am pus leduri albe care merg foarte misto, nu trebuie decat schimbate becurile cu ledurile, a iesit belea. Va dau PM cui il intereseaza de unde poate lua aceste leduri Wink Oricum s-ar putea sa intru intr-un concediu medical si poate atunci o sa am mai mult timp la dispozitie sa rezolv si problema cu martorii aia, care sunt de fapt motivul pentru care am desfacut bordul.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai ajuns la ace mai aveai foarte putin si reuseai. Acul este montat prin presare pe axul unui motoras. Motorasul are praguri interne (blocaje) pentru pozitia de minimum (zero) si maximum a indicatorului, fie el turometru, vitezometru, nivel carburant sau temperatura apei. Inainte de scoaterea acului incearca sa memorezi pozitia de minim (zero) a acului. Eu folosesc un creion cu care insemnez pe cadran pozitia acului si ulterior sterg semnul cu guma de sters. Ca sa scoti acul, trebuie sa-l fortezi usor peste pragul minim si in acelasi timp tragi de el in sensul de scoatere. Ca sa pui acul la loc, il presezi in axul motorasului pana foarte aproape de cadran, dar sa nu frece de acesta, iar calibrarea lui pe pozitia de 0 (insemnata cu creionul sau memorata de tine) se face rotind acul si fortand succesiv pragurile de minimum sau maximum pana cand acul este pe 0 pe cadran la pragul de minim al motorului.


Ultima modificare facuta de djtaotao la Lun 01 Jun, 2009 9:04 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sincer mi-e frica sa nu fac vreo boacana, plus de asta nu aveam nici smd-uri, nici pistol de lipit ... daca e cineva din Ploiesti care poate face chestia asta, contra-cost, astept un mesaj Smile
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru l-am facut si eu cand am ajuns la ace...m-a luat cu transpiratii si am montat totul la loc....O sa vad cand am timp liber sa imi fac curaj sa scot acele
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
alynutzu_cvm a scris:...m-a luat cu transpiratii...


Haidi bre! Ca doar nu e "brain surgery". E un rahat de bord din plastic.
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Un rahat care face cam 250 ron la dezmembrari....cam scump rahatu asta si nu cred ca are rost sa dau banii pe el aiurea
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am desfacut zeci de borduri pana acum si n-am reusit sa stric nici unul. Ce-i drept... evit ciocanul si sculele mai grele de 1 kg.
Daca urmezi intocmai procedura explicata de mine mai sus nu dai gres.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR