Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • asot

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut, am un opel vectra a din 1991 (C16NZ) si trebuie sa-i fac o diagnosticare...problema este ca nu am gasit un service care sa aibe softul pt ea, "fiind prea veche", nici la radacini care este service opel...va rog sa-mi spuneti si mie daca stiti un service in bucuresti care ar avea softul pt ea...multumesc!
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Fa singur "agrafa" ! Cauta pe forum ce si cum se face si ai rezolvat , e cea mai usoara si non-costisitoare solutie , si merge sigur .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe C16NZ nu se poate conecta niciun tester din pacate, ai numai metoda agrafa.
  • CV13BOT

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Se poate conecta tester pe motor de C16NZ . Si eu am motor tot la fel .La noi in Covasna este un service care are tester si soft la motorul asta .
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bineinteles ca se poate conecta,ideea e ca multi nu au mufa corespunzatoare.
  • asot

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
multumesc...dar de preferat ar fi fost sa fie in bucuresti un service care sa-l aibe...
  • florin66

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Calibra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
te astept la Bacau,au tester pt motorul tau.vreo 20ron un test
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa-mi faceti si mie niste poze cu C16NZ op-com opelscan si vizualizare parametri motor, coduri eroare stiu toate .
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dl dan nu a spus nimeni de op-com!

vorbim de interfata winaldl pe care a facut-o si cristianTM din cate retin..

si topicul aici:

https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20


si niste poze :
https://www.clubopel.com/vie...6nz&start=140
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu vorbim de CristianTM ca asot nu are experienta lui si chiar nu merita sa faci o interfata pentru un singur motor la care vezi doar citiva parametri. In Bucuresti stiam un tech1 dar nu mai retin cine il avea, posibil maiandrei sa cunoasca mai multe.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ilie are tech1 in buresti.din auzite.
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare lume. asot, daca ai drum vino prin Constanta ca te rezolva imediat baietii de la Real Azurro, nu dureaza mult si nici scump nu e. Multa bafta!
Skip ads

  • sirr

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sal am facut si eu testul agrafa pe un vectra a din 92 motor 2.0i 85kw(l am facut pentru ca in mers imi sare acul de la turometru fara a se tura motorul, iar dupa aceasta se aprinde becul si cand se aprinde cred ca imi taie benzina ca se opreste motorul) si becul acela din bord a clipit cam in felul urmator prima oara a clipit de 2 ori apoi pauza, iar de 2 ori, iar pauza, 1 data, pauza, de 2 ori, pauza, 1 data, pauza, de 2 ori, pauza, de 3 ori, pauza, 1 data, pauza, de 2 ori...putetzi sa imi spunetzi si mie ce inseamna? va rog
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sirr a scris:sal am facut si eu testul agrafa pe un vectra a din 92 motor 2.0i 85kw(l am facut pentru ca in mers imi sare acul de la turometru fara a se tura motorul, iar dupa aceasta se aprinde becul si cand se aprinde cred ca imi taie benzina ca se opreste motorul) si becul acela din bord a clipit cam in felul urmator prima oara a clipit de 2 ori apoi pauza, iar de 2 ori, iar pauza, 1 data, pauza, de 2 ori, pauza, 1 data, pauza, de 2 ori, pauza, de 3 ori, pauza, 1 data, pauza, de 2 ori...putetzi sa imi spunetzi si mie ce inseamna? va rog


Nu inseamna nimic, testul nu e corect. Refa testul si urmareste becul cu mai multa atentie. Trebuie sa indice pentru inceput de 3 ori codul 12 adica: clipeste o data apoi pauza si iar clipeste de doua ori, apoi o pauza mai lunga urmata de repetarea codului 12 (clipeste o data apoi pauza si iar clipeste de doua ori), iar pauza mai lunga si din nou repetarea codului 12 (clipeste o data apoi pauza si iar clipeste de doua ori). Dupa aceste 3 coduri 12 trebuie sa fii foarte atent pentru ca acum o sa indice codurile de eroare de cate 3 ori pe fiecare, succesiv pana le v-a arata pe toate, apoi o sa indice din nou codul 12 de 3 ori , ceea ce inseamna ca a terminat listarea codurilor. Dupa aceasta o ia de la inceput. Posteaza codurile si o sa te ajutam. Sper ca ai inteles interpretarea clipiturilor becului (numarul de clipituri anterioare pauzei scurte reprezinta prima cifra din codul de eroare, iar cele de dupa pauza scurta reprezinta a doua cifra). Spor la treaba!
  • sirr

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
campary a scris:
sirr a scris:sal am facut si eu testul agrafa pe un vectra a din 92 motor 2.0i 85kw(l am facut pentru ca in mers imi sare acul de la turometru fara a se tura motorul, iar dupa aceasta se aprinde becul si cand se aprinde cred ca imi taie benzina ca se opreste motorul) si becul acela din bord a clipit cam in felul urmator prima oara a clipit de 2 ori apoi pauza, iar de 2 ori, iar pauza, 1 data, pauza, de 2 ori, pauza, 1 data, pauza, de 2 ori, pauza, de 3 ori, pauza, 1 data, pauza, de 2 ori...putetzi sa imi spunetzi si mie ce inseamna? va rog


Nu inseamna nimic, testul nu e corect. Refa testul si urmareste becul cu mai multa atentie. Trebuie sa indice pentru inceput de 3 ori codul 12 adica: clipeste o data apoi pauza si iar clipeste de doua ori, apoi o pauza mai lunga urmata de repetarea codului 12 (clipeste o data apoi pauza si iar clipeste de doua ori), iar pauza mai lunga si din nou repetarea codului 12 (clipeste o data apoi pauza si iar clipeste de doua ori). Dupa aceste 3 coduri 12 trebuie sa fii foarte atent pentru ca acum o sa indice codurile de eroare de cate 3 ori pe fiecare, succesiv pana le v-a arata pe toate, apoi o sa indice din nou codul 12 de 3 ori , ceea ce inseamna ca a terminat listarea codurilor. Dupa aceasta o ia de la inceput. Posteaza codurile si o sa te ajutam. Sper ca ai inteles interpretarea clipiturilor becului (numarul de clipituri anterioare pauzei scurte reprezinta prima cifra din codul de eroare, iar cele de dupa pauza scurta reprezinta a doua cifra). Spor la treaba!



ms .... maine incerc si dau raspunsi aici....sper sa reusesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR