Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am deschis aceasta discutie cu speranta ca,din cei de pe forum se vor gasi sa ma ajute si pe mine..ca ma chinui de ceva vreme cu montarea geamurilor electrice pe Corsa C .Precizez ca e in 3 usi..din 2002 cea din semnatura,dupa ce am cautat un donator compatibil ca sa zic asa...am gasit pe forum la un coleg din Arges fete cu butoane,cablul din usi,un pumn de relee,si cele 2 macarale...colegul mi-a spus ca e relativ simplu..ca am si eu trase firele..numa cat conectez ,asa ar fi trebuit...dar nu e..Sad.La recomandarea domului Dan Cuciureanu,caruia ii multumesc pentru suportul oferit mereu mie si colegilor,am cautat si downloadat de pe net TIS 2000, versiunea 99.Acolo culmea..nu imi arata nici un releu ptr geamurile electrice si nici cum trebuiec ele mufate..adica din usa..cum iese mufa aia rotunda cu multi pini..si pana la sigurantele de langa motor..Sad.Daca voi reusi instalarea poate va fi un nou tutorial ptr altii incapatanati ca mine care vor dori pe corsa lor geamuri electrice.
Atasez poze cu ce am gasit ...si poate ma lamureste si pe mine cineva mai bine..cu schema electrica..







In ultima poza nu stiu ce e A15 - Body Control Module....
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Te pui pe A15 Body Control Module si faci click, apare meniu cu localizare. Este un modul care se ocupa cu geamuri electrice, inchidere centralizata etc, il gasesti sub capota in cutia cu relee, e infipt vertical. Dupa ce montezi tot trebuie activata functia de geamuri electrice cu op-com.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Intrebare..releele din blocu asta care e de pe masina donator imi trebuiesc sau nu?intreb ptr ca in TIS nu am gasit vreun releu ptr geamuri electrice si sa fiu sigur ca nu o sa am nevoie de ele..am promis sa trimit inapoi ce nu imi trebuie!

Iar referitor la Modul,o sa il primesc pe cel de la masina donatoare ,ea fiind pe diesel si a mea pe benzina are vreo importanta?mai trebuie activata functia cu op-com?Precizez ca alarma si inchiderea nu le am originale...
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
A15..Body Control Module...L-am gasit..problema e ca eu am modelul XA..dupa cum se vede si in poza..iar cel care va veni de pe masina donatoare e XB...care ar fi diferenta intre cele 2?Oare se potrivesc?Si in acest caz va mai trebui sa scriu soft cu Op-Com?Precizez ca voi avea toata cablaraia..care intra in acest panou..respectiv cele 2-3 mufe..care in poza is negre cu clema mov...daca voi primi azi pachetul cu cabluri de la Arges..duminica ma voi ocupa de operatiune....





Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred sa fie important XA sau XB, chestia e codul 24 467 902 sa fie identic. Succes pe duminica !
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sad( la cel care vine se termina in 903:(( nu 902:(( oare nu o sa mearga?Sad
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Deci..azi am ramas fara bord..am dat totul jos..am incercat sa pun ..cablajul de pe masina donator..prima problema..nu se potriveste mufa ptr calculatorul de la Air-baguri...am vb cu Mishu,colegu nostru si m-a lamurit cum as putea sa fac sa modific mufa...apoi problema nr 2..mufele de langa modulul de control..au altef pinii,chiar mai multi...plus alte culori la cabluri...si nu in ultimul rand modulul de control,nu stie de ABS..air-baguri avea doar 2 masina donatoare eu am 4...plus ca mufele ce fac legatura cu modulul is dispuse altfel....culmea cablajul e tot de pe corsa C 2002 numa ca nu e 1.2 e 1.7....Sad
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Singura sansa e sa listezi cele doua scheme si sa te apuci sa compari, gasesti diferentele si le rezolvi.
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bun sa spunem..ca rezolv cu cablurile cu toate ca nu prea vad cum..nu am schemele..o sa ma lovesc de eternul modul..deci..al meu nu stie de geamuri electrice iar cel de pe masina donator nu stie de 4 air-baguri si de Abs:( si aici iar tre sa scot bani..acum nu stiu..cu un tester se poate programa modulul meu?ca daca merge as incerca sa separ de pe mufa donator circuitul ptr geamuri electrice pana in modul,as lasa cablurile mele si numa cat as adauga...un coleg cu testerul..atat ..o rescriere de soft e 100 euro..chiar nu am banii astia:(
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Schema o ai in TIS, selectezi celalat motor sau varianta/an
Acum cu programarea e mai simplu, se face cu OP-COM, se intra pe modul si se schimba configuratie, 2-4 airbag, geamuri, abs etc. Varianta e sa dai 100lei pentru programare la un forumist sau 450lei pe o interfata.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
intrebare..daca macaralele electrice au o cutiutza mica sub motorasele electrice vor merge si fara modul?si sa se puna pe direct si o siguranta fuzibila?BCM-ul...nu stiu ce functie are dar am inteles ca daca aveam inchiderea originala imi ridica geamul in sus automat ..care are poate sa imi confirme?
  • argflk

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ii zice confort la acea optiune. Daca o ai iti ridica geamurile din inchidere. Daca nu o ai o poti cumpara separat. Nu e scumpa.
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
no..eu am intrebat daca aveti geamuri electrice,din fabrica si inchidere centralizata din fabrica,la inchiderea din telecomanda daca geamurile sunt lasate in jos vi le ridica automat sau nu?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu le ridica, numai la echiparea confort ridica.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bun daca nu le ridica..atunci sub motorasul de la macara unde e cutiutza aia neagra ptr ce e ?ce functie are daca modulu de comanda e in panoul de sigurante?
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
departe a scris:no..eu am intrebat daca aveti geamuri electrice,din fabrica si inchidere centralizata din fabrica,la inchiderea din telecomanda daca geamurile sunt lasate in jos vi le ridica automat sau nu?


....
am gasit si eu locul unde pui informatiile.

nu ti le ridica ...
acele "cutiute" de sub motorase ar trebui sa fie pline cu circuite electronice asa numitele "drivere" pentru comanda motoraselor. Ca sa-ti confirm cele spuse anterior desfa cutiutele si pune o poza cu codul circuitelor care se afla acolo.

daca se confirma faptul ca ai driverele acolo nu mai ai nevoie sa schimbi modulul. trebuie doar sa le legam in asa fel incat sa functioneze doar cand ai cheia pusa ...

bafta
  • argflk

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ce chin e sa le pui...Cum era mai bine sa iei universale sau tot dupa un opel?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Deci sfatul meu pentru cei care vor sa incerce e sa nu incerce:) sincer injur de nu mai pot..abia am reusit sa inteleg ce e ptr ce si unde vine..daca vreti geamuri electrice sa fie din fabrica,daca nu..cumparati de pe o masina identica 100% adica una care era full..o sa ramana mufe si cabluri in plus da cel putin nu o sa va chinuiti..a! si inca ceva ..sa nu credeti ca is trase firele si trebuiesc doar cateva conexiuni..eu am inghitit-o ca asa mi-a zis si mie..ai tras totu in portiere ..bla bla e usor..nu e deloc!Deci eu am luat de pe opel corsa c acelasi an..instalatia toata doar ca era diesel 1.7 si nu se potrivesc!
  • argflk

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sa ne mai arati cum decurg lucrurile la tine acolo.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
departe are dreptate dar masina nu trebuie sa fie chiar 100% identica, sa fie macar acelasi an si motor.
Eu am patit-o cu centralizata la Agila 2001, iau totul din portiere si modului de pe una din 2004, pe urma constat ca modulul difera inclusiv pinii, fac rost de modul 2001 si motorasul din haion ca ala nu-l aveam, hai sa incep...cablaj fata aveam dar pe spate lipsa ! Asa ca am pus fata portiera la loc si astept acum cablajul cu mufe dar varianta pina la 2003...deci cascati bine ochii si analizati bine in EPC si TIS diferente ca sunt destule.
Chiar daca voi avea si cablajul spate exclus sa o mai montez eu, o am la vinzare (masina) si lada cu centralizata pina la clips si surub va fi bonus.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR