Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Smile) tare asta cu berea...da facem altfel..in loc de bere te las 2 zile in boxa am de toate acolo,vin, compot cat poti sa bei;)) in timpu asta probez rotile pe 15:))
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit! is pe masina functionabile 100%! Is fericit!
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu alte poze referitoare la modificarile facute..asta pentru viitorii care vor incerca ..se poate vedea cam ce ii asteapta...
















Chiar as fi curios daca va mai incerca careva;)), promit sa il ajut! A fost de munca dar sincer se merita!E sentimentul ca ai facut ceva tu singur pentru tine,ca sa nu mai vb de economia la bani..chiar is curios cat costa operatia in service sau la reprezentata:))
  • constantin tabacaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
dl. CUCIUREANU ,am luat de la MARIUS panourile si inst. electr. ptr. geamuri,sunt in impas cu legaturile electr.e nevoie de relee?,legaturile ptr. alim. unde se rac. ?
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutari domnule Constantin..daca vrei te pot ajuta cu info..dar nu inteleg cum vrei sa faci si ce ai luat...alimentarea se face la o instalatie originala din primu panou de relee si sigurante care e fix sub parbriz...partea stanga(cea cu volanul)...nu e nevoie de relee daca ai macaralele originale de corsa c!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
constantin tabacaru are Agila. Usa la ele nu este precablata deci trebuie firele cu mufe originale sau improvizatii dar facute bine ca sa nu i-a foc masina. Cablajul original se mai gaseste pe la dezmembrari dar destul de rar pentru ca se livreaza complet cu geamuri electrice si centralizata. Partea din fata la el este precablata pentru geamuri si centralizata, mufele sunt in interior jos la stilpi. Partea din spate portiere si haion nici ea nu e precablata pentru centralizata (deci trebuie cablaj) cit despre geamuri electrice asa ceva pe spate nu are Agila. Cablajul e de doua feluri, pina in 2003 si dupa 2003, diferentele intre ele sunt mici si se face prin inversare de ceva fire.
Si eu am vrut sa pun geamuri electrice, centralizata si oglinzi cu incalzire (de asta stiam de Marius ca are macarele electrice si panourile usi) dar m-am oprit in stadiul ca am aproape tot pe centralizata mai putin cablaj spate si macarale fata. Motivul la mine e simplu, am mai cumparat una care are asa cucurele si cealalta e la vinzare. La cea noua am in cap ridicare geamuri automata la inchidere Agila neavind asa ceva din ce stiu eu, se poate face dar cred ca nu voi avea timp.
Sfatul meu este ca D-nul Constantin sa nu munceasca aiurea si de doua ori, o data si bine. Cumparat inchidere si cablaje originale, facut totul "original". Nu se pot compara cablajele originale, motorasele si mecanismele cu facaturile de doi lei (china) care se gasesc la noi.

Ultimele mesaje vor fi unite la Agila -> https://www.clubopel.com/vie...highlight=geamuri
  • constantin tabacaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc dl. DAN, sa stii c-am luat legatura cu COCOSAI care are centralizata originala in care se afla si cablajul pentru geamuri .Este adevarat sunt cam scumpe ,dar face. Voi reveni dupa ce le montez.Inchiderea centralizata originala nu are acuatori ca la cele chinezesti,comanda este direct in incuietoare.
  • gunman

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt posesorul unui Corsa C (2004) cu geamuri electrice.
Geamul din partea stanga nu se mai inchide complet doar cu o apasare mai lunga a butonului.
Trebuie sa-i dau apasari repetate pentru a-l inchide, iar in usa se aud zgomote mecanice (troncane ceva, mai exact)
Geamul de pe partea dreapta functioneaza OK.
Ce ma sfatuiti? Sa incerc sa dau fata de usa jos? E complicat (din cate stiu senzorii de la air-bag-urile laterale sunt acolo)?
Sau sa ma duc direct la service?
Multumesc anticipat pentru eventualul ajutor.
Skip ads

  • corsar81

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am avut si eu o problema similara: geam dr. fata; se ducea pana sus se intorcea de unde plecase. Apoi am obs, ca garnitura de la usa era intoarsa deci geamul se oprea in plastucul ala, nu isi facea toata cursa.
La mine nu se auzea nici un zgomot.
Dupa cea a rezolvat garnitura am mers normal.
Verifica daca nu cumva ai ceva in care se opreste geamul.
Daca nu e asta inseamna ca are altceva si mai indicat ar fi sa mergi la service.
Bafta!
  • gunman

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mersi mult pentru raspuns!
O sa verific oricum daca e ceva vizibil in neregula dar nu cred ca asta e problema pentru ca si la coborarea geamului e la fel.
Trebuie sa-i dau impulsuri repetate ca sa-l cobor de tot. Avand in vedere ca si troncane ceva in usa (in special cand coboara geamul)
cred ca e totusi o problema mecanica.
M-as duce la service dar la reprezentanta cred ca ma jupoaie Smile asa ca o sa caut in alta parte.
Ideea e ca mi-e teama sa nu se strice de tot si sa ramana deschis sau inchis.
Oricum, mersi pentru sugestie si bafta maxima!
  • gunman

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Intre timp s-a rezolvat. Dupa 1 cursa completa sus-jos acum functioneaza.
S-ar putea sa-si fi pierdut cursa din memorie sau contactul butonului sa fie imperfect.
Multumesc pentru atentie! Smile
  • corsar81

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multa bafta si drumuri fara incidente
Skip ads

  • Emanuel2222

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut, la mine se intampla urmatorul lucru: cand vreau sa ridic geamul, acesta se ridica cam trei sferturi dupa care coboara singur inapoi, ca si cum as pune mana pe el....
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Deconecteaza bornele de la baterie,macar 30 min..apoi pune iar..si tine apasat butonul ridicare coborare geamuri..faci cursa..de 2 ori, apoi incearca sa vezi...daca se mai opreste singur!
  • bogdan_d

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca mai aveti probleme de genul se inchide/deschode in pasi adica cu apasari multiple inchideti geamul complet si tineti apasat pe inchid vre-o 10 - 15 secunde sa se incarce condensatorul. Aceasi problema o am la un renault laguna dupa ce deconectez bateria.
  • SeRee

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut.. am si eu o intrebare ... vreau sa imi pun geamuri electrice pe un opel corsa c 2003 ...si nustiu de unde sa cumpar un kit de geamuri electrice pe fatza ... ma poate ajuta cnv ? Multzumesc
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cauta originale,de corsa c..pe site eu mi-am pus..dar trebuie de pe corsa ..sa fie
  • SeRee

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut... am si eu un opel corsa 1.2 benzina .. si as vrea sa imi pun geamuri electrice.. ma poate ajuta cnv cu vreun site sau un nr de la dezmembrari.... de unde as putea sa cumpar un kit de geamuri electrice pe fata... multzumesc
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
exista kit aftermarket dar e foarte important sa specifici ce an este corsa ta
  • SeRee

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
din 2003 ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR