Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
SeRee..ca sfat..daca vrei sa fie ceva klumea gen fabrica,cauta pe net la auto avariate o corsa c,suna omu vb cu el..cere-i pretz ptr macarale si butoane cu tot cu cablaj..pana in stalpi..inca ceva,f important..ai verificat de curiozitate in stalpul usilor fata daca ai trase firele?ar trebui sa fie cam 11-12 pini..
Skip ads

  • SeRee

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
departe a scris:SeRee..ca sfat..daca vrei sa fie ceva klumea gen fabrica,cauta pe net la auto avariate o corsa c,suna omu vb cu el..cere-i pretz ptr macarale si butoane cu tot cu cablaj..pana in stalpi..inca ceva,f important..ai verificat de curiozitate in stalpul usilor fata daca ai trase firele?ar trebui sa fie cam 11-12 pini..



sincer sa iti zik nu am dat niciodata panourile jos.. ca sa vad.... am cautat pe net dar nu prea am gasit .... Sad ... dak stii cumva pe cnv sau un site de la dezmembrari unde sa gasesc... Multzumesc
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu panourile frateeee..cum deschizi usa,unde se tine usa de stalpu dispre capota..vezi un cordon gros..negru..are o buycata de plastic rosie..un patratzel..trage de ala si invarti de o parte spre stanga..si apoi tragi de mufa aia rotunda..daca te uiti la pozele postate de mine,mufa e in prima poza de sus!te rog precizeaza modelul anu ..in 2 sau 4 usi..ok?
  • SeRee

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
departe a scris:nu panourile frateeee..cum deschizi usa,unde se tine usa de stalpu dispre capota..vezi un cordon gros..negru..are o buycata de plastic rosie..un patratzel..trage de ala si invarti de o parte spre stanga..si apoi tragi de mufa aia rotunda..daca te uiti la pozele postate de mine,mufa e in prima poza de sus!te rog precizeaza modelul anu ..in 2 sau 4 usi..ok?



4 usi ... zimi link`ul unde sa ma uit te rog.. ms
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
citeste cap-coada acest topic!
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Asignare pini motor windowlifter
Pin1 +12V fara contact cheie
Pin2,3 comanda switch motor sus/jos
Pin4 GND
Pin6 cand dormim pe noi si uitam geamul deschis (sau o facem la impresie) si inchidem masina, BCM-ul citeste comanda central door locking si iti inchide geamul.
Va puteti lipsi de pinul 6 asta in caz ca vreti sa nu aveti aceasta obtiune
Mai este un fir de +12V care vine direct in pinul 9 in sw-uri dar de data asta este pe contact cheie pt. protectie baterie.
In TIS explica clar cum se face, dar de lene multi nu fac asta si sar repede cu intrebari, ca cineva are timp sa raspunda ora de ora special pt. fiecare cu pb. lui.
Aici ar trebui sa se puna intrebari de genul...am terminat instalarea si nu coboara geamul...nu cum sa lipesc un fir sau e mai bine daca fac legaturile "wireless"
La partea electrica max 1 ora si partea mecanica (desurubat,insurubat "dat gauri", nituit si alte chestii) 2-3 ore cu toate sculele la indemana (asta in cazul meu)
  • bursucu_pitesti

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Sunt utilizatorul unui Opel Corsa D, model 2008, 1.4 diesel.
Imi puteti spune daca pot sa-mi pun geamuri electrice si pe spate ?

Va multumesc
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da,se pot pune,daca ai 2 macarale electrice ptr spate..macar de la opel corsa c,dar verifica prinderile geamului cu macaraua..vezi sa pice pe pozitie..cablajul pana unde merge..daca e precablat pana in stalpul usilor din spate..dar in principiu ar merge...
Skip ads

  • Adyzoo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Detin un Corsa C an 2001 si de cateva zile am probleme cu geamurile electrice, acestea nu e mai deschid. Am incercat sa schimb sigurantele nr.5, 20 si 35, cum am citit pe acest forum dar se pare ca geamurile tot nu functioneaza, Butonul de la geam nu se aprinde. Aceasta problema apare la o zi dupa ce am schimbat contactul masinii deoarece se blocae. Care poate fi problema? Va multumesc pentru ajutor!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Este foarte posibil sã fi montat firele la contact gresit. Geamurile electrice primesc curect de la contact...functioneazã doar cu contactul pus. Verificã legãturile la contact. Numai bine.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...6846&start=60
Citeste tot inclusiv regulamentul Citeste Regulamentul!
Sigur ai pus la loc totul cand ai schimbat contactul ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Continua discutia in topicul indicat de victor
Pe viitor foloseste cu incredere functia de cautare
Skip ads

  • vicelord

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Am un opel corsa din 2001 fara instalatia electrica pentru geamuri electrice.
As dori sa stiu cat de greu este de montat geamurile electrice si daca merge direct (gen tras fire de la baterie) fara sa ma joc cu instalatia electrica a masinii.

regards
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pai,cred ca merge si direct,nu am incercat si nu am vrut sa fac tiganeala...nu e greu..dar iti vor trebui exact de pe un opel corsa c..macaralele...cu astea din comertz nu am incercat...
  • vicelord

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am gasit macaralele cu fete de usi si butoane si instalatia electrica pana in masina. Ma omoara mai departe ca nu am gasit nicaieri o schema cu firele ceva.

regards
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
E super atunci...is mai bucuros eu decat tine...daca erai din Galati...poate veneam pe la tine sa te ajut..ok pai de aici e simplu,verifica la inchiderea usilor,unde se tine,ai balamalele si un cordon mare,cu mufa rotunda,care se desface prin rotire la stanga dupa ce tragi de o "limba" rosie,care e pe aceasta mufa rotunda,apoi verifici daca ai pana acolo cablajul tras din fabrica!unele au..altele nu,daca ai cablaju tras e super usor daca nu....o sa fie ceva de munca si iti va trebui TIS 2000,e un program cu diferite diagrame,scheme eletrice de la Opel,si Corsa C inclusiv!Deci,daca nu is trase firele pana la usi..cauta programul,altfel te chinui..
  • vicelord

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu sunt firele trase am verificat asta de cand am vrut sami pun inchidere centralizata. acum am dl tis si o sa il instalez.

regards
  • mihaiv

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o mica problema cu geamul din stanga. De cateva zile incoace nu se mai deschide. Am verificat sigurantele si sunt ok toate trei. Ultima data cand l-am folosit mergea bine si nu se auzea nici un zgomot in interior, singura diferenta era ca nu se mai inchidea/deschidea singur daca tineam apasat butonul mai mult (nu mai intra pe comanda aia automata). Cel din dreapta merge fara nici un fel de probleme....Vre-o sugestie ceva?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu as verifica butonul.
  • mihaiv

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Azi am luat iar la verificat sigurantele si butonul si tot nu vrea sa se miste geamul de pe stanga Mad . Inca o data tin sa precizez ca cel din dreapta functioneaza indiferent care buton de comanda folosesc (cel de pe usa soferului sau cel de pe usa lui). Chiar am facut si o resetare a ECU-ului ca aveam 2 erori stocate si dupa ce am conectat bateria tot nu a dat semne de viata. Aveti idee unde anume pot masura sa verific daca am tensiune la motorasul de actionare fara sa dau fata jos de la usa sau ce as putea sa mai fac care sa nu implice o vizita pe al un electrician auto?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR