Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • gpascanu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi - Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Chiar nu stiu de unde sa incep, dar poate s-a mai lovit cineva de problema mea.

Am o masina luata in leasing in RO, si din motive legate de servici am plecat din tara in Belgia, mi-am adus masina aici dar se pare ca exista o lege la nivelul EU care zice ca dupa 6 luni trebuie sa inmatriculezi masina in tara noua. Stie cineva cum pot scapa de chestia asta? Cum ziceam masina fiind in leasing nu pot sa o inmatriculez inainte sa achit leasing-ul si nu prea imi convine.

Merci
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ramai "turist", nimeni nu are cum sa te "agate' daca nu calci pe bec... Wink Esti cetatean UE... Cool In cel mai rau caz zici ca ai adus-o de curand...


Ultima modificare facuta de sorin666 la Mie 27 Mai, 2009 9:00 pm
  • gpascanu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi - Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Stiu chestia asta, dar mie imi trebuie o modalitate,o lege, prin care sa pot refuza inregistrarea. Am nevoie de o hartie de aici din care sa iasa ca nu pot sa inregistrez masina. (din cauza ca nu e proprietatea mea) dar nu stiu sa existe asa ceva. Stie cineva vre-o solutie?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Masina NU este a ta (legal, iti e data in folosire pe perioada contractului, "inchiriata" daca vrei), si sunt "mari" sansa ca firma de leasing sa nu aiba un sediu in Belgia si sa fie FOARTE reticenta la "exportul" bunului care ai apartine, cu riscul ca acesta sa fie revandut (la modul general, nu insinuez ca tu ai avea o astfel de idee...)
In plus, s-ar putea sa trebuiasca sa treci o "omologare" a masinii, similara cu cea care am trecut-o eu cand am "importat" masina din GER in FR si un control tehnic intr-un centru agreeat. Asta inseamna CEL PUTIN timp si bani.
Deci, fa-te "invizibil" si las-o balta... Sfat dezinteresat... Embarassed
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ai mai rezolvat ceva? EU sunt in Norvegia si daca stai mai mult de 2 ani sau ai contract de munca aici trebuie sa o inmatriculezi. La fel masina pe leasing . m au prins, mi au ridicat numerele de inmtriculare. Am explicat ca masina e pe leasing au vazut dar nu ii intereseaza. De fapt problema lor e cu mine nu cu masina mea. Acum astept o solutionare a cazului- ori amenda, ori inregistrare ori scoatere din tara a masinii, ori doar 2 din 3.
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
kapp a scris:Ai mai rezolvat ceva? EU sunt in Norvegia si daca stai mai mult de 2 ani sau ai contract de munca aici trebuie sa o inmatriculezi. La fel masina pe leasing . m au prins, mi au ridicat numerele de inmtriculare. Am explicat ca masina e pe leasing au vazut dar nu ii intereseaza. De fapt problema lor e cu mine nu cu masina mea. Acum astept o solutionare a cazului- ori amenda, ori inregistrare ori scoatere din tara a masinii, ori doar 2 din 3.

salut,naspa situatia ta omule,eu traiesc in Danemarca si este cam aceiasi situatie cu masinile,numai ca aici nu ai voie decat 14 zile sau daca lucrezi efectiv cu masina ,maxim un an de zile dupa care o inmatriculezi sau o duci in Romania ,sistemul este ca daca te a prins platesti si amenda si taxa de inmatriculare in nord,iti doresc multa bafta,dar daca ti au luat numerele cam trebuie sa platesti daca vrei sa mai stai pe acolo,altfel oricum iti ia banii skat ul din cont,sau actionezi romaneste,dai acasa numerele pierdute ,furate ,iti iei altele si pleci de acolo cu masina cam de tot,naspa Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR