Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am cautat toata noaptea pe forum la servici dar nu am gasit ce cautam,dar am gasit subiecte despre aceasta problema doar la viteze mai mari intre 60-110km/h si nu era vorba de spate ci de fata in ce am gasit eu,de aceea daca moderatori cred ca mai e un subiect identic rog moderator sal stearga.Sa incep:astra g caravan,pe la 30-40km/h imi trepideaza spatele incet,dupa aceasta viteza merge normal,mentionez ca am jenti tuning cu inele de centrare din otel,cauciucurile pe spate sunt de iarna echilibrate(175/70r14,exact ca in certificat).Daca ati putea sa ma ajutati as fi recunoscato.
Skip ads

  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa verifici jantele, apoi verifica si desigur cum cad pe inelele de centrare si mai verifica si inelele, cauciucurile si iti sugerez sa mergi la un service de profil.
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pare a fi un defect al cauciucurilor...ai urcat pe vreo bordura...ceva.Stiu ca de cele mai multe ori, vibratiile produse doar la o anumita viteza sun cauzate de cauciucuri cu defecte.Spre exemplu daca ai urcat pe bordura, este posibil sa se fi taiat o parte din sarmele din cauciuc, lucru care nu se vede.Sau e posibil sa nu ai rotile echilibrate.Sau, dupa cum ne-ai spus, ai cauciucuri de iarna...
Succes!
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La fel se simtea si la mine la viteza mica , dupa ce am schimbat anvelopele pe spate s-a rezolvat problema.Anvelopele erau firestone si intermitent bucatile de cauciuc dintre rizurile transversale ( "cramponii" ) aveau 2 nuante , semn ca o parte din ele calcau normal pe asfalt si o parte calcau mai putin , astfel incat la rulare roata parea poligon .
Skip ads

  • Packard

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1990 1.5 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2006

  • Mesaj Privat
anvelopele de iarna trebuiau schimbate de mult. aceste anvelope se deformeaza daca merg la o temperatura mai mare de 10-15 grade. avand in vedere ca la noi sunt 25 de cateva zile bune poti sa iti dai seama singur cam cat de ok mai sunt acum Wink
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am gasit peroblema la trepidatii ,erau cauciucurile de iarna ca aveau galca.multumesc pt ajutor
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca topicul e inceput de mult dar am anumite probleme....am trepidatii ale masini destul de simtitoare la viteza de 130 km/h,pana acolo deloc,am zis ca sunt rotile dezechilibrate si mai ales ca sunt cauciucuri de iarna de 3 ani,am fost si le-am echilibrat totul ok pana cand am atins viteza de 130km/h,cand am avut iar trepidatia dar mai mica ca intensitate,am zis ca o fi de la capace(le-am dat jos)si am dat tare pana la 130km/h atunci am simtit iarasi trepidatia(ca un topait)nu vibratie in volan,ce credeti ca ar fi.....multumesc! Question
  • moldo2006

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
marius1998 a scris:Pare a fi un defect al cauciucurilor...ai urcat pe vreo bordura...ceva.Stiu ca de cele mai multe ori, vibratiile produse doar la o anumita viteza sun cauzate de cauciucuri cu defecte.Spre exemplu daca ai urcat pe bordura, este posibil sa se fi taiat o parte din sarmele din cauciuc, lucru care nu se vede.Sau e posibil sa nu ai rotile echilibrate.Sau, dupa cum ne-ai spus, ai cauciucuri de iarna...
Succes!



dak nu ai rotile echilibrate iti bate si la viteze mari,dak e din janta sau nu calca pe inele tot si la viteze mari va trepida,e din cauciuc cauza,ai o bolfa cv si de aceea iti face asa:)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR