Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • seby9966

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara.Imi cer scuze daca s-a mai discutat dar poate ma puteti ajuta cu o problema.Imi doream de f mult timp jante.Asa ca azi mi-am luat pe 15.Trebuie cumva sa trec pe la RAR?In certificat sunt trecute de 14 si 13.Imi puteti spune ce se intampla daca ma prinde nenea militia?
Multumesc mult.
Skip ads

  • Haurar

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pe taloanele noi , nu scrie dimensiunea rotilor , dar ......la un accident cu alte roti decat cele din cartea masinii , nu te despagubeste asigurarea...deci , eu zic ca trebuie omologate la RAR.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu stiu ca unele vectre au venit cu jenti pe 15 din fabrica, pe langa cele de 14.. deci nu ar trebui sa ai probleme, sper sa nu ma insel.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Haurar ,dar in cartea de identitate se precizeaza dimensiunile rotilor.
Este lege in vigoare legat de asta
Haurar a scris:dar ......la un accident cu alte roti decat cele din cartea masinii , nu te despagubeste asigurarea
? Ar trebuie sa fie si daca faci accident pe timp rece si nu ai anvelope de iarna,nu?
Eu consider ca trebuie sa mergi la omologare.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca iti da amenda cel putin daca ai alte jante decat cele din talon, asta daca nu iti ia talonul, daca nu e asa nu ma injurati. Scrie undeva in legislatie despre asta, trebuie cautat.

ART. 181

Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai:

15. Sa circule avand montate pe autovehicul anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute in certificatul de inmatriculare ori care prezinta taieturi sau rupturi ale cordului sau sunt uzate peste limita admisa.

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie omologate,binenteles!Chiar daca au iesit din fabrica si cu genti pe 17-18. Daca pui alta dimensiune(decat cea din talon si CIV) ,necesita obligatoriu omologare RAR,in caz contrar ,la un control in trafic,ramai automat fara talon si + bonus amenda ! Ca sa nu mai vorbim in caz de accident,doamne fereste ! Eu de exemplu,am fost la RAR sa-mi schimb jantele cu unele pe 17,dar nu s-a putut ,deoarece la motor de 1600cmc,maxim pe 16 se pot omologa.Asa ca ,am abandonat problema si am ramas la cele pe 15(originale). Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR