Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Salut !

Merita cumparata o ASTRA CLASSIC 2 16V / benzina ?

Am vazut o groaza de comentarii pe site-urile vest dar drumurile de acolo nu se compara cu " vulcanii noroiosi romanesti" si as vrea sa stiu care sunt problemele mari si mici si dupa cit timp apar ( fara sifonari si megagropi ) si la un trafic aproape exclusiv Bucurestean cu frine si nervi.

MULTUMESC Anticipat
Cristakke
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu ti-asi spune ca e o masina buna si fiabila, dar cum nu stau in Noroioasa... Rolling Eyes
  • Bestie

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Superbuna intrebarea pusa de cristakke si eu as vrea sa stiu acelasi lucru, pt ca sunt in aceiasi dilema tot cu Astra G!
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai voi care credeti ca este obiectivul gamei Astra la Opel? de mers pe luna? Evident ca este proiectat in special pt. oras cu frane si nervi, si fiind o masina moderna, intr-o concurenta foarte stransa este clar ca este buna. Legat de motor acuma fiecare cu gusturile proprii, eu prefer diesel pt. consum, insa este mai elegant un motor pe benzina.
Skip ads

  • Zuzg7

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: -= Bucuresti - Iasi =-
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu se poate judeca astfel ; pot sa dau nenumarate exemple de masini care se produc " intr-o concurenta f strinsa " si nu sunt fiabile .
Tot ce pot sa iti spun eu este ca am avut si un opel astra 1.7 tdi din 1992 si am fost multumit de el ( am facut cca 150.000 km in Romania cu el ) ; ce-i drept dupa km astia mi-a cazut alternatorul si am avut oarece neplaceri , dupa care am vindut-o .
Revenind la Astra Classic II , am una de cca 10 zile ; prima impresie este urmatoarea : fiind de clasa mica- mijlocie incepe imediat sa se simta orice denivelare ( incep sa apara zgomote deranjante , suspensia nu este proiectata pentru conditiile noastre de drum ) ; la motor sunt multumit ( am 2.0 Dti 101 CP ) - are vina , trage bine . Deocamdata singura intrebare care a aparut este daca va rezista suspensia pe gropile din Bucuresti .
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Pai tocmai asta intrebam si eu initial. Cum se comporta si cum rezista o masina proiectata in Vest construita in Polonia pe drumurile Bucurestiului si care ar fi primele probleme care ar aparea si unde. De ex: ce stiu eu de la alti posesori de Astra g, anume ca cam cade pompa de apa si din cauza drumurilor incepe sa troncane pe ici colo plus scirtie din cauza plasticelor ( care sunt in toate marcile de altfel ).
Stiu poate cam care ar fi raspunsul. Sa nu te astepti la BMW sau .... ca dai putin si ceri mult. Pe alte forumuri aceste probleme le-am gasit si dezbatut iar cu ideea ca nu sunt facute de mers pe luna ... ce sa mai zic.
Un dealer Opel imi zice ca a venit un posesor de Opel la garantie la 15.000 km cu amortizoarele spate varza si dealerul l-a intrebat ce a facut. Raspuns : Am carat m3 de faianta la tara si... Deci depinde ce faci cu masina !! Pe mine ma interesa cum se comporta masina pe hirtoape si care sunt primele semne de slabiciune la care ar trebui sa ma astept dupa o vreme, pt ca fiecare masina are bug-urile ei.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am un AstraG (vezi in garajul meu) din iulie si sunt f. multumti de el, insa eu merg atent si in Iasi drumurile sunt acceptabile in sensul ca nu sunt gropi, dar sunt multe drumuri peticite si nu reasfaltate. Suspensia e ok, mai proasta ca la passat, dar mai buna ca la vectra A (evident). Inca nu a inceput sa scartaie sau trancane, dar nici mult nu mai are, deja se simte ca a rulat la noi 5 mii km.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Eu am un AstraG (vezi in garajul meu) din iulie si sunt f. multumti de el, .


Daca nu-i cu suparare cam cu cat ai cumparat-o?
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Adusa din Germania, acolo a costat fara TVA-ul lor 6650 Eu + taxe la noi de 1400 care se deduc pe societate. Deci teoretic a costat 8000, practic 6650. E cam printre cele mai scumpe exemplare masina mea pt. ca e varianta scurta, jante, vopsea frumoasa, km reali. Se gaseau si la 5000-5500 acolo, caravan cu km multi si culoare alba.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Eu am un AstraG (vezi in garajul meu) din iulie si sunt f. multumti de el, insa eu merg atent si in Iasi drumurile sunt acceptabile in sensul ca nu sunt gropi, dar sunt multe drumuri peticite si nu reasfaltate. Suspensia e ok, mai proasta ca la passat, dar mai buna ca la vectra A (evident). Inca nu a inceput sa scartaie sau trancane, dar nici mult nu mai are, deja se simte ca a rulat la noi 5 mii km.

*
Ce motor ai, nu se vede bine spatele masinii in "garaj" ?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E un 1.7DTI de 75 cai, adica un motor slabut dar economic, si suficient pt. nevoile/pretentiile mele.
Ps: acuma am numerele finale, trebuie sa fac alte poze.
  • AlinE

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut
am si eu nevoie de ceva sfaturi, pareri, si de ce nu o intrare la un dealer opel (o persoana de contact) pentru achizitionarea unei masini Astra clasic II - 4 usi motorizare benzina 1,6 16V 103CP (culoare albastru Royal).
ma gandeam la urmatoarea configuratie:
Family Pack cu aditional climatronic si alarma
Electric Pack cu aditional geamuri electrice spate
Display multi info
Proiectoare ceata
Airbaguri laterale
Pretul masinii ajunge in 14.770 E scazand discountul de 1060 E = 13.710 E

o intrebare simpla pt inceput: La acest pret final se mai poate face un discount ? daca se poate imi spuneti si mie dealerul si persoana de contact care este dispusa sa faca asa ceva...bineinteles motivat

de ce aceasta intrebare? pt ca de exeplu am fost la radacini pe bdul timisoara si vazand configuratia a replicat se ...va putem da gratis covorase (acum sa fim seriosi cred ca vin echipate din fabrica cu ele), beauty pack, scut motor si alarma pt ca restul le aveti in configuratie (dupa parerea mea praf in ochi) (configuratia initiala avea si Adria Pack la care am renuntat din diverse motive , unul ar fi sistemul audio care nemultumeste pe multi de aici din cate am vazut )...
Am incercat si la di-bas dar vazand "showroomul" de pe str. judetului, am fugit mancand pamantul.
As mai avea o varianta pe care o pun in aplicare sambata cand trec prin Ploiesti ( sa fac o oprire la di-bas ploiesti) cine a avut de a face cu ei...merita sa opresc sau nu? sunt dispusi sa mai acorde discounturi la pretul final?

acum alte intrebari tehnice:
1. se poate monta tempomat? nu m-am lamutit citind pe aici despre acest lucru
2. Senzori de parcare?
3. daca montez sistem audio ulterior am probeme cu BC-ul?

pe viitor revin si cu alte intrebari...dar pt inceput da-ti-mi si mie o persoana de contact care sa te trateze cum trebuie
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pt moderatori: post duplicat (al lui AlinE)
  • AlinE

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pufulet a scris:pt moderatori: post duplicat (al lui AlinE)

da rau mai esti...scuze pt duplicat...prima data l-am pus aiurea.
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Eu am o Astra Classic 17 CDTI Caravan din mai. Acum am deja 13000 km, fara nici o problema, fara greierasi, intradevar amortizoarele suna cam aiurea la gropi, dar, sincer cred ca doar sunetul e groaznic, nu si efectele asupra masinii. Eu o am cu pachetul standard de suspensii nu cu pachetul drumuri grele ca ii scadea mult stabilitatea, si sincer parca nu merita compromisul, eu oricum merg destul de atent si feresc cat pot gropile.
Din astia 13000 km cam 7000-8000 sunt facuti in Bucuresti, in aglomeratie.... ca in Bucuresti...
Sincer mi se pare o masina fiabila si rezistenta pentru Romania, mai ales pentru Bucuresti, acum sa nu speri consum mic cu 1.6 16V in Bucuresti.
Eu o am aproape full option de Astra Classic Very Happy , tot in afara de pachet drumuri grele, airbag-uri laterale si plasa in portbagaj, si pot sa spun ca, clima face toti banii.
Ca sfat de dealer, incearca si la Gold & Platin, pe sos Pipera, am inteles ca atunci cand au deschis au luat cei mai buni oameni din restul reprezentantelor Opel din Bucuresti, atat la vanzare cat si la service. Eu am cumparat-o de la di-bas, dar acu la prima revizie, mai mult ca sigur ca la G&P o sa fie.

Multa bafta!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
AlinE a scris:salut
am si eu nevoie de ceva sfaturi, pareri, si de ce nu o intrare la un dealer opel (o persoana de contact) pentru achizitionarea unei masini Astra clasic II - 4 usi motorizare benzina 1,6 16V 103CP (culoare albastru Royal).
ma gandeam la urmatoarea configuratie:
Family Pack cu aditional climatronic si alarma
Electric Pack cu aditional geamuri electrice spate
Display multi info
Proiectoare ceata
Airbaguri laterale
Pretul masinii ajunge in 14.770 E scazand discountul de 1060 E = 13.710 E

o intrebare simpla pt inceput: La acest pret final se mai poate face un discount ? daca se poate imi spuneti si mie dealerul si persoana de contact care este dispusa sa faca asa ceva...bineinteles motivat

de ce aceasta intrebare? pt ca de exeplu am fost la radacini pe bdul timisoara si vazand configuratia a replicat se ...va putem da gratis covorase (acum sa fim seriosi cred ca vin echipate din fabrica cu ele), beauty pack, scut motor si alarma pt ca restul le aveti in configuratie (dupa parerea mea praf in ochi) (configuratia initiala avea si Adria Pack la care am renuntat din diverse motive , unul ar fi sistemul audio care nemultumeste pe multi de aici din cate am vazut )...
Am incercat si la di-bas dar vazand "showroomul" de pe str. judetului, am fugit mancand pamantul.
As mai avea o varianta pe care o pun in aplicare sambata cand trec prin Ploiesti ( sa fac o oprire la di-bas ploiesti) cine a avut de a face cu ei...merita sa opresc sau nu? sunt dispusi sa mai acorde discounturi la pretul final?

acum alte intrebari tehnice:
1. se poate monta tempomat? nu m-am lamutit citind pe aici despre acest lucru
2. Senzori de parcare?
3. daca montez sistem audio ulterior am probeme cu BC-ul?

pe viitor revin si cu alte intrebari...dar pt inceput da-ti-mi si mie o persoana de contact care sa te trateze cum trebuie


1. Du-te la DiBas . Nu-ti spun cu cine am vorbit de acolo Very Happy , insa te asigur de faptul ca toamna vanzarile stagneaza la dealeri . Si se relanseaza la sfarsitul lui noiembri . Prin urmare acum e perioada in care poti obtine cele mai mari discounturi .
2. Nu ceri sa vorbesti decat cu un consilier de vanzari mai vechi sau de ce nu cu directorul de vanzari . La 14.000 de euro nu te astpta la discount de 4000 , insa 2000 eu zis ca e civilizat sa obtii .
3. Nu cere discount in bani . Ci mergi pe varianta de baza a masinii , configureaz-o pana la 12.000 si de restul 2.000 ceri optionale ca discount . Pachete ...ce verie tu .
4. daca te duci la Ploiesti , vezi ca de-abia au deschis si consilierii de vanzari sunt prospaturi . Tu trebuie sa vb. cu unul harsit in munca de vanzari si cu o functie de conducere sau macar cu un ascendent profesional in firma aia .
5. se poate m onta tempomat - iti trebuie maneta de tempomat si un contact la pedala de ambreiaj . Asta cel putin la Astra H cu siguranta .
6. senzori parcare au toate Loganurile aftermarket . Deci se poate si la Opel
6. Head unitul montat ulerior iti va crea probleme la display ( dispare din el ) si la comenzi pe volan . Nu stiu daca la BC . Iti va trebui un adaptor care e vreo 100 de euro . Asa ca mai bine asigura-te ca head unitul va fi cdr500 , iar ulterior schimbi toate boxele si tweeterele . Eu asa am facut la bertone , aveam alpine in locul boxelor stock . Si m-a sunat Cristi_C de la Timisoara sa ma intrebe unde am montat subwooferul ? Iar eu nu aveam . Dar cand auzeai cum suna sistemul Alpine mai ca te asteptai sa fie un subwoofer in portbagaj Very Happy
  • AlinE

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:
1. Du-te la DiBas . Nu-ti spun cu cine am vorbit de acolo Very Happy , insa te asigur de faptul ca toamna vanzarile stagneaza la dealeri . Si se relanseaza la sfarsitul lui noiembri . Prin urmare acum e perioada in care poti obtine cele mai mari discounturi .
2. Nu ceri sa vorbesti decat cu un consilier de vanzari mai vechi sau de ce nu cu directorul de vanzari . La 14.000 de euro nu te astpta la discount de 4000 , insa 2000 eu zis ca e civilizat sa obtii .
3. Nu cere discount in bani . Ci mergi pe varianta de baza a masinii , configureaz-o pana la 12.000 si de restul 2.000 ceri optionale ca discount . Pachete ...ce verie tu .
4. daca te duci la Ploiesti , vezi ca de-abia au deschis si consilierii de vanzari sunt prospaturi . Tu trebuie sa vb. cu unul harsit in munca de vanzari si cu o functie de conducere sau macar cu un ascendent profesional in firma aia .
5. se poate m onta tempomat - iti trebuie maneta de tempomat si un contact la pedala de ambreiaj . Asta cel putin la Astra H cu siguranta .
6. senzori parcare au toate Loganurile aftermarket . Deci se poate si la Opel
6. Head unitul montat ulerior iti va crea probleme la display ( dispare din el ) si la comenzi pe volan . Nu stiu daca la BC . Iti va trebui un adaptor care e vreo 100 de euro . Asa ca mai bine asigura-te ca head unitul va fi cdr500 , iar ulterior schimbi toate boxele si tweeterele . Eu asa am facut la bertone , aveam alpine in locul boxelor stock . Si m-a sunat Cristi_C de la Timisoara sa ma intrebe unde am montat subwooferul ? Iar eu nu aveam . Dar cand auzeai cum suna sistemul Alpine mai ca te asteptai sa fie un subwoofer in portbagaj Very Happy


multumesc frumos pt sfaturi...am realizat si eu faza cu sa iei cat mai multe optionale si nu vei primi nici un discount, in schimb am renuntat la pachetul adria ...si deja se ofera in plus cdr . o sa fac o configuratie mai slaba 12-12.500 si apoi sa vad ce bonusuri dau.
la 4 e o problema, dar sper sa o rezolv maine, cand ma duc la ploiesti.
5. mi-e clar...cu 5 mil se rezolva la di-bas.
7. deci problema...o sa aceept daca mi se da radio cd in cazul asta.
  • AlinE

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bertone vad ca le ai ...inca un ajutor pls.
sa zicem ca aleg doar family pack cu climatronic, electric pack-ul si display multi info
si astept de la dealer urmatoarele:
geamuri electrice spate, sistem alarma, radio cd413 cu cd-player, proiectoare ceata, airbag-uri laterale si scut motor metalic (toate duc cam in 1200 E) sunt prea magar sau este posibil sa primesc aceste optionale de la ei?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR