Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • adlman

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sustin cu putere "profesionalism-ul" celor de la Dibas Ploiesti. In afara faptului ca la receptie sunt cativa (2) baieti de treaba, in rest am o problema chiar cu seful de service, un nene mai in varsta si cu parul carunt.
Am fost la ei de cateva ori bune cu o problema, intrerupea de la 2000 rpm destul de simtitor, ba chiar in depasiri cu forja ma lasa motorul astfel ca nu aveam ca optiune decat sa franez tare rau si sa ma bag la loc pe banda mea.
Le-am explicat ca am mai fost la ei si nu au depistat nimic si ca este nevoie sa o testeze in mers, nu pe loc ! Zis si facut, au plecat in probe seful de service si un mecanic, iar de intors nu a fost nici o problema sa imi spuna ca masina ruleaza in parametrii optimi.
Eu le multumesc frumos, dar refuz plata testarii pentru ca nu au rezolvat nimic. Tipul de la intrare mai amabil decat ceilalti imi propune o alta proba cu mine in masina. ZIs si facut, rezultatul fiind acelasi "masina nu are nimic, asa merge ea, la 2000rpm intra turbina si da in nas". I-am raspuns ca o sa vina sa imi manance coliva ca in depasiri imi moare motorul ! A zambit si doar atat!
L-am intrebat daca pot efectua acolo testare caroserie si mecanica? Raspuns: Da, putem face o testare de motor si mecanica pe 220 de lei, iar testarea la tabla o sa o faca ochiometric.
Va urez km multi fara opriri la Dibas Ploiesti!
Sunt sigur ca exista si cazuri fericite, insa ale mele au fost total nefericite!
Multumesc!
Skip ads

  • adlman

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am uitat sa dau detalii despre masina: Astra H 1.3 CDTI 90 CP rulata mult prin oras, dar cu "italian tune-up" uri facute regulat!
Stima!
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Curata EGR-ul. Vei fi surprins de rezultat.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
subscriu la ce a spus @dan86 !
curata egr-ul,dar cu profesionalism.
daca nu stii la ce ma refer,te indrum.
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:subscriu la ce a spus @dan86 !


Vin Pastile, dai un miel Exclamation @Dan56

[editat] a scris:
curata egr-ul,dar cu profesionalism.
daca nu stii la ce ma refer,te indrum.


Este un tutorial dedicat curatarii EGR la motorul z 1.3 DTH, cu multe poze si descrierea operatiunii in detaliu.
  • adlman

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru ajutor, insa am vandut-o pentru ca nu ma mai puteam stapani sa nu o plesnesc. Si cum nu imi place sa dau niciodata in ele, am dat-o la altu sa o cresca el!
Totusi am curatat profesional EGR, galerie admisie turbo, rezulatul fiind un pumn cu "smoala". S-a simtit ceva ceva, dar tot dadea in nas, am schimbat valva admisie turbo (far dreapta jos), senzor turbo de pe galerie. A fost o masina foarte incapatanata...
Actualul proprietar a fost mecanic sau ceva prin service auto...a zis ca are el ac de cojocul ei...
Multumesc oricum pentru sfaturi!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bos1 a scris: cenzurat


cat te plateste sa-i faci reclama?
  • mvali

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa va spun si eu patania cu DiBas Ploiesti
Am avut un accident eu fiind stationat m-a lovit in coltul stanga spate un microbuz si am dus masina in service la ei.. erau aproape si in garantie rezolvasem ok cateva lucruri minore.
Au reparat (a costat 195mil din 198 limita data de asigurator - enorm) dar mi-au schimbat si piese bune cu altele nasoale fara legatura cu accidentul. Manerul de deschidere portiera la sofer era sa ma tai in el. Am fost a doua zi la ei si initial nu au vrut sa recunoasca dar am insistat sa il schimb.. sa vedem cat costa.. masina iesita din garantie de 2 luni. Au acceptat sa il inlocuiasca motivand defect de fabricatie recunoscut de producator.. dar se vedea clar ca era harjait cu surubelnita. si spunandu-mi ca orice defect gasit ulterior nu li se datoreaza.
Stau de o luna sa vina piesa.. si pauza.. cred ca nici nu au facut comanda.
Bancheta din spate au pus'o gresit (parca puneau bancheta de dacia nova) chiar au si fotzat un pic.. in prostia lor. stergatorul pe spate era pus aiurea.
Si ca astazi sa descopar ca mi-au inlocuit si parasolarul din dreapta cu unul mai uzat... se vede la balamale, parasolar la care oglinda iese din locas.. nu sta acolo..
Tare mi-e frica sa nu fi inlocuit si alte piese. Aveau un sef pe tinichigerie Laurentiu care avea ochi format pentru defecte si nu lasa lucruri de genul acesta sa se intample. Si cum este si normal de altfel a plecat la Skoda la Controlul Tehnic de Calitate.
Oare o exista un service Opel in Prahova in care nu se fac furtisaguri de genul acesta?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR