Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • adostar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Vreau sa scot player-ul de pe astra pentru ca-mi sare cd-ul in mers si sa-i curat lentila. Pentru ca nu am extractoarele speciale pentru vdo cdr500 si nici nu am gasit, am incercat tot felul de solutii dar fara vreun rezultat..zici ca-i sudat Sad...poate ma ajutati voi cu vreun sfat ca nu mai stiu ce sa fac..poate sa-l sparg.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cu acele cleme confectionate din ce vrei tu (numai sa fie un metal mai dur sa nu se indoaie) "infipte" in aparat, cu 2 surubelnite si cu inca un prieten reusesti sa-l scoti ... nu e "sudat" decat de praf ... e "lipit" de carcasa din consola ... infigi clemele si cu surubelnita incerci sa prinzi partea metalica de dupa fata aparatului si faci parghie ... recomandat sa faceti treaba asta amandoi odata ... pana la urma iese ... si grija sa nu zgarii consola prea tare ...
  • adostar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Extractoare originale are careva ? Pune-ti o poza cu ele daca aveti sa-mi fac o idee.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
iti trebuie 2 "U" dintr-o sarma mai tare ... practic ele intra maxim 2cm pana la clema care trebuie impinsa ...

Skip ads

  • adostar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am facut sarmele "U" dar am impresia ca cele originala mai au o buza agatatoare ca sa poti trage de ele.
  • paun_nl

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
adostar a scris:Am facut sarmele "U" dar am impresia ca cele originala mai au o buza agatatoare ca sa poti trage de ele.

iti trebui doi electrozi de 3,25 ii faci in forma de U si aceste-s extractoarele
  • adostar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am facut din electrozi dar tot nu iese..nu prea ai de ce sa-l apuci ca sa-l tragi afara. Extractoarele originale mai au o smecherie care agata ca sa poti trage de ele....uffff, am vb. cu cineva sa-mi aduca din Germania extractoarele originale ca pe la noi vad ca nu se gasesc, pana si la service tot cu sarme si surubelnite Sad
  • paulista

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu nevoie sa scot CD-ul din locas, pt. ca ceva trpida in spatele CD playerului. Dupa ce am intrebat peste tot, inclusiv pe forum, iata cum am procedat eu:
Am luat 2 bete de FRIGARUI din lemn, le-am rupt in doua, iar la capete am facut cu caterul doua tesituri ( scobituri ) cu un cater ca in desen, le-am introdus in gauri cu tesitura spre CD player si am tras.
Trebuie tras mai tare pana se decupleaza mufele din spate.
Succes!

Skip ads

  • adostar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit pana la urma cu sarmele de electrod si cu torpedoul scos + o surubelnita cu care am impins usor din spatele player-ului, am curatat lentila cu toate ca era curata, mecanismul..si degeaba ca la fel merge Sad o sa intreb maine un electronist ce naiba poate sa aiba.
  • oni_cs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
deci am inebunit si tot nu am putut sa-l scot.
am scos torpedou am impins am bagat bete de frigarui surubelnite nu iese nici mort n-am vazut sistem asa ta deja m-a enervat la culme sunt tare curios cum mi-l scot aia de la service sa nu raman prost maine ma duc daca aveti alte variante scrieti-mi
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut aceeasi problema la un ccrt 700.Dupa ce m am chinuit f mult,am reusit sa il scot cu doua sarme de 3 si o surubelnita lata.Introduci sarmele in forma de u cat poti de mult in interiorul casetofonului,apoi le indoi una spre cealalta.Introduci surubelnita lata intre consola centrala si casetofon si tragi spre tine.Mare atentie sa nu zgarii consola.Asa ar trebui sa iasa.
  • oni_cs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cu 10lei s-a rezolvat la service. Aveau cele originale pentru acest casetofon. In 2minute n-a avut ce face.
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Vechi subiectul, dar de actualitate.
Nu improvizati nimic.
Folositi doar clemele extractoare originale.
Si cu ele se scoate greu.

Daca la cineva iese usor si improvizatiile functioneaza, inseamna ca a fos tscos de mai multe ori.
Prima data iese extrem de greu, nici nu misca.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR