Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am citit azi intr-un ziar despre cea mai mare prostie care am auzit-o vreodata: incepand de la anu' si esti lovit de un tataie care-l cauta moartea pe acasa (am dat un exemplu) si ai masina mai veche de 1 an vei fii despagubit doar cu 90% din valoarea daunei, daca are vechime 2 ani 80% s.a.m.d... cum a mea a facut recent 5 ani nu voi primi decat 50% din valoarea daunei produse de unul sau una care nu s-a obisnuit sa mearga cu autobuzul sau tramvaiul si s-a gandit sa se bage in traficul din Bucuresti... Si daca nu-ti convine esti liber sa-l dai pe ala in judecata si o sa fii despagubit de restu' banilor la Pastele Cailor...

O fi oare adevarat sau sunt doar prostii de ziarist cum mai sunt si multe altele...
Skip ads

  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sad din pacate nici nu mai trebuie sa stepti pana la anu...roaga-te chiar din momentul asta sa nu fii lovit de careva...deja firmele cu asigurari(nu toate) au prevazut sa iti dea despagubirea in functie de vechime. Caz concret: un vecin cu o Dacie din '96 a primit doar jumatate din dauna pe acelasi motiv..vechimea masinii si respectiv uzura..adica explicatia lor: masina veche,piese uzate...doar nu o sa ti punem aripi noi cand a tale erau mancate toate...si exemplele pot continua. Cine D-zeu are timp de pierdut sa intre in procese..hai sa fim seriosi.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Chestia cu procesele e corecta... dar in momentul cand respectivul a incheiat RCA pe 2005 a citit vreo clauza care sa-i spuna de o asemenea despagubire...?

E STRIGATOR LA CER !!!

Chiar pe nimeni nu intereseaza chestia asta din cei de sus? Toata prostia asta a inceput de la calculul firmelor de asigurari care si-au dat seama ca in prima jumatate a lui 2005 au cheltuit pe daune 85% din toate incasarile lor... Pai si pe mine ce ma intereseaza asta... daca nu sunt in stare sa declare faliment, nu sa-si revina pe banii nostri...

Dar probabil o sa vorbesc si eu ca si altii exact ca televizorul... Parerea multimii nu conteaza... Sad
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu e nimic strigator la cer, dar in topicul deschis de tine, dupa cum l-ai pus,eu am crezut ca e pus "la misto"si poate ca mine mai sunt si alti. Si ma explic: " Am auzit dintr-un ziar ca..." - ar fi fost bine sa dai sursa, sa vedem si noi articolul.Apoi aritmetica aceea chiar n-am inteles-o; la un an vechime - despagubire 90%, la 2 ani - 80% s.a.m.d. inseamna ca cei care au masini de 10 ani dau banii pe RCA ca fraierii. Rolling Eyes Eu zic sa discutam mai concret pe articolul din ziar. Astept sa-l vad si eu.
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ma afliez mesajului lui doru_a
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca ma iau dupa ziaristi fug din tara.ieri spuneau la PROTV ca impozitul va fi de 1.000.000 lei la 200 cm3 ori eu la a mea trebuia sa platesc in 2006 vreo 20 mil lei impozit.mai tarziu Realitatea TV spune despre acel impozit ca va fi de 700.000 la 500 cm3, ceea ce duce la pt mine la 2.800.000 lei.aceasta varianta mi se pare mult mai plauzibila. asa ca si asta cu asigurarile cred ca e prea exagerata 10% la un ande zile e prea de tot poate asa 10% la 4-5 ani.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
doru_a, aici nu se pun mesaje "la misto", sau daca ti se pare "la misto" nu raspunzi (mi se pare cat de poate de corect)... cand am spus ca am citit intr-un ziar nu am vrut sa dau un nume exact pentru ca pe parcursul saptamanii trecute am citit in vreo 3-4, iar discutia era in general, despre RCA 2006 (daca te interesa in mod special, dadeai un search pe Net si gaseai sigur articolele)... "aritmetica aceea" e scrisa de ei in ziar, in cazul asta ziarul "Ziarul"... poate aici nu am fost concret si nici ei pentru ca la 50% se opreau, dar am gasit in alta parte ca la masinile peste 10 ani primesti doar 25% despagubire...

Deci, incearca sa citesti ziarul si mai vorbim asa "concret" cum vrei tu

Daca NU, am dat eu un "search" pentru tine si am gasit acelasi articol si in alta parte... http://stiri.zoot.ro/rca-ma...2.html?q=rca+2006

Am am fost mai exact? Tot "la misto" ti se mai pare discutia?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Offf repede va mai atacati...
Am citit si recitit mesajul lui doru si nu gasesc motiv de galceava...
Acu incearca sa il intelegi: vine unul si arunca o idee, restul se apuca sa caute disperati pe net sa afle mai multe detalii despre ce a incercat sa transmita respectivul. Poate fi pierdere de timp sau nu. Putea fi doar un zvon...

Bineinteles, nu a fost si cazul tau.

Si multam frumos pentru link.
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Faza cu RCA la masinile vechi cam de peste 9-10ani e corecta...Ei te despagubesc din suma ramasa dupa ce scad nu stiu ce coeficient de vechime...Oricum e recomandabil sa ai si Casco...Dar nu stiu de ce va mirati la RCA ca si la Casco e aproape la fel.In fiecare an cand iti refaci polita ati observat ca va reevalueaza masina in functie de vechime si veti avea un pret mai mic. Magaria mare e ca si la una si la alta sunt chestii care nu sunt spuse /scrise prin contract.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
hai sa mai pun si eu gaz pe foc....am auzit zvonuri ca s-ar mari rca-ul cu 30% incepand cu 2006....faza cu contravaloarea daunelor am mai auzit-o (ca s-ar micsora in functie de vechimea masinii)...dar in diferite variante...niciuna la fel...oricum, se coace ceva si pt a se micsora socul si implicit riscul aparitiei unor miscari de protest, se lanseaza diferite zvonuri ai la aparitia variantei oficiale sa fi deja resemnat sau eventual sa rasufli usurat ca nu e asa rau cum auzisei...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Intreb si eu ca sa nu tac... cum se poate reglemanta asta "prin lege" din moment ce asigurarea este prin definitie un contract de drept privat, intre tine si o companie de asigurare? Nu iti convine si iti baga astia conditii necorespunzatoare, te cari la concurenta...
Deci, parerea mea, este un ZVON...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
sorine...spune-ne si noua cum e pe la "voi" cu asigurarea si ce posibilitati de driblare ai....in ro traba neaparat sa ai rca desi casco imbraca din toate puncete de vedere rca-ul ...exact ca si cu abonamentul tv...platesti si cabul in care e inclus tvr1 si tvr2...si mai platesti si abonament tv in factura de renel iar tvr incaseaza abonament si de la toti privatii cu cablu si de la populatie...mai mult decat atat....bunicu' avea doua contracte cu renel unul pe monofazat (casnic) si unul pe trifazic (avea un circular cu motor trifazic)....si faza e ca au pus desteptii abonament tv pe ambele contracte...si s-a dus bunicu' la ei:'ba tantalailor...aratati-mi mie televizor care mere pe trifazic si il mananc'....autentic 100% ...scuze pt offtopic...dar cam asa stau inca lucrurile la .ro
Dak toti mamutii din domeniul rca hotarasc sa mareasca valoarea rca, respectiv sa calculeze valoarea despagubirilor ca procent fct de vechimea masinii, cam ce cale de atac legala am avea?....dak nu legala, macar un boicot mic sa facem...dar cum?
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ma simt dator cu un raspuns fata de "gabib77":
gabib77 a scris:doru_a, aici nu se pun mesaje "la misto", sau daca ti se pare "la misto" nu raspunzi (mi se pare cat de poate de corect)... ?

Daca observi mai bine, am raspuns topicului tau abia dupa ce ai intervenit a doua oara si cand am inteles ce vrei sa spui de fapt.
gabib77 a scris: ...cand am spus ca am citit intr-un ziar nu am vrut sa dau un nume exact pentru ca pe parcursul saptamanii trecute am citit in vreo 3-4, iar discutia era in general, despre RCA 2006...

Corect ar fi fost sa dai numele ziarului si daca poti sa inserezi si articolul din ziar, ca nu toata lumea stia la ce articol te referi.
(
gabib77 a scris:daca te interesa in mod special, dadeai un search pe Net si gaseai sigur articolele)... "aritmetica aceea" e scrisa de ei in ziar, in cazul asta ziarul "Ziarul"... poate aici nu am fost concret si nici ei pentru ca la 50% se opreau, dar am gasit in alta parte ca la masinile peste 10 ani primesti doar 25% despagubire...
Deci, incearca sa citesti ziarul si mai vorbim asa "concret" cum vrei tu
Daca NU, am dat eu un "search" pentru tine si am gasit acelasi articol si in alta parte... http://stiri.zoot.ro/rca-ma...2.html?q=rca+2006

Multumesc pentru link.
A
gabib77 a scris:m am fost mai exact? Tot "la misto" ti se mai pare discutia?

La modul la care o porti tu, mi se pare ironica, ba chiar obraznica...
dar scuzabila la varsta ta.
Q.E.D.
  • radu_catalin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am facut RCA 01.10.2005-01.04.2006 si m-a costat 1.560.000. Si apropos de CASCO. Daca nu va intereseaza si furtul masinii, puteti face asigurare facultativa doar pt.accident, foc etc. Iese mai ieftin...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Livcro> te rog defineste termenul RCA (serios !) eu nu gasesc echivalentul pre la noi...
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am un document dar nu poate fi atasat...

"C R I T E R I I
pentru stabilirea uzurii în cazul pagubelor produse la autovehicule

Art. 1. - (1) Pentru stabilirea valorii autovehiculelor la data producerii evenimentului asigurat, din valoarea de nou a acestora se scade uzura valorica. Prin uzura valorica se întelege acea parte din valoarea autovehiculului ce se pierde prin vechime, întrebuintare sau stare de întretinere.
(2) Uzura valorica se calculeaza prin aplicarea unui coeficient de uzura asupra valorii de nou a autovehiculului la data producerii evenimentului asigurat.
(3) Coeficientul de uzura se stabileste în functie de gradul de întrebuintare (parcurs) a autovehiculului, exprimat în kilometri, precum si de vechimea în exploatare, exprimata în unitati de timp (ani), diferentiata pe categorii de autovehicule, potrivit tabelelor coeficientilor de uzura nr. 1 si 2.
(4) Pentru stabilirea coeficientului de uzura a unui autovehicul sunt necesare:
a) data introducerii în exploatare de nou a autovehiculului respectiv, mentionata în documentele de
identificare a acestuia (carte de identitate, certificat de înmatriculare etc.) sau, în lipsa, anul de fabricatie de pe placa de origine a autovehiculului;
b) parcursul în kilometri realizat de autovehiculul respectiv de la data introducerii lui în exploatare de nou si pâna la data producerii evenimentului asigurat.
Art. 2. - (1) Pentru autovehiculele la care se cunosc datele mentionate la art. 1 alin. (4), pentru stabilirea coeficientului de uzura a autovehiculului avariat se cauta în tabelul coeficientilor de uzura linia corespunzatoare vechimii în exploatare (în ani) si coloana corespunzatoare starii de întretinere medie (coeficientii de uzura din aceasta coloana au fost determinati pentru un parcurs mediu anual de 10.000 km), la intersectia carora se va gasi coeficientul de uzura respectiv.
(2) În cazul în care exista diferente între parcursul real si cel rezultat utilizându-se media anuala, coeficientul corespunzator starii de întretinere medie se va corecta cu 0,6% pentru fiecare 1.000 km*), fara a se putea depasi coeficientii corespunzatori starilor de întretinere buna sau satisfacatoare.
Art. 3. - (1) Pentru autovehiculele la care nu se cunoaste parcursul (km) realizat pâna la data producerii evenimentului asigurat sau acesta nu este în concordanta cu starea tehnica a autovehiculului respectiv, coeficientul de uzura a autovehiculului avariat se stabileste în functie de
vechimea în exploatare si de starea de întretinere a acestuia, prevazute în tabelele coeficientilor de uzura nr. 1 si 2.
(2) Starea de întretinere a unui autovehicul se clasifica în: buna, medie si satisfacatoare.
(3) Stabilirea starii de întretinere a autovehiculului se face potrivit starii acestuia dinainte de producerea evenimentului asigurat, pe baza criteriilor de mai jos:
a) stare de întretinere buna
Autovehiculul prezinta: integritatea elementelor caroseriei, barelor de protectie si capacelor de roti; vopseaua intacta, fara exfolieri sau urme aparente de rugina a tablei;cauciucuri uzate uniform, fara sa prezinte uzuri accentuate pe flancuri ca urmare a unui reglaj necorespunzator al directiei; motorul fara scurgeri de ulei pe partile laterale sau pe capotajele interioare ale spatiului afectat acestuia;
b) stare de întretinere medie
Autovehiculul prezinta: deformari ale caroseriei, barelor de protectie sau capacelor de roti pâna la 10 dm2 însumat pe întreaga suprafata exterioara; degradari ale vopselei în ceea ce priveste luciul, cu urme de rugina aparenta pe o suprafata totala pâna la 10 dm2, cu exfolieri pe o suprafata totala pâna la 0,5 cm2 sau orice alte zgârieturi; pete pe tapiteria scaunelor;
c) stare de întretinere satisfacatoare
Autovehiculul prezinta: deformari ale caroseriei, barelor de protectie si capacelor de roti mai mari de 10 dm2 însumat pe întreaga suprafata exterioara; degradari ale vopselei, pierderea totala a luciului, cu exfolieri pe o suprafata totala mai mare de 0,5 cm2, cu urme pronuntate de rugina aparenta si zgârieturi; tapiteria deteriorata si murdara; cauciucurile uzate neuniform, cu accentuari pe unul dintre flancuri, ca urmare a unui reglaj necorespunzator al directiei; motorul cu urme de ulei pe partile superioare si laterale ca urmare a scurgerilor la capacul distributiei, al chiulasei sau pe lânga garniturile de etansare; joc mare la volanul directiei.
(4) Cunoscându-se data introducerii în exploatare de nou si starea sa de întretinere justificata tehnic, pentru stabilirea coeficientului de uzura a autovehiculului avariat se cauta în tabelul coeficientilor de uzura linia orizontala corespunzatoare vechimii în exploatare (în ani) a acestuia si se stabileste un coeficient de uzura cuprins între cei corespunzatori starii de întretinere buna si satisfacatoare.
Art. 4. - (1) Pentru autovehiculele care aveau executate înainte de data producerii evenimentului asigurat reparatii curente, inclusiv înlocuiri ale partilor componente sau ale pieselor originale, stabilirea coeficientului de uzura se face pe baza relatiei:
Ur = U x K, în care:
Ur = coeficientul de uzura recalculat a autovehiculului;
U = coeficientul de uzura rezultat din tabelele coeficientilor de uzura, în baza datelor mentionate mai sus;
K = coeficientul de corectie a uzurii (A-a)/A, în care:
A = valoarea de nou a autovehiculului avariat;
a = costul total al reparatiilor curente, inclusiv al înlocuirilor de parti componente sau de piese originale executate înainte de data producerii evenimentului asigurat, exclusiv cele efectuate ca urmare a unor accidente sau a unor defecte de fabricatie, pentru mentinerea sau îmbunatatirea starii tehnice corespunzatoare a autovehiculului, în baza documentatiilor privind costul efectiv al acestora.
(2) Nu se pot lua în calcul coeficienti de uzura (U) inferiori coeficientilor minimali sau superiori celor maximali, pentru vechimea în exploatare, parcursul realizat si starea de întretinere a autovehiculului avariat, prevazuti în tabelele coeficientilor de uzura nr. 1 si 2.


Si tabelele:


  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Livcro> te rog defineste termenul RCA (serios !) eu nu gasesc echivalentul pre la noi...


Asigurarea de Raspundere Civila Auto. Este asigurarea obligatorie, sigur exista si acolo asa ceva.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
io a scris:
sorin666 a scris:Livcro> te rog defineste termenul RCA (serios !) eu nu gasesc echivalentul pre la noi...


Asigurarea de Raspundere Civila Auto. Este asigurarea obligatorie, sigur exista si acolo asa ceva.

*
Da, este si e obligatorie, dar asa cum spuneam, este un contract de drept privat intre tine si o firma de asigurari pe care o alegi singur, deci prin definitie nu se poate scoate o lege globala... Acoperire minima, pret mic, acoperire maxima, sari cu banul...
De altfel raspunderea civila e una (repararea pagubelor cauzate tertelor parti) iar asigurarea pentru masina proprie (sa ti se repare PROPRIA masina) este altceva si e optional...
Daca nu e diin vina ta insa, te repara asigurarea vinovatului, si asta cu conditia ca suma sa nu depaseasca valoarea masinii (daca nu, iei banii...) IN NICI UN CAZ nu ti se da x % din pretul reparatiei si sa te speli pe cap...
Alte aberatii mioritice... Rolling Eyes
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
corect, si RCA e intre tine si o firma privata insa cadrul legislativ in care functioneaza asigurarea respectiva e definit de stat si la noi se doreste modificarea lui. ori, modificarile astea sunt din pct-ul meu de vedere absurde.
cat despre CASCO, fiecare isi face daca/cum vrea dar costa...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ce su** mea de stat e ala care se baga in contracte private, Coreea de Nord , Cuba, Bangladej Evil or Very Mad Pur si simplu nu e de nasul lui... Twisted Evil
Daca eu gasesc un dobitoc de asigurator care sa-mi plateasca rabla la pret de Porsche nou sau, invers, daca asiguratorul gaseste un fazan care sa dea pe asigurare de trei ori pretul masinii noi pe luna, e democratie... Evident, odata ce partea obligatorie minim-legala (asigurarea de raspundere civila...) este asigurata...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR