Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cix
  • OP
  • 11 mesaje
  • din 17 Jan 2009
  • Astra 2009 1.4 Twinport
  • Neamt
  • cix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2009 1.4 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,
de curand am achizitionat un astra classic de care sunt foarte multumit, chiar indragostit as putea spune, am facut pana acum doar 700 km. Insa am descoperit doua problemute:
- chederul din partea de jos al parbrizului intr-o parte nu acopera "coltul" (pt ca este rotunjit) parbrizului; sunt curios daca este ceva grav sau e doar un mic "bug" al procesului de fabricatie fara implicatii grave (infiltrare apa, aer)
- toate geamurile au pe ele niste urme de parca s-ar fi scurs ceva pe ele, erau asa de cand am luat-o de la dealer din Bacau; am considerat ca sunt doar murdare si am trecut cu vederea lucrul asta. Insa problema persista, am dus-o la spalatorie, spalata cu spuma, incercat cu spirt, nu se duce....se vede doar din exterior, din interior nu. Banuiesc ca e vorba de ceara cu care vine stropita masina din fabrica si cand a fost spalata la reprezentanta, topindu-se, s-a scurs pe gemuri. A mai avut cineva problema asta? cu ce solutie as putea incerca?
Multumesc.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Parbrizul nu-i pe cheder. E lipit de caroserie. E exclus sa-ti intre apa pe acolo.
Incearca cu un alcool mai puternic (tehnic, izopropilic) sau un diluant ori benzina, dar cu atentie sa nu ajunga pe vopsea.
  • cix
  • OP
  • 11 mesaje
  • din 17 Jan 2009
  • Astra 2009 1.4 Twinport
  • Neamt
  • cix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2009 1.4 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns, o sa incerc cu ceva mai tare pt geamuri; sunt curios daca a mai avut cineva chsetia asta la o masina noua.
Problema cu chederul e bine ca nu e nimic grav, oricum se putea lucra mai cu grija cred eu, un cm in plus de cauciuc si era dpdv estetic ok - (or fi facut polonezii vre-un training in romania)
  • cix
  • OP
  • 11 mesaje
  • din 17 Jan 2009
  • Astra 2009 1.4 Twinport
  • Neamt
  • cix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2009 1.4 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Revin, in speranta ca voi gasi poate o solutie la problema cu geamurile murdare. Am incercat cu acetona si cu benzina insa nimic, am insistat dar n-am vazut nici macar o tendinta de a se sterge, parca ar fi facut un fel de reactie chimica cu sticla sau cu vre-un strat reflectorizant depus pe exteriorul geamurilor, nu stiu ce ar putea fi.....
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
incearca la o spalatorie ,si le spui acolo sa o degreseze ,intradevar masina vine din fabrica cu o ceara de protectie ,la reprezentanta nu o spala ,poate doar asa de praf,asa ca dute la o spalatorie mai buna si cere o degresare,stiu ei ce sa faca ,este o solutie speciala ,alta decat spuma activa,ar trebui sa mearga,
succes
  • cix
  • OP
  • 11 mesaje
  • din 17 Jan 2009
  • Astra 2009 1.4 Twinport
  • Neamt
  • cix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2009 1.4 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am fost si la vre-o doua spalatorii, sunt din piatra neamt, ceva prea profesional nu prea am gasit, oricum nu s-a rezolvat, ei au incercat cu doua solutii ce le-aveau la indemana. Am mai incercat cu otet si cu cif alb care se pulverizeaza, nici macar vre-un semn cat de mic ca s-ar curata, parca a intrat in sticla mizeria aia. Am atasat o poza cu problema....

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Acelasi efect il observ si eu dupa ce spal masina, si cand vreau sa curat geamurile, dupa ce dau cu fas, observ acele pete sau scursuri, care surprinzator dupa ce le dau cu fas de geamuri si le sterg obligatoriu ce hartie de ziar, la zvantare nu se mai vad.
Acum eu banuiesc ca ploile acide, la care a-si adauga diferitele substantede spalare combinate cu apa bogata in saruri, genereaza acest aspect.
Am incercat si cu axion si cu cif si nu se intampla nimic.
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
asa am patit si yop ,mai nou de cand am pus folie pe laterale si luneta cand vreau sa le sterg dau cu fas si exact aceasi treaba imi apare,dar dupa ce le sterg dispar ca prin minune,nu iti mai fa griji degeaba,multe astre au ,,beleaua,, asta
  • kykyn21

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
stiu ca nu este cel mai destept raspuns...dar poate e murdar prin `nauntru... Embarassed sau...nu stiu..oricum...se duc ele cu timpul Laughing
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu cam aceeasi problema si numai pe parbriz Smile
In mod normal este perfect, transparent, nemaipomenit, ce mai! In momentul in care ploua, stropesc parbrizul si dau cu stergatorul peste el devine cetos, albicios/laptos pentru 10-15 secunde cand se usuca sau se uda de tot de la ploaie.
Am folosit si alte lamele, am folosit degresanti, alcool izopropilic 99,9%, detergenti de vase, spalatorii auto cu apa calda si mama spumelor. Problema persista si este deranjanta mai ales dimineata cand este ceata sau umezeala in aer.
Ce solutii de curatat parbrizul mai exista? in afara de inlocuire Very Happy
  • alinXX

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Un ciocan Mifares si totul dispare Smile)))
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Hmmm, am inceput cu o pietricica Very Happy
Alte idei, practice si nu doar Esti OFF TOPIC mai sunt?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR