Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am avut o dambla sa-mi pun leduri in praguri si daca tot m-am apucat am mai pun in plafoniera din fata,in cea din spate si in porbagaj. intentionez sa pun leduri rosii in portiera ca atunci cand deschid usa seara sa poata fi vazuta mai bine .















Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Interesante praguri! Fiecare pune ce doreste pe masina proprie! Eu am pus sub bord doua prisme din plexiglas incolor, lungi de 30 cm. si cu led-uri in capete! Da o lumina difuza foarte placuta ochiului si nu se vede direct spotul luminos al led-urilor! in plus avand presuri cu folie de aluminiu, cumparate din DE, nu rapndulele ce se gasesc la noi, lumina este reflectata intr-un mod bizar de frumos! Smile
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
te rog pune o poza , poate fur idea Very Happy
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@bavarezu : cum ai legat ledurile ? la ce anume ? ma bate gandul si pe mine demult sa-mi pun leduri la praguri, si ma gandeam sa le leg la plafoniere, sa se stinga si sa se aprinda odata cu ele. Tu cum ai facut ? explica-mi te rog schema mersi !
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut , toate ledurile le-am alimentat de la plafoniera din fata, cand deschid oricare din usi se aprin toate ledurile din praguri inclusiv plafoniera din spate, nu am vrut sa ma complic cu intrerupatorul de la usa findca avea tensiune pe el ( mica dar avea ) si mi-a fost teama sa nu ard ceva . schema ar fi asa : am folosit pentru pragurile din fata 18 leduri fiecare si pentru cele din spate 10 leduri . am pus in serie trei leduri cu o rezistenta de 220 ohm la 1 A . ledurile au costat 70 bani buc si rezistentele parca 10 bani buc . bafta
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ok mersi, ma gandeam eu ca de la plafoniera ai tras fire, cand o fii sa ma apuc poate te mai deranjez cu cate o intrebare. Apropo, ledurile cum le-ai prins acolo jos ?
  • cotty

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cum ai prins led-urile in plasticele de la pragur? Ai gaurit respectivele plastice, sau le-ai prins in ceva aditional?
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare am vazut subiectul asta si vreau sa va arat ce miam facut eu Wink
Mi-am facut leduri pentru plafoniera fatza spate portbagaj si numere.
Sunt home made am folosit pt toata lucrarea 97 leduri si vreo 32 de rezistente.





Poze cu cele de la numere si portbagaj nu am ca eram prea incantat de ele si nu am apucat sa le fac poze ca le-am si pus sus pe masina;), dar daca vreti sa le vedeti merg si le dau jos si va fac poze Smile

La plafoniera mi-am facut sabloane din hartie si dupa acele sabloane am taiat placa de test pe care am pus ledurile si rezistentele.

Sper sa va placa. Embarassed
Skip ads

  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit cu restul pozelor
Plafoniera cu si fara lampa de citit aprinsa:


Asa arata cele pt plafoniera spate si portbagaj


Astea sunt la numere


Si le-am pregatit si pe acestea pentru pus in torpedou ca acolo nu am nici o sursa de lumina


Va salut!

PS:Scuze de posturile unu dupa celalalt, am incercat sa modifica dac trecuse o ora.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@bx3m ,bx3m ledurile le-am fixat cu doua puncte de super glue (apropo de superglue , puneti putin fiindca altfel riscati sa ajunga pe lentila ledului si ziua se vede ca si cum ar fi murdar )

@4di eu sunt mai carcotas de felul meu Smile
ideea ta e ok insa ledurile folosite nu-mi plac , cu toate ca le-ai aranjat cat de poate de bine ,la prima vedere mi-a dat impresia ca le-ai pus dezordonat . parerea mea e ca ar arata super bine cu leduri superflux .

  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu e nici o suparare;) dar eu am ales ledurile normale pt ca unde leam pus eu nu se vad Smile peste tot sunt acoperite Razz
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am inteles, eu intentionez sa gauresc in dreptul fiecarui led din plafoniera ca sa lumineze mai puternic , daca te uiti la pozele de mai sus ai sa vezi ca in plafoniera din spate am pus patru leduri care lumineaza super fiindca nu sunt acoperite
Skip ads

  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu iti spun sincer ca miam luat niste leduri de 15000 lumeni intradevar am si folosit foarte multe dar seara cand nu e obisnuit ochiul cu lumina ma cam orbesc:))
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la fel patesc si eu , seara cand ma dau jos din masina imi rup ochii ledurile . trebuie sa gasesc o metoda sa micsorez puterea lor .

azi un coleg mi-a dat o idee tare de tot , sa pun leduri in clanta de la portiera . o coc un pic , analizez posibilitatile si revin sper cu poze Smile
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
hai sa iti dau o idee..ar merge puse leduri pe exteriorul oglinzii laterale?sa faci ca o semnalizare de oglinda?
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu zic ce deja devine prea de cocalar cu atatea zorzoane
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@departe e buna ideea ta insa c-am greu de desfacut ( cel putin pentru mine ) capacul de la oglinda , in plus de asta un coleg imi spune : "mai stai dreq potolit cu ledurile astea ca poate dai foc la masina "
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Smile) nu ma pot abtzine sa nu iti spun ca..atunci cand am inceput sa modific toata instalatia de sub bord..pentru a-mi pune geamurile electrice fix ca in fabrica..toti spuneau"ma chemi si pe mine cand e gata sa imi aprind tigara"..daca era sa ma iau dupa ei...dadeam si acum la manivela aplecat peste scaunul din dreapta sa pot vb cu omu de pe partea dreapta:))
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si eu sunt satul de "optimismul" unora, insa ma gandesc ca totusi sunt destul de multe leduri ,52 , daca mai pun la si la usi ajung pe la 58 . imi este teama sa nu supra solicit instalatia . faza tare : prima data am pus in plafoniera 4 leduri in serie si 4 in paralel ,ambele grupe in paralel, cele in serie au inceput sa clipeasca si dupa aceea nu s-au mai aprins deloc . acum in plafoniera din spate am tot 4 leduri in serie si dupa doua saptamani au inceput sa clipeasca intr-un ritm constant , de parca ar avea un montaj . nu gasesc nici o explicatie .
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@ bavarezu nu suprasoliciti de loc instalatia chiar o usurezi schimband becurile cu leduri deoarece un led consuma foarte foarte putin chiar minuscul de putin eu am pe masina circa 100 de leduri. Nu imi fac probleme din cauza suprasolicitari instalatiei ci mai mult din cauza contactelor imperfecte.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR