Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
va rog frumos am postat azi problemele cu masna mea astra 1.7TDS ,2001 si mi`a fost sters ...sunt nou pe forum nu am tinut legatura mereu cu forumu si probabil daia mi`a fost sters postu` ...va rog frumos lasa`ti`mi postu si ajutati`ma si pe mine cu pareri ...imi scoate fum negru rau de tot astra ....cum o accelerez un pic fara sa ating podeaua nu te mai vezi de fum ...vreau sa o fac ...mi frica si de politie ca ma vede si imi va lua talonul ...nu stiu daca ati citit cand am avut postu dar o sa repet si va rog inca o data sa nu mi se mai stearga ca sa gasesc mereu ce mi sa scris ....DEci :
am o astra G an 2001, motor 1.7 TDS 75 cp...
-imi scoate fum negru dar rau de tot nu se mai vede in jur (cand stau pe loc ,cand merg scoate si atunci dar nu cred ca e chiar in halu asta ca atunci cand stau pe loc)
-masina nu are viata in ea asa nu are sprint in ea deloc ...e lenta
-si am beculetul ala de care sa vorbit aprind -dar se aprinde la peste 100 de km/h
am fost la mecanici si mi`au spus ca e debitmetru de aer -din cauza aluia scoate si fum ,daia e si lenta si ca beculetul ala este chiar debitmetru de aer
-alt mecanic mia zis ca beculetul ala e chiar motoru
-alt mecanic mia zis ca am tobele infundate
-altu ca ar fi turbo
nu stiu ce sa mai cred si unde sa ma mai duc
am dat la bani la fiecare mecanic care m`am dus ca sa`mi puna testaru "ca vad eu cu ochii mei"asa mia zis fiecare
va rog ajutati`ma cu sfaturi cu ce vreti cu vreun mecanic
-sunt din ploiesti
PRECIZEZ:
tata are masina la fel ca a mea(aproape la fel) .astra G an 2002 4 usi a lui tot 75 de Cp:
dar a lui fuge are viata in ea nu scoate fum deloc
am mers eu in urma lui cu 160 si nu scotea pic de fum ...in schimb el nu a putut sa tina aproape de mine nu mi se vedea spatele masinii la 150-160 km/h masina fiind turata scoate fum de rupe
si inca un aspect masina lui are 210000km a mea are 161000km
va rog ajutati`ma cu sfaturi si inca o data va rog sa nu`mi mai sterge`ti postu ca sa pot sa vad mereu posturile legate strict de masina mea .
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intrebi aici cine poate sa-ti faca o diagnoza -> https://www.clubopel.com/vie...94&start=1140
Intilnirile le gasesti aici -> https://www.clubopel.com/vie...35&start=3000
Cauze de fum mult si putere mica ar putea fi multe dar prin diagnoza se gasesc mai usor. Ar fi indicat sa desfaci furtunul de la turbina jos si sa vezi cit ulei gasesti si jocul axului. O curatare injectoare nu strica niciodata, se face cu solutie speciala, nu te apuca sa pui in rezervor diverse ca nu faci nimic.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Draga Sylvia90- gasesti raspunsuri la problemele tale aici pe forum, totul e sa folosesti functia"Cautare". Dar pana atunci poti citi un pic si "Regulamentul" care te poate ajuta sa intelegi modul de lucru pe acest forum. Poti sa pierzi cateva ore pe acest forum sa citesti rubrici consacrate gen "masina cu cheita" ,"martor in bord","fum" si sa incerci ce a mai facut lumea pe la masini. Sa stii ca nu apreciem prea mult dezordinea pe forum si de aceea incurajam colegii sa posteze in topicuri deja existente. Inchipuie-ti ce ar fi daca fiecare si-ar deschide un topic de fiecare data cand masina lui are probleme. Rezolvarea a peste 95% din probleme se afla deja pe forum, totul e sa cauti.
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aha multumesc!sper in cateva sa zile sa incep sa ma adaptez si eu ...da ai dreptate daca toti ar posta aici ec`ar iesi.
cu o precizare nu sunt silvia ...sunt baiat Smile)
si multumesc pt sfaturi cei care mi`au dat
Skip ads

  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
problema a fost rezolvata .
II MULTUMESC FOARTE MULT LUI MARIUS .TOATE RESPCTELE MELE.MULTUMESC MULT DE TOT MARIUS.
multumesc si acestui forum ca fara el nu`l gasesc pe marius!
MULTUMESC!
  • barcaionel

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si pana la urma care a fost rezolvarea? Shocked
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am sa va scriu eu rezolvarea.
La diagnoza am observat ca presiunea la turbina scadea in loc sa creasca,atunci cand acceleram.
Am scos furtunul de la intercooler(care intra in turbina) si am incercat sa vad cat de usor se misca rotorul(paletii) turbinei.Acesta era blocat.
La demontarea turbinei, am gasit axul rupt. Am inlocuit turbina si acum masina functioneaza perfect.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR