Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • rivo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2004

  • Mesaj Privat
De curand am descoperit ca aripile mele din spate au inceput sa rugineasca..cum as putea sa scap masina de rugina,,,? voi ce ati facut?
mumltam
Skip ads

  • vladonero

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am si eu kadett si am avut acceasi problema cu rugina la aripi si la praguri.Am cumparat de la paneuro (Constanta) un chit de reparatie ce cuprinde segmente de aripi si contraaripi.Sunt sigur ca exista astfel de chituri de reparatie si la vectra.Dar iti spun la mine era chiar groasa problema si a trebuit sa tai in "carne vie".Nu te sfatuiesc sa faci asa ceva daca are doar un pic de rugina.Mergi la un tinichigiu bun si vezi ce zice.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
exista si la vectra. se taie pur si simplu bucatile ruginite si se inlocuiesc. operatia se face doar daca tabla e mincata rau pe acolo. daca e doar putin la suprafata nu merita. in cazul asta se curata bine, chit, vopsea si gata.
  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Se gasesc chiar pasajele de la roti in forma lor originala. Trebuie doar sa le montezi in locul de unde ai taiat.
Skip ads

  • vladonero

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la mine la kadett va dati seama ca rugina era la ea acasa!!Insa mare atentie la sudura , trebuie un meserias bun , al meu a facut sudura in argon .Din cate am inteles eu de la el argunul nu decaleste asa de mult tabla in locul in care sudezi.Oricum a mea a iesit de nota 10 , sa vedem cum o sa arate si peste 1-2 ani Smile)
  • rivo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cam cat a costat si unde ai facut treaba asta????????...
  • Mariusgeorge

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o Vectra din 92. In 90 cind am luat-o am bagat prin portbagaj ulei cu o pompa veche de masina. Anul acesta am vindut-o. Vreau sa spun ca nu am avut nici o problema cu aripile de pe spate. Cei care au cumparat-o spuneau ca e smenuita.
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu cand am luat masina, in 2000, aripile spate erau mancate de rugina, am dus-o la un tinichigiu si a decupat partea ruginita si a sudat alta si de 4 ani nu am probleme cu ea, insa de 1 an incoace mi-a aparut rugina serioasa chiar sub busonul de alimentare, chiar ieri a terminat tinichigiu cu ea, a taiat o bucata si de acolo si a sudat alta, sapt viitoare o duc sa o si vopseasca, o sa pun o poza.
tata are kadett, l-am luat in 1995 si de atunci nu am vazut rugina la el, si sta in fatza blocului (inainte de a o cumpara ala o tinea in garaj).

am inteles ca chestia cu rugina la aripi la opeluri e din cauza unui mastic (sau ceva de genul) pe care il puneau din fabrica pe interiorul aripilor, era de proasta calitate si manca tabla, a fost remediata ulterior... nu stiu cat de ulterior
Skip ads

  • vladonero

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mai deci : chit reparatie aripa+contraaripa X2 + 2 praguri au facut cam 2.800.000.
In schimb manopera Sad a facut cam 10.000.000.Da am antifonat-o pe dedesupt schimbat praguri +chituri aripi si reparatii la pedalier (avea niste gauri)si la rezerva pe dedesupt era rau de tot.Bineinteles si vopsit (nu toata masina).A fost cam mult dar daca scad si TVA si avand in vedere ca a lucrat cu argon merita.
Oricum eu nu te sfatuiesc sa faci ce am facut eu decat daca ai rugina rau de tot.Poate niste poze ar fi indicate da vedem cat de grava e situatia
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu e de la mastic. pur si simplu otelul ala nemtesc e prost. la ultima lovitura in spate a sarit niscai vopsea de pa capota (nu in locul unde a fost lovita, deci nu se pune problema unor zgirieturi. in 3 zile a ruginit in locurile alea. toate vectrele a ruginesc repede, indiferent unde sint facute. au mai fost discutii pe tema asta. mie mi-e si frica sa ma apuc de reparatie la picioarele locurilor din spate pentru ca trebuie dat rezervorul jos Sad(
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
vectra 1992, aripi spate mancate de rugina -> am taiat cu foarfeca de tabla in "carne vie" pana la tabla curata, aplicat deruginol sau asa ceva, am facut gauri mici de 1 mm la distante de 1 cm, dupa care am luat sarma de cupru (sau aluminiu, dar se rupe repede) si am facut un schelet care sa semene cu forma (cat de cat) a aripii. Dupa care am aplicat chit de fibra de sticla pe suport de banda de fibra de care se foloseste la chituit placile de rigips (e complicat, huh ?!) da, direct pe structura de sarma... Nu am slefuit prea mult, pt. ca dupa aceea am aplicat chit normal pt. auto (cu intaritor si tot tacamul). Aici trebuie o mana mai de artist ca sa refaci forma cat mai aproape de original a aripii. Slefuire, spritz chit, vopsea, lac, si pupat ca noua. Am ridicat masina 2 oameni direct de aripa reparata si nua crapat nimic.
Marius
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mi se pare mai greu si mai complicat decit inlocuirea pasajelor. probabil ca e mult mai ieftin daca ai optat pentru asa ceva. si ai avut si oarece materiale, instrumente si cunostinte practice.
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Anul trecut in vara - in jur de 1.300.000 lei. Si inspiratie... cred. Razz
  • rivo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2004

  • Mesaj Privat
stiti vreun un service (mai normal) care se ocupa cu asa ceva.. (inlocuirea pasajelor... ). ..si de ce mai este necesar....
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
da. in Oradea sunt o gramada Smile
nu stiu de ce presupui ca noi stim din ce oras esti sau ca se subintelege ca esti din Buc.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
da. in Oradea sunt o gramada
nu stiu de ce presupui ca noi stim din ce oras esti sau ca se subintelege ca esti din Buc

lol fratele meu locatia este scrisa mare chiar sub avatar iar dedesubt scrie GARAJUL MEU omul saracu' PRESUPUNE ca stim sa citim probabil
  • rivo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In bucuresti stiti vreunu ??? ca sa fiu mai explicit...
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
arthuro, cand am scris eu post-ul rivo nu avea scrisa locatia sub avatar.
Asa-i rivo?

si tocmai asta vroiam sa subliniez sa completeze lumea locatia inainte sa intrebe de service-uri si chestii de-astea


numai bine fratele meu!
  • rivo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2004

  • Mesaj Privat
da YoYo ..ai dreptate nu aveamm..oricum ..daca trec prin Oradea... o sa ma uit pe la eventualele service-uri de care zici tu.,...

da sa trecem peste asta...asa e..greseala mea.....
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
va rog sa imi recomandati un service bun (sa faca tinichigerie ca lumea, serios si prompt). vreau cam multe, nu? e de ajuns si un atelier mic, daca omul se pricepe.

problema e asa: otel nemtesc = buuuuuuul shiiiiiiit! am descoperit intimplator ca partea din spate a burtii masinii, la picioarele pasagerilor din spate este mincata in ultimul hal. are consistenta unei foi de hirtie.ca urmare, am nevoie de cineva care sa stie sa demonteze conductele de motorina (nu e mare lucru), conductele de lichid de frina pentru partea din spate, sa dea jos rezervorul, sa taie cu flacara partea mincata si sa sudeze in loc tabla solida. apoi sa monteze la loc ce s-a demontat. e treaba de citeva ore, maxim o zi.
cunoasteti pe cineva care poate sa faca treaba asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR