Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ceau,

Am patit ca in mers sa mi se aprinda si apoi sa se stinga de mai multe ori martorul de la frana de mana. Aceasta problema a aparut dupa ce am trecut peste acele prostii vazute numai in Romania care te atentioneaza sa incetinesti viteza. Oare sa fie vreun senzora care s-a dereglat din cauza trepidatilor puternice? Mentionez ca sabotii franei de mana nu dau nici un semn ca ar fi putin blocati.

Masina este un OPEL VECTRA A.

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
contact imperfect la senzorii de abs,verifica senzorii
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dar oare sa aiba treaba cu ABS-ul?

Unde se afla acesti senzori?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, n-au nici o treaba senzorii ABS. Se aprinde becul de la frana de mana nu martorul ABS. Verifica nivelul lichidului de frana si completeaza daca e cazul.
Skip ads

  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
OK.
MERSI.

O SA REVIN CU NOUTATI SI EVENTUAL CU SOLUTIA LA PROBLEMA.
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ce legatura au senzorii ABS si/sau frana, cu frana de mana?
Undeva la maneta franei de mana este un contact care nu (mai) functioneaza corespunzator, de aici si martorul care se aprinde in bord uneori. Parerea mea...
Succes!
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
contactul de care vorbeste colegul de mai sus este sigur vinovatul. Daca apesi mai tare pe frana de mana in jos cand se aprinde becul nu dispare?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
marius1998 a scris:Ce legatura au senzorii ABS si/sau frana, cu frana de mana?
Undeva la maneta franei de mana este un contact care nu (mai) functioneaza corespunzator, de aici si martorul care se aprinde in bord uneori. Parerea mea...
Succes!

Faci aceeasi confuzie de martori luminosi. Primul pentru frana de mana cel de care zici tu, dar in plus are senzor si pe vasul cu lichid de frana si se aprinde cand nivelul acestuia este sub limita simtita de el si al doilea este cel de ABS care are treaba doar cu calculatorul de ABS, firele si senzorii de la roti care-l deservesc.
Simptomele prezentate de colegul nostru sunt mai degraba de nivel scazut al lichidului de frana... la hopuri, lichidul se misca in vas si din cand in cand senzorul detecteaza nivel scazut.
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bazare a scris:contactul de care vorbeste colegul de mai sus este sigur vinovatul. Daca apesi mai tare pe frana de mana in jos cand se aprinde becul nu dispare?


Nu am unde sa apas mai tare maneta franei de mana, pt ca este deja apasata la maxim. Eu ma gandeam ca nu cumva sa ramana "sabotii" franei de mana putin "blocati" atunci cand rotile au balans mai mare, in speta la denivelari mari.
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:
marius1998 a scris:Ce legatura au senzorii ABS si/sau frana, cu frana de mana?
Undeva la maneta franei de mana este un contact care nu (mai) functioneaza corespunzator, de aici si martorul care se aprinde in bord uneori. Parerea mea...
Succes!

Faci aceeasi confuzie de martori luminosi. Primul pentru frana de mana cel de care zici tu, dar in plus are senzor si pe vasul cu lichid de frana si se aprinde cand nivelul acestuia este sub limita simtita de el si al doilea este cel de ABS care are treaba doar cu calculatorul de ABS, firele si senzorii de la roti care-l deservesc.
Simptomele prezentate de colegul nostru sunt mai degraba de nivel scazut al lichidului de frana... la hopuri, lichidul se misca in vas si din cand in cand senzorul detecteaza nivel scazut.


Maine o sa verific si nivelul lichidului de frana si o sa va zic daca e scazut sau nu, desi inainte sa plec la un drum mai lung (drum pe care mi-a si facut figuri martorul de bord al franei de mana) verific: nivel ulei, apa, lichid spalare parbriz, ulei servo, lichid de frana, si erau toate in parametrii.
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
DE ACOLO SE TRAGEA PROBLEMA, LICHID DE FRANA SCAZUT.
VA MULTUMESC.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mii de scuze ,rectific ,am vrut sa spun de frana si mi-a zburat porumbelul la ABS .multumesc pt atentionare
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR