Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • deleted-30194

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut!

Doresc sa cumpar o Astra F din 1995. Pe spatele masinii e inscriptionat Opel Astra 1.6 16v, ceea ce ar insemna sa fie motor Ecotec (gresesc?). Vanzatorul spune ca motorul are 52 kW, de unde deduc ca e X16SZ, care nu are 16v.

Cum imi dau seama daca a schimbat motorul? Are vreo relevanta inscriptia de pe spate?
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca in acte e X16SZ, atunci e posibil sa fi schimbat haionul sau doar inscriptiile...

vezi si tu vopseaua cum se prezinta, ceva diferente?
  • deleted-30194

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
h0rm0n a scris:daca in acte e X16SZ, atunci e posibil sa fi schimbat haionul sau doar inscriptiile...

vezi si tu vopseaua cum se prezinta, ceva diferente?


Vopseaua pare ok, dar haionul parca nu se alineaza cand e inchis. E o distanta vizibila intre haionul inchis si restul masinii. Explicatia lui era ca e de la distantierii adjustabili de cauciuc. Atasez poze cu masina.




Actele nu le-am vazut inca, dar sunt curios sa vad ce scrie. Cum mi-as putea da seama daca a inlocuit haionul?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pai, dupa vopsea, culoarea masinii !

ar fi noroc chior sa fi schimbat de pe o masina cu aceeasi culoare !
l-ai intrebat pe proprietar de ce e cu 16V, si de ce are numai 52 de KW ?

nu neaparat de la distantieri, dar pare prea distantat haionul de caroserie....
daca mai ai poze, pune... dar ar fi mai ok sa fie de rezolutie mai mare, sa am de unde sa dau zoom !
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
hqayonul e schimbat.din poze masina apare phase 2 dar are stopuri phase 1.de ce ar schimba cineva ambele stopuri spate ?numai daca ar fii lovita.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
uita-te in portbagaj, fereste mocheta si poate se vad ceva urme, denivelari, urmareste imbinarile, du-te cu o surubelnita si spune-i proprietarului ca vrei sa te uiti sub plasticurile din portbagaj, daca nu accepta cauta alta masina
  • deleted-30194

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:hqayonul e schimbat.din poze masina apare phase 2 dar are stopuri phase 1.de ce ar schimba cineva ambele stopuri spate ?numai daca ar fii lovita.


Din cate stiu eu phase 2 e din 1995. Trebuie sa vad ce scrie in acte. Poate masina e phase 1 cu haion de phase 2. Inscriptiile de pe geamuri sunt la fel (GM), deci aparent nu au fost schimbate.

La phase 2 ce au diferit stopurile? Eu recunosteam phase 2 dupa bandoul de pe portbagaj. Sa fac distinctia dupa altceva?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
stopurile sunt mai infumurate, adica ca cea din poza de mai jos


dar cea albastra e din 95, cu facelift... deoarece si oglinzile sunt de phase 2 !
Skip ads

  • deleted-30194

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
h0rm0n a scris:stopurile sunt mai infumurate, adica ca cea din poza de mai jos


dar cea albastra e din 95, cu facelift... deoarece si oglinzile sunt de phase 2 !


Ce au diferit oglinzile de phase 2?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sa imi zici daca vezi diferentele:


  • deleted-30194

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din cate observ, semnalizatoare clare, grila e altfel, oglinzile mai suple la cele mai noi.

Tipul cere 2500 de euro pe ea (aici). Credeti ca merita? Aripa stanga fata nu se imbina bine, parca ar fi fost deplasata, iar pe partea soferului sunt lovituri de la deschiderea usilor (puncte apasate). Oglinda soferului e crapat iar capacul exterior e schimbat si are alta nuanta. Motorul pare si suna ok.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La rotile din spate nu se vad urme de rugina si arata chiar f bine, deci e posibil sa fi fost revopsita. Probabil a fost lovita si i-a schimbat haionul cu unul de la alta masina, de aici si 16v.
Motorul e cam slabut 70cp(dar macar nu o sa-ti consume ulei ca toate x16xel-urile), n-are AC(si eu am zis ca nu-mi trebuie) si cine stie ce probleme mai gasesti dupa ce o cumperi. Trebuie sa iei in calcul ca trebuie sa schimbi toate consumabilele, poate si kit-ul de distributie. Anvelope de iarna iti da?
Cat despre cum suna motorul, la mine nici nu se aude la ralanti si nici nu-ti da impresia ca mananca 600-800ml la 1000km, asa ca ai grija ce cumperi.

La cat de mult au scazut preturile la masini ar fi bine daca te-ai orienta spre o masina mai noua la care poate vei avea mai putin de reparat.
Skip ads

  • deleted-30194

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:La rotile din spate nu se vad urme de rugina si arata chiar f bine, deci e posibil sa fi fost revopsita. Probabil a fost lovita si i-a schimbat haionul cu unul de la alta masina, de aici si 16v.
Motorul e cam slabut 70cp(dar macar nu o sa-ti consume ulei ca toate x16xel-urile), n-are AC(si eu am zis ca nu-mi trebuie) si cine stie ce probleme mai gasesti dupa ce o cumperi. Trebuie sa iei in calcul ca trebuie sa schimbi toate consumabilele, poate si kit-ul de distributie. Anvelope de iarna iti da?
Cat despre cum suna motorul, la mine nici nu se aude la ralanti si nici nu-ti da impresia ca mananca 600-800ml la 1000km, asa ca ai grija ce cumperi.

La cat de mult au scazut preturile la masini ar fi bine daca te-ai orienta spre o masina mai noua la care poate vei avea mai putin de reparat.


Intr-adevar, ai dreptate. Am fost si am vazut-o. Am condus-o si franele abia prindeau, suspensiile erau foarte tari, desi erau standard, toba suna dubios, iar cand m-am uitat sub ea am vazut ca era plina de ulei. Acolo am lasat-o si nu m-a mai interesat. Am gasit o Corsa din 2001 la 2500 de euro si o voi vedea in curand.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:... trebuie sa schimbi toate consumabilele, poate si kit-ul de distributie.


nu e unu si acelasi lucru? Twisted Evil
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In categoria de consumabile ar putea intra sonda lambda, egr, discuri frana, suspensii, etc. Cand am zis consumabile ma refeream mai mult la placute frana, saboti, filtre, ulei, antigel, etc. Embarassed
Kit-ul de distributie stiam ca se schimba la vreo 60k km, sau gresesc?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@Astra X16XEL eu unu, schimb la 50 k km... si uleiul la 10 k km !

@sinonim imi pare rau ca nu iti place acel F, sper ca noi am fost de folos... si daca mai ai alte nelamuriri, nu ezita !

O zi buna !
  • deleted-30194

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
h0rm0n a scris:@Astra X16XEL eu unu, schimb la 50 k km... si uleiul la 10 k km !

@sinonim imi pare rau ca nu iti place acel F, sper ca noi am fost de folos... si daca mai ai alte nelamuriri, nu ezita !

O zi buna !


Da, va multumesc!
Alta data voi incepe direct cu motorul si ma voi uita pe sub masina. Pana la urma pentru asta vreau masina, sa ma duca din A in B, nu sa dau chef in ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR