Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • adicris

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am nevoie de ceva informatii in legatura cu aceasta masina. Are motorizare 2.0i, an de fabricatie 1990 si este cu caroserie de tip caravan.
Ma intereseaza daca imi poate spune cineva cum sta la consum, si pe partea de intretinere cum sunt costurile.

Multumesc.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
depinde de cit este de uzata?
consum in oras 11-12 afara 7-8 valori minime.
in rest sunt foarte bune si pt carat marfa si pt plimbare.
avind in vedere ca sunt masini mari nu te astepta la cine stie ce sprinturi dar per ansamblu este o masina f buna,robusta ...etc
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
vezi sa nu fie automata. daca este cutia automata fugi de ea cat poti de tare. Smile)
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Da ce ai cu automatizarea?????
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
O cutie automata are viata mult mai scurta decat una manuala...si cum vorbim de o masina cu minim 12 ani vechime si probabil >200K la bord, automata poate fi un "pericol" serios. Mai ales ca reparatia pt. asa ceva poate depasi 800E iar schimbarea cu una sh e un fel de a-l cauta pe dracu' si a-l gasi pe tacsu'.
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sal . am si eu un omega 20i . are cineva un manual de reparatii pentru el ??
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:O cutie automata are viata mult mai scurta decat una manuala...si cum vorbim de o masina cu minim 12 ani vechime si probabil >200K la bord, automata poate fi un "pericol" serios. Mai ales ca reparatia pt. asa ceva poate depasi 800E iar schimbarea cu una sh e un fel de a-l cauta pe dracu' si a-l gasi pe tacsu'.



Smile Ai spus totul. La asta ma refeream. Am un prieten care plange si acum pe langa ea Sad . Era doar un sfat. Il puteti urma ... sau nu
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Lucrurile nu sunt asa simple de aceea nu e bine sa generalizam.
Ingineru a scris:O cutie automata are viata mult mai scurta decat una manuala...si cum vorbim de o masina cu minim 12 ani vechime si probabil >200K la bord, automata poate fi un "pericol" serios.

E un lucru valabil doar pentru Romania , doar aici se pune problema asa.
Cauzele sunt multiple , de la profesionisti prea putini prin service-uri pana la neglijenta a proprietarului si uleiuri proaste.

Daca uleiul si filtrele sunt schimbate la timp cutia functioneaza impecabil pe toata durata de viata a masinii.

Laughing Exista suficiente persoane care nu stiu nici macar cum se masoara nivelul uleiului in aceste cutii , ce sa mai vorbim de intretinere atenta si corecta.

Daca e sa vorbim de >200K la bord pentru o cutie manuala gandul ma duce si la un set ambreiaj nou ceea ce nu mi se pare deloc ieftin....
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Adevar graieste Senator-ul....
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am eu manual de reparatie .(TIS 1 cd )
dai o bere si un cd si te-am rezolvat
  • ebh

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:O cutie automata are viata mult mai scurta decat una manuala...si cum vorbim de o masina cu minim 12 ani vechime si probabil >200K la bord, automata poate fi un "pericol" serios. Mai ales ca reparatia pt. asa ceva poate depasi 800E iar schimbarea cu una sh e un fel de a-l cauta pe dracu' si a-l gasi pe tacsu'.


tin sa te contrazic. am un omega din '90 cu peste 400k (cred ca bate 500) la bord.... la aproape 300 mi s-a stricat contorul ala Smile si nu am avut absolut nici o problema cu cutia. pui ulei in ea si merge. si crede-ma ca nu am menajat-o deloc (apasat frana + acceleratie, accelerat in N si bagat in D pe la 3000 de ture, burnout, cerculete, etc).

problema reala la masina/motorul asta e consumul... la mine trece de 16 in oras si afara nu scade sub 8.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR