Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • peterdesign

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

am gasit un opel vectra de vanzare din 1996 si este aprope full .Motorul este 2.0 16v 137cp X20XEV. Nu prea stiu nimic despre motorul asta...vreau sa stiu daca este fiabil,daca sunt scumpe piesele.. consumul cam care ar fi ? pe omega am inteles ca ar fi 13-14....

la ce sa ma uit la masina/motor ?

Multumesc mult,
Skip ads

  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
la ce pret ai gasit-o ?
e inscrisa ?
cel mai bine e sa o duci p o rampa si sa se uite un mecanic la ea .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Consumul in Constanta il vei avea 12-18% functie de trafic.
Ca fiabilitate e bunisor dar avind in vedere ca 90% din ele au fost forjate posibil si al tau sa fie afectat.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Piesele sunt cam la acelasi pret cu majoritatea motoarelor din generatia asta insa asa cum zicea si colegul e posibil sa fi fost forjata asa ca e indicat sa faci o inspectie mai amanuntita a masinii-motorului sau eventual sa incerci sa afli ce proprietari a avut ( reali ) . Cu respect !
Skip ads

  • peterdesign

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
masina am agsit-o la 3300 euro si este inscrisa.

consumul ma cam sperie Confused Shocked

am mai mers cu E36 325 ( 192cp,6 in linie) si consuma 14-15

ma asteptam sa consume mai putin ca omega.

masina cica ar avea 160.000km si are destule optiuni A/C,geamuri electrice,Traction control,4 airbaguri,telefon...










  • peterdesign

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si am mai gasit tot in constanta un opel vectra '97 1.8 116cp banuiesc ca este acelasi motor de pe bmw nu ?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
x18xe 1,8 16v.nu stiu la bmw ce este.
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am avut Vectra B cu X20XEV si nu consuma mai mult de 9 mediu. Acum am Omega B cu X20XEV Very Happy si consumul nu scade sub 10. Motorul...depinde cum ai noroc, ca sa zic asa..., eu spre exemplu, la Vectra nu am fost "norocos" pt ca "papa" mult ulei, insa la Omega, pana acum (am facut cam 4000 km) , nu a scazut deloc nivelul. Si sunt foarte multumit de masina Very Happy
Bafta!
Skip ads

  • peterdesign

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:x18xe 1,8 16v.nu stiu la bmw ce este.


inseamna ca am facut eu o asociera eronata, ma gandeam ca e acelasi motor de pe E36 1.8 116cp

deci sa inteleg ca se poate si 10-11 cu vectra ...e acceptabil.

la ce sa ma uit la masina ?

di ncate am inteles are rugini la praguri spate.... aripi...

motorul acesta are probleme cu uleiul ? unde sa ma uit ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Te duci la intilniri -> https://www.clubopel.com/vie...11&start=2120 sau intrebi aici -> https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=43383 cine te poate ajuta cu o diagnoza si verificare stare masina
Daca o masina papa ulei teava esapament e neagra, cu cit papa mai mult cu atit e mai mizerabila, da o tura in parcare si baga degetul la ceva masini ca sa-ti faci o idee.
  • peterdesign

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
masina de mai sus vad ca are un tips la toba de esapament oare pot sa verific si asa ?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
va salut,motorul meu este x20xev....2.0l-16v-136cai...puterea motorului raportat la greutatea masinii este foarte bun...consum de fabrica 5,4%-afara,7.2%oras(fara AC),6.7%-mixt....precizez ca acestea sunt la un regim de mers normal(90km/h).este normal sa fie mai ridicat consumul in functie de cum ''o alergi''.esti un ''domn'' cu ea,este ''generoasa'' cu buzunarele tale.....ii dai bice,''te rupe''(sugestiv vorbind) la buzunare.eu am putin peste 200000km,consum de 6,5%afara...8.9% in oras.
Skip ads

  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
uite aici consum mediu pe aproape 1500km !
(la motoru din semnatura 2,0 16v)



  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
exact... cam atat este un consum mediu si la masina mea...dar acest consum il am acum...si va mai precizez ca nu am facut nimic la motor(adica vreo reparatie-schimb segmenti ghiduri supape,etc)are 209700km la bord..acum nu stiu cat de reali sunt(nu am verificat),este posibil sa fie mai multi...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ksper a scris:va salut,motorul meu este x20xev....2.0l-16v-136cai...puterea motorului raportat la greutatea masinii este foarte bun...consum de fabrica 5,4%-afara,7.2%oras(fara AC),6.7%-mixt....precizez ca acestea sunt la un regim de mers normal(90km/h).este normal sa fie mai ridicat consumul in functie de cum ''o alergi''.esti un ''domn'' cu ea,este ''generoasa'' cu buzunarele tale.....ii dai bice,''te rupe''(sugestiv vorbind) la buzunare.eu am putin peste 200000km,consum de 6,5%afara...8.9% in oras.

Vezi ca incurcasi consumurile sau motoarele. 7,2 % in oras Shocked Vreau sa vad si eu masina ta care consuma 8,9 in oras. Spune-ne si noua solutia minune. Rolling Eyes Opelul da 12,1 in oras pentru acest model.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Smile...''preturile'' sunt fara AC...nu este nici o solutie minune.dar daca iti place sa pleci de la semafor cu ''scart''..este problema ta sau a oricarui posesor care face acest lucru.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Smile...''preturile'' sunt fara AC...nu este nici o solutie minune.dar daca iti place sa pleci de la semafor cu ''scart''..este problema ta sau a oricarui posesor care face acest lucru.

Eu nu am inteles de unde ai scos tu consumul ala de 7,2 in oras la modelul asta cand producatorul da 12,1 %. De unde ai luat cifra aia? Consumul dat de producator e obtinut in anumite conditii, ideale. Si lasa-ma cu AC-ul ca la un motor de 2 litri nu are voie sa consume mai mult de 0,5-1 litru in oras. Eu am un X16XEL in perfecta stare de functionare(nu stiu ce as mai putea schimba pe ea) si nu imi ia climatronicul mai mult de 1 litru % in plus in oras.
Ca sa fiu on-topic: nu am condus modelul ca sa dau sfaturi. Doar m-au "afumat" mereu Laughing .
P.S. Nu mi-o lua in nume de rau. Colegul voia niste consumuri "reale". De povesti cu 5 litri mai putin decat da producatorul e plin forumul. Poate detaliezi un pic conditiile de trafic si stilul tau de a conduce de obtii 8,9 urban cu acest motor.
  • mihaipalade

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
consum pe 350km(mixt)

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
daca tu ai 12,.. in oras ...este de inteles ..motorul tau este de 1.6....este normal ca acesta ,raportat la greutatea masinii sa ceara mai mult combustibil,ca sa poate duce greutatea masinii...eu am 2.0,nici nu se oboseste.nu facem teoria chibritului man...fiecare masina isi are propriul consum de fabrica...intradevar iti dau dreptate ca si a mea ,daca ma dau la ea consuma.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In fine, s-o lasam balta ca strangem posturi aiurea si nu ii raspundem omului la subiect. El a cerut niste cifre de consum. Iar tu i-ai spus consum de fabrica 7,2 % in oras si 8,9% in oras la masina ta. Eu te intrebam de unde ai scos cifrele astea cand producatorul da pentru masina ta 12,1 % consum in oras. Cum scoti tu cu 3 litri mai putin in oras decat da producatorul? Intr-o masina cu 209.700 de km la care chiar tu ai spus ca nu ai umblat deloc la motor. Lasa naibii masina mea, nu stiu cat ii da producatorul consumul si poate sa consume 20-30-40% in oras. Nu ma intereseaza. Voiam doar sa nu ii dai niste date eronate. Nici o clipa nu a fost vorba de masina mea.
Pt peterdesign du-o la un service, la tester si daca e bine mai negociaza cu el. 3300 de euro nu cred ca e un punct de plecare rau.
P.S. Si ce imi explicai tu teoria chibritului stii tu ceva dar nu indeajuns de multe. Gasisi tu solutia minune ca al tau e de 2.0 l si al meu e de 1,6 l.
Ca sa iti dovedesc o privire in cartea tehnica imi spune ca X16XEL are 11,1 consum in oras dat de producator si al tau 12,1. Dar cum am mai zis nu ma intereseaza consumul lui X16XEL.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR