Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pana acum am schimbat cred ca vre-o 4 becuri in maxim 4 luni...cand pe stanga cand pe dreapta...
Care este cauza ? se ard la intervale scurte de timp....
Skip ads

  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cauza principala ar fi becurile de calitate indoielnica de la magazinele de piese auto, care sunt garantate nu pentru foarte multe ore de functionare. A doua cauza ar fi condensul in mufa de cuplaj a becului. Condensul apare in urma incalzirii-racirii soclului becului (cand este aprins soclul becului se incinge rapid, apoi la stingerea becului soclul se raceste tot atat de repede). Scurtul aparut este atat de rapid incat filamentul becului se arde mai repede decat sesizeaza protectiile.
Nu-ti face probleme, eu n-am proiectoare, dar becurile mele de la pozitii si faza scurta se ard tot atat de des ca si la tine, desi sunt mai putin expuse la intemperii nefiind montate in spoiler.
Singurul lucru pe care il poti face este sa-ti cumperi becuri mai scumpe (ex. Philips) care sunt garantate la mai mult timp de functionare si mai rezistente la descarcari partiale datorate condensului.
Bafta multa.
Nicu.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
In leg.cu calitatea becului ai dreptate...am pus numai becuri de proasta calitate gen.4.5lei
Prolema este ca ultima data s-a ars fara sa fi aprins proiectoarele...pur si simplu mi-a aparut (bec ars)in bord
Voi incerca si ceva mai bun sa vad daca am succes....merci
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dupa 6 luni de la cumpararea masinii s-a ars un proiector. am mers frumos la o bezinarie am dat 10 lei si pot sa spun ca a trecut 1 an si nu s-a ars.
depinde de norocul fiecaruia.
numai bine
Skip ads

  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nicu.costinesti a scris:Cauza principala ar fi becurile de calitate indoielnica de la magazinele de piese auto, care sunt garantate nu pentru foarte multe ore de functionare.


Asa este sunt multe firme de 2 lei care produc aceste becuri si te tin cat sa treaca cateva ore de functionare.
Asa mi s-a intamplat si mie, am schimbat 3 becuri ale aceluiasi proiector intr-o luna de zile. Pana la urma am cumparat Bec proiector marca Bosch si nu s-a mai intamplat nimic.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aceste becuri se ard si din cauza vibratiilor, daca mergeti mult pe drumuri proaste este influentata viata becurilor, adica scade simtitor.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
incercati becuri de la firme mai cunoscute ca sa tina ... eu la proiectoare mi-am luat niste philips de 50 ron bucata si am observat ca desi dupa ploaie mai am urme de condens in proiector becul merge fara probleme.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Becurile se ard din cauza vibratiilor combinate cu calitatea proasta . Din proprie experienta , satul sa tot schimb atatea becuri de proiector am cumparat Wurth ( sunt profesionale si se gaesc mai mult la dealeri ) si am vandut masnile si ele nu s-au mai ars .
Am mai incercat si Philips , insa si alea cam un an duc .. banuiesc ca sunt si contrafacute multe
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
gigi haios a scris:dupa 6 luni de la cumpararea masinii s-a ars un proiector. am mers frumos la o bezinarie am dat 10 lei si pot sa spun ca a trecut 1 an si nu s-a ars.
depinde de norocul fiecaruia.
numai bine

Inseamna ca pe mine m-a parasit norocul definitiv Very Happy dar nici sa dau 50 de lei pe un bec....cred ca e prea mult...fie el si cea mai buna calitate....se arde dupa o luna si nu am rez. nimic
  • gabghig

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cine imi poate spune cum pot sa gasesc butonul de ac are ledul ars , si tetiera din mijloc spate la un opel vectra b 2001
Va multumesc Smile
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Shocked Shocked
aco_008 a scris:Aceste becuri se ard si din cauza vibratiilor, daca mergeti mult pe drumuri proaste este influentata viata becurilor, adica scade simtitor.

Exista si drumuri bune la noi? Daca da unde?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Laughing Un drum cat de cat bun e brasov-sighisoara
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR