Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat



Rüsselsheim. Recunoaºterea conceptului de siguranþã a noului Opel Astra: la conferinþa de presã ce a avut loc astãzi la Praga, organizaþia pentru protecþia consumatorului Euro NCAP (European New Car Assessment Program) a acordat modelului Astra cel mai mare rating, de cinci stele la testele de impact frontal ºi lateral. Euro NCAP a clasificat bestsellerul din Rüsselsheim ca cel mai sigur sedan din clasa compactã (small family cars), cu un total de 34 puncte. Cabrioletul Saab 9-3 a primit de asemenea cinci stele. Noul Opel Tigra TwinTop a avut ºi el un rezultat excelent, el fiind cotat cu patru stele.

Carl-Peter Forster, preºedintele GME: ,,Suntem foarte mulþumiþi de aceastã recunoaºtere a angajamentului GM cãtre siguranþã. Totuºi, rezultatele noastre bune la testele de deformare reprezintã doar o parte din munca intensã de dezvoltare depusã în domeniul siguranþei. Prevenirea accidentelor, prin conceptul de ºasiu avansat precum IDSPlus sau inovaþii precum Sistemul de faruri adaptive (AFL), este la fel de importantã pentru noi. Cercetãrile noastre în ceea ce priveºte siguranþa pasivã se concentreazã pe cea mai bunã protecþie posibilã a pasagerilor în cazul oricãrui tip de accident”.

Astra cu cinci uºi testatã de Euro NCAP este un exemplu tipic al filozofiei Opel de siguranþã. Pachetul de siguranþã extensiv va fi de asemenea valabil ºi pentru Astra Caravan. Echipamentul de siguranþã include sistemul de protecþie SAFETEC ce presupune dotãri active ºi pasive de siguranþã cum ar fi o caroserie rigidã cu zone de deformare controlatã, ºasiul IDS cu ESPPlus, sistemul de control al tracþiunii TCPlus, sistemul de control al frânãrii în curbe (CBC – Cornering Braking Control) ºi sistemul ABS cu asistenþã la frânare.



Alte elemente suplimentare ale sistemului SAFETEC sunt airbag-urile frontale si laterale pentru ºofer ºi pasagerul din dreapta, centurile de siguranþã cu prindere în trei puncte pentru toate scaunele, sistemul de decuplare a pedalei în caz de impact (PRS – Pedal Release System) ºi coloana de direcþie ajustabilã pe înãlþime ºi adâncime. Airbag-urile cortinã pentru scaunele din faþã ºi din spate, tetierele active pentru scaunele din faþã, pregãtirea pentru montarea scaunului pentru copii ISOFIX completeazã sistemul de protecþie SAFETEC. Semnale vizuale ºi acustice avertizeazã pasagerii scaunelor din faþã sã cupleze centura de siguranþã.

Euro NCAP realizeazã trei teste de impact diferite. Un impact frontal de 64 km/h cu o barierã deformabilã ce are rolul de a simula un alt autovehicul; un impact lateral cu o barierã deformabilã la o vitezã de 50 km/h ºi un impact lateral la o vitezã de 29 km/h cu un stâlp. Folosind manechine special create pentru asemenea teste, sunt masurate forþele potenþiale care acþioneazã asupra ºoferului (ºi pasagerul scaunului din dreapta, în cazul unui impact frontal). Partenerii Euro NCAP sunt Comisia Europeanã, ministerele de transport din Germania, Olanda ºi Marea Britanie ºi clubul automobilistic german ADAC.
Skip ads

  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Ce nu imi place la noul Astra....

In primul rand tendinta tuturor producatorilor de a face interiorul de lux.. La masini compacte si din clasa mica
nu mai poti face usor un interior cu caracter sportiv...sa fie lucrate chiar de mana ta...
Se aseamana bordul cu vectra..probabil si viitorul omega o sa fie in acelasi ton..
O masina compacta ar trebui sa ramana sportiva nu cu prea multe brizbrizuri....
Daca te urci la volanul unei astre noi...nu stiu ce contributie ai mai putea avea la aspectul interior..pe langa pedale,schimbator..maneta marsarier.
Cine cumpara astra nu face asta ca nu are bani de vectra...
Chiar si botul masini se aseamana cu viitoarea corsa...viitorul omega...etc

Voi ce credeti despre asta?
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
astra-nos a scris:.
Cine cumpara astra nu face asta ca nu are bani de vectra...





pai alt motiv decat cel financiar care sa fie?.... exact acesta e motivul pentru care exista diferite clase. cumparatorul isi alege clasa in funtie de posibiliati. cei care cumpara o corsa nu o fac pentru ca nu suporta interiorul din piele intr'un omega full option. aici nu ma gandesc numai la investitia efectiva in masina, dar si costurile aferente, asigurare, intretinere, diverse taxe.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Thanatos a scris:
astra-nos a scris:.
Cine cumpara astra nu face asta ca nu are bani de vectra...


pai alt motiv decat cel financiar care sa fie?.... exact acesta e motivul pentru care exista diferite clase. cumparatorul isi alege clasa in funtie de posibiliati. cei care cumpara o corsa nu o fac pentru ca nu suporta interiorul din piele intr'un omega full option. aici nu ma gandesc numai la investitia efectiva in masina, dar si costurile aferente, asigurare, intretinere, diverse taxe.

*
Eu mi-am luat Astra pentru ca nu am nevoie de o masina de 7 metri lungime, ca in Moiritika, locuind intr-un oras inghesuit, mai bine asa decat sa nu ma pot parca, din cauza ce imi lipsesc 20 de cm... Wink
Ce sa fac cu una mai lunga? sa-mi pun in port-bagaj butoiul de muraturi? Rolling Eyes
Printre altele, Astra si Vectra la motor si echipament identic, se cam dau la un pret sensibil echivalent...
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
situatia ta este diferita dar in general e valabila separarea claselor.

sorin666 a scris:Printre altele, Astra si Vectra la motor si echipament identic, se cam dau la un pret sensibil echivalent...


asa e, diferenta intre astra elegance 1.8 si vectra elegance 1.8 e doar de 4ooo€ Wink . dar cum am zis, mai apar si alte cheltuieli.
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
nu cumpara vectra in sensul ca poate doreste o compacta sportiva...in locul unei limuzine..
e vorba de spirit..in primul rand!!
  • cristisor

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Kosovo
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Diferenta se aplica in ambele sensuri:
- ai bani doar de Corsa = iti iei Corsa + salivezi dupa Astra/Vectra/etc. daca le vezi pe strada, sau

- ai bani de Vectra full opt., atunci iti iei asta sau iti iei altceva, intr-o clasa inferioara, dotata cum poftesti. Asa ca, daca ai banii de cel mai scump model, iti permiti luxul de a-ti cumpara o masina care sa reflecte cum te simti: Corsa, Astra sau Vectra break.

Depinde insa la care capat te afli. Daca esti in partea intai, iti iei masina pe care ti-o permiti, si aia cu siguranta ese cea mai buna din lume. daca ai fericirea sa te afli in categoria a doua, atunci ai sa-ti cumperi nu numai o "unealta" Opel, ci si o "imagine" Opel.

Presupun ca iti iei Opel, nu...? Evil or Very Mad
  • Bogdannedelcu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca cele 5 stele primite de astra H varianta 5 usi sunt valabile si pentru varianta caravan ?

Pe situl www.euroncap.com nu apare testata varianta caravan, dar majoritatea masinilor par sa fie testate la varianta 5 usi. Uneori scrie in josul paginii ce alte masini au fost construite pe aceeasi platofrma. La VW apare Skoda, la Renault apar mai multe modele insal aAstra nu apare varianta Caravan.

Inseamna cumva ca varianta Caravan la Astra nu are 5 stele ?
Skip ads

  • Raydeen

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Super tare masina la accident ... eu am intrat cu 180Km/h ... pe contrasens ... si ma lovit un VW GOLF 4 in roata dreapta spate ... dupa care m-am oprit la 30 m pe aratura ... toti au iesit din masini pe picioare ... poza masina: http://www.dytech.ro/pozeacc/DSC03334.JPG
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bravo... excelent... pe cind urmatoarea incercare/test ???
  • Raydeen

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Eu m-am convins ... e sigura masina ... acum stau cuminte ... 130 Km/h e o viteza super ok ... poti sa admiri si peisajul ...
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cred ca brief-ul asta ar merge si pe clubopel.ro, ca si asa kata e suparat pe noi ca nu bagam materiale si acolo.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Raydeen a scris:Super tare masina la accident ... eu am intrat cu 180Km/h ... pe contrasens ... si ma lovit un VW GOLF 4 in roata dreapta spate ... dupa care m-am oprit la 30 m pe aratura ... toti au iesit din masini pe picioare ... poza masina: http://www.dytech.ro/pozeacc/DSC03334.JPG

din fata cum arata...?
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
e uimitor totusi faptul ca au ramas toate geamurile intregi.
Sincer .. nu cred nici o clipa, ca la impact, vitezele cumulate erau de 180 km / ora. As da un maxim 80, cu indulgenta , inca ... Rolling Eyes
  • Raydeen

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Atat aveam cand am intrat pe contrasens ... la impact nu mai stiu ... am avut noroc ca doar ma sters in spate dreapta ... oricum am inceput sa ma rotesc si m-am oprit la 30 metri de drum ... si eu ma mir ca nu m-am rasturnat ... Asigurarile au dat dauna totala la ambele masini ...
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
care e ideea la dauna totala?peste o anumita valoare a reparatiilor se da inapoi suma totala la care ti au evaluat ei masina sau...?
10x
  • Raydeen

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Daca valoarea reparatiilor depaseste 85% din valoarea asigurata ... iti dau banii sa iti iei o alta masina ...
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu pune cineva pozele altundeva ca eu nu le pot vedea si tare sunt curios?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR