Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • adrianmorarasu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Va salut din nou colegi.

Dupa o perioada de suspendare (nedreapta si dura zic eu - dar probabil conform literei regulamentare) revin cu niste probleme. Am o astra classic II 1.7 CDTI luata noua in 2007, cu vreo 48500 km la bord. Nici o problema. Cam de multicel - de la vreo 30.000 km masina face un anumit zgomot in momentul in care motorul este in sarcina intre 2000 si 2250 de turatii atunci cand este in sarcina si in vitezele 2,3,4 si 5. Cel mai tare se aude cred la viteza a 3-a si cel mai incet la viteza a 5 a (probabil este acoperit). Zgomotul in cauza se intensifica mai ales atunci cand sunt cu viteza a 3 a si masina deccelereaza. Am inaintat problema si unor admini, chiar si la Opel West Arad unde mi-am facut reviziile. Cei din Arad mi-au zis ca e o problema de balansare a contragreutatii montate pe planetara dreapta. Am cautat si pe alte forumuri si se pare ca e o problema a astrelor din 2007 facute de polonezi. Daca stiti ceva, va rog sa scrieti ceva.
Multumesc mult.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce nu folosesti functia " CAUTARE " scrie mare cat ............. daca o foloseai gaseai raspunsul , sunt deja 2 topicuri , primul zgomot motor exact de la 2200 rpm si al 2-lea https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1613&highlight=zgomot+2100 iar acum ca experienta proprie , la fel acelasi zgomot ca si la tine a fost si la mine, iar masina este facuta in Germania asa ca faza ca doar la masinile facute in Polonia fac aceasta problema cade ,zgomotul este produs asa cum ti-au spus si cei de la reprezentanta de acea contragreutate de pe bratul de la planetara drapta , ar trebui sa dispara montand alta contragreutate .Zgomotul respectiv a disparut in momentul in care am schimbat jantele , am pus jante de aliaj , masina a devenit mai ....cracanata Very Happy , mai aspectoasa si zgomotul a disparut complet .
  • adrianmorarasu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pt. atentionari, cred ca tb sa imi pun ochelari Smile. O data nu am citit bine si am fost suspendat. In fine. Chestia cu masinile facute in Polonia niste nene de la Rucom mi-au zis-o. Niste jante de aliaj ma bate si pe mine gandul, insa acele Dunlop-uri din fabrica le-am schimbat: 2 Yokohama noi pe fata, 2 Goodyeat gt3 sh pe spate. Si tot asa imi face. Pe iarna am avut niste Nokian-uri cu o aderenta extraordinara. Pe iarna toti se fereau de frana, eu puneam si se oprea masina la milimetru. Deci nu ar mai fi decat jantele.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sau alta greutate pe bratul planetarei , iese mai ieftin asa .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR