Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • marius13

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
buna,
dak ma poate ajuata cineva...as dori sa aflu km kt costa o suspensie sport second, pt un Opel Astra G?

Va multumesc!

Marius13
Skip ads

  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu sa-ti spun cat face, dar te pot sfatui sa ramai la suspensia standard. Eu unul am suspensia sport si am sa-ti spun cateva inconveniente:
in primul rand garda la sol...prea joasa pt strazile noastre
rigiditatea te poate scoate din sarite pe unele strazi, iar pasagerii din spate vor trebui sa aiba un stomac tare.
Avantaje: control mai bun al masinii, stabilitate ridicata, placerea de a conduce creste, demaraj mai bun...etc
Iti mai spun ca nu e suficient sa ai suspensie sport pentru a avea o masina sportiva. Mai sunt si alte modificari care trebuie facute.
Daca iti schimbi suspensia...pastreaz-o pe cea standard pentru ca mai tarziu te vei gandi serios sa o schimbi.
Nu avem strazi pentru suspensie sport. La mine in oras e super OK...la tine nu stiu... in afara, pe drumuri europene, autostrazi se merita, dara daca vrei sa o iei pe un drum de tara, judetean sau sa te duci la picnic cu masina cu suspensie sport tb sa te mai gandesti.
Concluzia e ca, in functie de ce fel de drumuri parcurgi, iti modifici masina cum vrei.
PS: daca ai de gand sa modofici mai mult decat suspensia(si zic eu ca o vei face) ai grija ca sunt tari in care poti ramane fara certificat pentru unele modificari (exemplu- distantiere).
Eu am suspensie "KONI"(reglabila) si sunt foarte multumit de ea. Am vazut la mana a doua 300 euro pret de plecare...
  • marius13

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut,

eu am avut suspensie sport si am schimbat-o cu una normala, tocmai din cauza drumurilor...acum c m-ar interesa este sa vand suspensia sport doar ca nu stiu cam cat sa cer pe ea...deci daca ma poti ajuta, sa-mi zici si mie un pret orientativ...?

multumesc

Marius13
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cam ce implica suspensia sport per total (arcuri, amortizoare si mai ce?), ca vreau sa achizitionez una, asta i ncazul in care nu am, urm sa verific?
Skip ads

  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
amortizoare, arcuri, distantiere si jante mai late cu balon mai mic...asta am eu...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Uite eu am suspensii sport originale.

Ca o parere personala:
Plusuri: Masina are o stabilitate foarte buna, intradevar ai nevoie si de ceva gume pe masura sa poti profita la maxim. (eu am Michelin Pilot Exalto PE2, si pur si simplu nici sa scartaie nu le pot face, au un comportament extrem - spre partea buna)

La viteza mari masina nu face balans la schimbari bruste de directie.

Demaraj mai bun, eu zic ca e o chestie neglijabila care nu are rost sa fie luata in considerare.

Garda la sol din nou foarte putin mai joasa. (cel putin pe cea originala)

Minusuri:
Zdrangane interiorul, la orice crapatura-n asfalt, sa treci peste vibratoare e o experienta unica, daca ai peste 10km/h ai impresia ca esti pe trambulina. Nu doar cei din spate resimt denivelarile si gropile ci toti.
Nu odata s-a intamplat sa observ cand trec peste o denivelare iar cei din interior sa faca fiecare cate o mica saritura de pe scaun/bancheta.

Trebuie sa ai mare grija la drum, chiar si canalele devin gropi mari, aceleasi canale pe un Astra Caravan devin inexistente, mai putin zgomotul cauciucului.

Ca un minus, vor trebui inlocuite mult mai devreme decat cele standard.
  • moldovan_nicu74

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut suspensie sport pe astra f si am schimbat-o din cauza zdruncinaturilor pe drum denivelat si garda la sol foarte joasa.Depinde pe ce drumuri umbli mai mult.
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
problema e ca la orice denivelare simt ca rup masina in 2, acum ma gandesc ca paote e de la anvelopele care sunt 215/40, eu credeam ca am suspensie sport, trebuie sa ma duc la cineva care se pricepe (arcuriile par a fi negre, paote nu am vz bine, dar knd ma apas pe ea nu se misca deloc, e tapana - nu stiu ce sa mai cred)...
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am luat masina cu suspensie sport si pentru drumurile noastre e un chin. Orice groapa zdrangane masina infernal si mersul pe drum denivelat e criminal.
+uri: foarte stabila in curbe si condusul pe drumuri bune e o adevarata placere.
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu merg foarte atent cu ea..deci nu ar fi o problema suspensia....

E obligatoriu ca arcuriile sa fie colorate ca sa fie de sport?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ale mele sunt negre
  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu are importanta culoarea arcurilor...eu le am tot negre
Skip ads

  • lyv_alp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
in final ktr vrei pe suspensie?
  • daniel nicolae

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut eu am de vinzare suspensie sport de astra g nr de tel . 0744281750
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR