Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jamal

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salutare.am o problema urgenta cu a mea omega ,care sta pe bara de cateva luni ca nu am bani sa mi platesc taxa de inmatriculare.i am scos bornele ca se duce bateria daca le las si vad ca acum nu pot sa deschid nici macar o usa.va rog ajutati ma ma miane la 8 tre sa o si mut de acolo ca incep cei de la primarie sa lucreze langa ea si nu as vrea sa mi o zgarie sau ceva de genul asta !

MULTUMESC MULT! BAFTA !
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Usa soferului ar trebui sa se deschida daca invarti cheia in ea. Cel putin la mine asa e.
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu merge deschisa nici cu cheia de la usa soferului?
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mergi la reprezentanta la opel si intreaba un mecanic. exista o modalitate de a deschide usa blocata. parca treb sa rotesti cheia spre deschidere sa o tii asa fortata si in acelasi timp sa ridici de clata de la sofer. este o anumita combinatie intre chestiile astea
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
asta

  • jamal

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut.mersi mult pt sugestii insa n am mai avut rabdare sa le primesc si m am dus jos la masina savad ce pot sa i fac.

m am bagt in portbagas,am tras un picior la cotiera de pe spate,a zburat si am deschis bamcheta toata.am deschis capota,mi am conectat + ul la baterie si a luat-o inchiderea centralizata.
acum am lasat bancheta de pe spate pusa "la misto" ca sa nu mia dau (in caz ca o sa mia fie nevoie) un picior cotierei!

Mersi oricum pentru sfaturi si pt promtitudine!

Bafta voua si mie .........poate imi platesc si io taxa aia nenorocita ca m am saturat sa vad omega pe bara !
Sanatate!
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu deschiderea... am luat masina de curand (omega 2.2dti/2001) si nu am verificat inchiderea cu cheia, doar telecomanda...la cateva zile dupa cand am vrut sa verific, am avut surpriza sa vad ca nu merge cheia in portiera!...desi in contact si in torpedou e perfect...intra cheia dar nu o pot roti in nici o directie...si ma gandesc cu jale ce se poate intampla daca imi pica bateria...portbagajul nu are broasca, deci nu pot sa fac manevra descrisa de colegul cu topicul....va rog un sfat, o sugestie, ca e cam albastra situatia!
  • jamal

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
incearca cu un spray degripant si daca nu merge schimba butucul cat mai repede ca nu se stie niciodata!

Bafta!
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poate scapi ieftin..demontezi broasca..scoti butucul si il speli in petrol....Am patit si eu la caravanul dinainte..se ancrasase cu praf din cauza nefolosirii. Bafta.
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sfaturi....dar sa pun raul inainte: pot sa iau alt butuc?...cum poate sa se potriveasca alt butuc la cheile masinii ?...sau il iau cu tot cu chei noi ?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da, iei cu chei cu tot si umblii cu 2 chei dupa tine, una pentru usa si una pentru contact si portbagaj, ca la vechile dacii. Smile
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:Da, iei cu chei cu tot si umblii cu 2 chei dupa tine, una pentru usa si una pentru contact si portbagaj, ca la vechile dacii. Smile


cam nashpa!... dar mai intai am sa incerc cum au spus colegii, sa curat marfa!....daca nu si nu, iau si butuc, ca stau cu morcovu' Laughing ....multumesc inca o data pentru ajutor!
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca nu te pricepi da fuga la un mecanic. nu este mare lucru sa desfaci. vezi daca cumva a fost fortat. daca nu este posibil sa fie blocat (gripat) oricum treb dat jos si uns cu solutie WD 40 sau cu gaz in niciun caz cu vaselina pt ca vaselina aduna in timp praf si se intareste (gripeaza mecanismul)
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
referitor la faza cu cele 2 chei!
iei butuc nou si tragi in banda cheile..cheia originala are un chip!l
dar asta inseamna sa schimbi si butucul de la contact!care e 300ron!+butuc iala +2 chei iesi undeva la 1000ron!la reprezentanta opel nu te gandi!ei nu ti-o trag in banda!
tre sa gasesti la o firma care face chei cu telecomenzi ei stiu..asta!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am varianta mai simpla: daca e stricat butucul..schimbi butucul cu unul nou..cu cheie separata. Folosesti in continuare telecomanda veche, care deschide si electric. Cheia noua o fixezi undeva pe caroserie..in vreun surub ascuns, sa ai acces la ea in caz de pana electrica. De exemplu, desfaci aparatoarea de noroi si o agati cu unul dintre holdsuruburi intre aparatoare si caroserie...sau ceva de genul.

Desi...cred ca o sa fie suficienta o spalare a butucului existent..da cautare ca am explicat pe forum..pe undeva..era butucul de la portbagaj.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
intrebare de baraj: daca dai comanda la reprezentanta de butuc nu iti vine pe cheia masinii?la alte marci asa vine.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Normal asa ar trebui...sa poti comanda dupa carpass...dar mi-e teama de pret...
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
undeva la 500-800 euro este!cel putin la mine atata costa..noroc ca am remediat butucul..
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
revin si eu cu alta problema: nu se deschide portbagajul din telecomanda, nici de la cea din cheie, nici din cea cu alarma...asa am luat masina si am citit cate ceva pe forum, da beleaua asta inca n-am gasit-o!...bateriile sunt noi, eu le-am pus, usile se deschid-inchid normal, numai portbagajul nu vrea de nici o culoare!... si ca bonus, nu imi mai merge decat comanda din o cheie, cea pe care o folosesc deobicei, cealalta nu mai reactioneaza...e normal asa?...dupa ce am schimbat bateriile, functionau perfect amandoua! (mai putin deschiderea portbagajului!)... poate v-am plictisit, da sunt opelar incepator si va rog sa-mi dati ceva idei!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
intra prin interior si vezi ca are un mic maner situat pe capota.dupa ce desfaci verifici mufele si firele care duc la broasca electrica
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR