Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poate e nevoie de o resincronizare a cheilor care nu merg..despre portbagaj...nu-s ce sa zic..posibil un fir rupt pe undeva...cauta furtunul gofrat prin care trec firele de la caroserie spre hayon..cel mai adesea acolo se rup firele.
Skip ads

  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@ iulius si livcro - multumesc, dar cred ca nu am explicat eu bine: portbagajul se deschide din butonul de la bord, dar din cheie sau telecomanda ba! asa am luat-o, fara sa verific (stupid!)... ce-ar fi de facut? daca puteti detalia si chestia cu sincronizarea cheilor? cum naiba acu o luna dupa ce am schimbat bateriile au mers brici, acum numai cea pe care o folosesc in mod curent imi deschide-inchide portierele? Shocked la cealalta se aprinde ledul, da nu misca nimic la masina Sad ... va astept cu un raspuns si multumesc din nou! Smile
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
geo_bad a scris:@ iulius si livcro - multumesc, dar cred ca nu am explicat eu bine: portbagajul se deschide din butonul de la bord, dar din cheie sau telecomanda ba! asa am luat-o, fara sa verific (stupid!)... ce-ar fi de facut? daca puteti detalia si chestia cu sincronizarea cheilor? cum naiba acu o luna dupa ce am schimbat bateriile au mers brici, acum numai cea pe care o folosesc in mod curent imi deschide-inchide portierele? Shocked la cealalta se aprinde ledul, da nu misca nimic la masina Sad ... va astept cu un raspuns si multumesc din nou! Smile


Incearca sa pui bateria care-ti merge in cheia care nu-ti merge. Si eu am patit sa se aprinda becul,dar sa nu se deschida,dar dupa ce am schimbat bateria a mers perfect fara niciun fel de sincronizare.Se poate ca bateria sa aiba voltaj dar sa nu aiba amperajul necesar. Deci ia bateria ,din cheia care-ti merge si mut-o in cheia care nu-ti merge.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si vezi sa faci oiperatia in mai putin de 3 min..daca raman mai mult de 3 min fara curent. isi pierd memoria..si treba resincronizate..asta e valabil la corsa C, 2001..dar e ff posibil s afie valabil si la tine. Prin sincronizare se memoreaza in ECU nr. de chei precum si un fel de amprenta a undelor de la cheile tale.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cred ca treb sa resincronizezi cheile daca nici atunci nu merge apeleaza la un electronist auto ca este mai complicat.posibil o defectiune la comanda portbagajului un contact imperfect ceva de genul asta
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am inteles, multumesc, voi cumpara niste baterii noi si vineri incerc manevrele...stie cineva care baterii ar fi mai bune (firma producatoare, model)?...eu am pus de acelasi fel cu cele vechi, dar nici alea nu stiu daca erau mai de soi!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
varta..cred//oricum nume consacrate..chiar daca costa dublu..pt 7-8 lei in plus..e mai mare deranjul..
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut, revin cu un necaz nerezolvat...aici in suceava nu se baga nimeni sa-mi rezolve problema (mai putin reprezentanta la care nu vreau sa ma duc)...e vorba de consola centrala care nu functioneaza de nici o culoare (asa am luat-o!)...deci nu se deschid geamurile, nu se regleaza oglinzile, nimic....mortua est!...un amic a fost cu masina mea intr-un turneu pe la mai multe service-uri si a primit acelasi raspuns: nu avem schema electrica, nu ne bagam! ...mai nou a primit si o varianta de raspuns ca s-ar putea sa fie din calculatorul de bord... sigurantele au fost verificate, sunt ok...are cineva schema asta electrica? poate sa mi-o trimita? alte idei?...este vorba de omega B 2.2 dti/2001, y22dth...este cineva din suceava care stie si poate sa repare asa ceva ?...multumesc pentru orice sfat!
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci nu merg geamurile si oglinzile care sunt reglate de obicei din partea soferului,acolo se strica aceea placa care da comenzile..
am avut si eu probleme cu ea..daca tranteam usa mai tare nu se deschidea
am plecat la electrician a scos chestia aea afara si a curatat firele
prin urmare toate comenzile de la geam si oglinda merg de la aceea placa..
se poate comanda are cod nu stiu cat costa
cat despre consola centrala..ma refer la la ncdc2013,chiar sapt asta l-am scos...sa sti ca are o siguranta in spate!o siguranta verde ,dar ca ajungi la ea tre sa scoti casetofonul..
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca dupa ce ti-a curatat placa si firele ti-a functionat normal ?...ar fi cea mai usoara si rapida rezolvare!
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu chiar..daca trantesc usa mai tare..tot asa face,,si dupa 2 minute asi revine!e problema la aceea placa care e practic comnada centrala la geamuri si oglinzi!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR