Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
care este cea mai serioasa societate de asigurari ? Am nevoie deoarece doresc sa schimb societatea cu care am avut contractele de asigurari. Nu am pus intentional Alliantz , pe ei vreau sa-i schimb, deoarece am auzit ca au marit foarte mult tarifele, partenerul in asigurari sa fie macara de acelasi calibru dar putin mai ieftin .
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am pus asibanul deoarece eu pe astia ii am si sunt multumit. Nu am avut nicio problema cu ei (s-ar putea sa fiu subiectiv, insa asta e adevarul)


Ultima modificare facuta de mihai_b la Mar 16 Jun, 2009 6:49 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mihai_b a scris:am pus asibanul deoarece eu pe astia ii am si sunt multumit. Nu am avut nicio problema cu ei (s-arputea sa fiu subiectiv, insa asta e adevarul)

ms, e buna orice parere, dupa ce le aflu incep sa sondez terenul, daca dif e undeva pana in 15 % nu schimb.
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu sunt la generali.....totu merge repede....pret bun zic eu. merita...dute sa te informezi Very Happy
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Kmc0smin a scris:eu sunt la generali.....totu merge repede....pret bun zic eu. merita...dute sa te informezi Very Happy

parca astia iti aduc si masina de pe unde e lovita
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
adevarat....am avut la ei prima data la un seria 3 din 2003 incoa e tot la ei....si masina a fost facuta tandari si au luato...au duso la service si in 3 luni...new Very Happy
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si eu am casco la 2 masini la Allianz si am incercat sa caut o alta alternativa mai rentabila ca si pret, insa concluzia simpla la care am ajuns e urmatoarea: CASCO-UL cel mai bun e la firma unde cunosti pe cineva din interior Smile.

din pacate asta e, pana acuma am avut 2 daune, din care una foarte mare ca si valoare si totul s-a platit imediat. ca is rahati astia din service si dureaza o groaza de timp, asta e partea a doua, dar platile de la asigurator s-au facut in cel mai scurt timp.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am mai uitat OTP si BT, de astia ce stiti ?
nu poate sa ma ajute vreun oficial sa-i puna in chestionar ?
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cei mai neseriosi... Laughing Rolling Eyes
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ti-am mai adaugat eu 3 optiuni: OTP, BT, Allianz
Personal eu sunt multumit de Allianz. E drept ca pana acum s-au rezumat la a-mi lua banii. Sper sa nu fie nevoie sa imi si dea...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:ti-am mai adaugat eu 3 optiuni: OTP, BT, Allianz
Personal eu sunt multumit de Allianz. E drept ca pana acum s-au rezumat la a-mi lua banii. Sper sa nu fie nevoie sa imi si dea...

ms, si eu sunt multumit de ei, dar mi-au spus ca au marit mult preturile, oa sa vad ce diferente sunt dupa ce imi fac un top 3
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu tocmai am facut refresh la Casco.
Fransiza de 130 EUR, masina evaluata la ~4200 eur, cu plata pe loc (adica fara rate) 404 EUR
daca vroiam fara fransiza ma costa vreo 475 EUR
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:eu tocmai am facut refresh la Casco.
Fransiza de 130 EUR, masina evaluata la ~4200 eur, cu plata pe loc (adica fara rate) 404 EUR
daca vroiam fara fransiza ma costa vreo 475 EUR

e mult, inseamna ca au marit, anul trecut eu am avut vreo 2.900 ron /an deci in jur de 691 euro, nasol.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poluam topicul omului...
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe Unita ati pus-o? Eu la ei sunt, am avut o singura dauna de vopsit, capota, totul s-a desfasurat fara probleme. Din povesti, cica-s destul de ok.

Dau si eu refresh la Casco luna asta, scot vreo 1000 de coco, fara fransiza si cu toate optiunile bifate.

Atentie! Intra si malus bonus in ecuatie mai nou.
  • krueger

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am incercat sa votez "nici una" dar nu am gasit Smile
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
krueger a scris:am incercat sa votez "nici una" dar nu am gasit Smile

nu era interesant, asta e sondaj fara optiuni nu stiu. nu ma intereseaza Very Happy
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand cere o oferta la toti asiguratorii si sa vezi ce surpriza o sa ai.
Opelu meu valora pe la Asiban undeva pe la 17.000 euro, pe la Alianz ceva pe la 15.000 euro si desi le-am facut o oferta de vanzare avantajoasa de 10.000euro nu au vrut sa-l cumpere.
Oricum toti sunt magari si te certi cu ei la dauna dar important cred ca e cum poti sa-ti scazi cat mai mult costul acesta al masinii. Eu am bagat franciza de 20% la furt si dauna totala ca sa am prima de asigurare apropiata de valoarea adevarata a masinii. Si desi ma rog sa o fure careva ca e mai avantajos decat sa o vand tot nu se uita nimeni la opel....
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si revin cu o noutate: casco-ul cel mai bun e ala care nu-ti cere 2500 de euro pe an ca sa te asiguri.

pe scurt, cand m-am dus sa reinoiesc polita casco la Allianz-Tiriac suma calculata, conform "noilor tarife" pentru una dintre masini este de 2500 de euro. intr-adevar, acum 1,5 ani am avut o dauna, insa in urma acestei daune am platit de atunci majorare la casco-ul anual, urmand ca la aceasta reinoire sa se faca reducere daca lipseau evenimentele. acestea au lipsit, insa se pare ca si politica firmei s-a schimbat. de asemenea am fost anuntat ca si pentru cealalta masina, la care am avut un eveniment minor in urma cu un an, si dupa care am tot platit majorare la polita, sa ma astept la ceva in jurul sumei de 2000 de euro pe an.

un detaliu: masinile sunt inmatriculate pe firma.

si asa ca i-am salutat din mers catre iesire si m-am apucat sa caut un alt asigurator. voi reveni mai tarziu cu ce oferte am primit, si cum un anume asigurator considera foarte just ca o masina care acum 1,5 ani a avut ddp 12.250 de euro sa fie asigurata acum la 7000 de euro.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
revin cu datele promise: pe scurt, oferte de casco primite pentru un Opel Astra Classic 2, 1.6, 2007, valoare de nou: 12.250 euro.

omniasig
valoare asigurata: 7800 euro
prima anuala: 604 euro
fransize: 100 euro/ev, 25% dauna/furt total

bt asigurari
valoare asigurata: 7100 euro
prima anuala: 770 euro
fransize: nici una

generali
valoare asigurata: 9500 euro
prima anuala: 565 euro
fransize: 100 euro/ev

astra-uniqua
valoare asigurata: 8350 euro
prima anuala: 425 euro
fransize: 100 euro/ev (oferta promotionala - trebuie incheiata si asigurare pentru locuinta)


ce am ales intr-un final?

casco complet la generali
valoare asigurata: 9800 euro
prima anuala: 2182 RON (~520 euro) - platibili in 4 rate.
ce am primit in plus fata de ceilalti asiguratori: pierderea accidentala sau furtul cheilor aplicabil fara fransize + asistenta rutiera in romania + europa (de-fapt in toate tarile unde e valabil rca-ul, mai putin tarile barate - si rca-ul contine bosnia si hertegovina, serbia, muntenegru si turcia fara alte costuri).

pe scurt cam asta a fost aventura mea cu firmele de asigurare. sper sa fie utile informatiile prezentate aici. nu vreau sa fac reclama pentru nici o companie, insa am ales generali in mod principal din cauza valorii asigurate. mi se pare de toata jena oferte de genul celor de la omniasig.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

care este cea mai serioasa societate de asigurari ?
Astra asigurari 3%
Ardaf 7%
Omniasig 14%
BCR Asigurari 11%
Generali 25%
Asiban 3%
Asirom 11%
Alta mentionati care 18%
OTP 0%
BT asigurari 3%
27 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR