Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • jery

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru corsa c 1,7 dti am gasit pompa apa marca REPSTAR produsa in Germania. Question Stie cineva de firma asta ceva ati folosit produsele lor ? Si cei care ati schimbat pompa de apa ati folosit si silicon in plus fata de garnitura.
Skip ads

  • michael_onea

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 xz12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
ajung garniturile care vin odata cu pompa cea noua,nu e nevoie de silicon.pe blocul motor este un canal in care intra garnitura.te gandesti sa schimbi tu pompa singur?succes
  • jery

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da pompa o schimb singur nu cred ca e greu singura problema e sa pot so dau jos pentru ca e cea originala a masinii si nu sa umblat deloc banuiesc ca este cam lipitita ma mai ajut de un manual de reparatie si oricum nu sunt incepator in ale mecanicii (am avut Dacia 1300) mersi pentru sfat .
  • michael_onea

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 xz12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
nu e greu de dat jos pompa cea veche.si eu am schimbat-o zilele trecute si era tot cea originala.trebuie sa dai jos cutia de la filtru de aer,apoi sa ridici usor motorul pe un cric.desfaci tamponul care tine motorul pe partea stanga,apoi dai jos cureaua si fulia.pompa de apa e prinsa cu 9 suruburi,6 lungi si 3 scurte,dar inainte de asta desfa colierul din spatele pompei si apoi pe cel din fata jos.eu am rezolvat cu ajutorul unei chei franceze pe care am folosit-o pe post de "menghina".succes si asteptam vesti
Skip ads

  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am si eu o problema de ceva timp.. mi se aude un tacanit la motor.. si nu reusesc sa imi dau seama de la ce o fi.. am facut si o filmare.. poate unii din voi v-ati mai confruntat cu asa ceva.. si poate imi dati si mie o solutie.. multumesc anticipat..

filmarea - http://www.youtube.com/watch?v=3b_5ftTHIq0
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Zgomot care vine si se aseamana cu cel al valvei de purjare gaze...verifica sa nu fie chiar ea.
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
scanx a scris:Zgomot care vine si se aseamana cu cel al valvei de purjare gaze...verifica sa nu fie chiar ea.


tot am cautat pe forum unde ar fi localizata valva de purjare gaze, dar nimic.. poate ma ajuta careva.. mentionez ca am cod motor z14xe corsa c din 2003
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
scanx a scris:


nu cred ca e de la valva de purjare.. tacanitul se aude mai tare in partea inferioara a motorului..
  • smartbogdan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
distributia ii pe lant? la tn?
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu, nu e pe lant.. Distributia e pe curea..
  • jery

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
michael_onea mersi pentru raspuns dar la tine este altfel pentru ca tu ai benzina pompa la mine la 1,7 dti are prinderea in 5 suruburi cred ca o sa fac eu un tutorial cu schimbatul pompei si a curelei de transmisie si rolelor la tipul asta de motor pentru ca nu am gasit mai prost e ca nu am facut poze daca cumva ati vazut pe undeva un tutorial anuntati-ma.
Skip ads

  • slav_valentin84

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2003 16zse
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. am ºi eu un Opel Corsa C 2001 motor 1.2 benzina si de la o vreme nu mai imi baga caldura de nici un fel, am schimbat si terostatul cu unul Gm ca am zis k o fi din cauza lui ,dar nici un rezultat. azi de dimineata cand mam uitat sub masina am vazut niste picãturi sub masina . oare sa fie pompa de apa ? dai sa nu am nici caldura? mi-a zis un mecanic k este de la garnitura de chiuloasa k este ciupita. oare asa o fi?
  • michael_onea

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 xz12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
daca erau picaturi de apa sub masina deasupra pompei de apa atunci e posibil sa fie dusa .urmareste putin si nivelul lichidului de racire.daca a scazut atunci e clar pe unde ai "gaura".misca de fulia de pe pompa.daca are joc.ar trebuii sa se auda si niste zgomote....de rulment spart.tine-ne la curent.
  • slav_valentin84

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2003 16zse
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am urmarit nivelul apei este ok momentan azi am adaugat niste apa k nu pusesem eu destula si acum vad k este plin pana in varf. Nu stoiu ce sa mai cred se aude un zgomot ciudat cred k este pompa dusa. O sa ma duc zilele astea la un mecanic sa vedem ce zice. Dasta sa nu bage caldura?
  • michael_onea

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 xz12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
poate fi si asta una dintre cauze,una dintre alte cateva.cadura poate sa nu iti mearga din cauza unui contact sau a unei sigurante.dar si lipsa circularii lichidului de racire poate fi una din cauze.si eu am o masina ca si a ta tot din 2001 cu motor de 1,2 si am avut probleme cu pompa de apa un urma cu 3 luni.la inceput mi-a scazut lichidul de racire.putin cate putin.nu am dat importanta ci am mai mers cu ea asa o vreme.apoi brusc a inceput sa huruie si sa faca ca toti dracii.cand mergeam cu ea tasnea apa pe la fulie de ziceai ca e fantana.in fine am schimbat-o singur si nu mai sunt proobleme acum.insa datorita faptului ca am umblat cu ea asa defecta ,elicea care fac recircularea lichidului s-a dezintegrat,iar bucatile nu le-am mai gasit ,or mai fi inca prin motor si acum,nu stiu.insa totul functioneaza ok.nu stiu insa daca caldura functiona sau nu cand pompa era defecta.era vara...ce stiu e ca pompa de apa trimite pe una din conducte ,lichid cald spre sistemul de incalzire.dar daca s-a defectat,daca nu mai are elicea....implicit nu mai ai caldura.vezi ce zice un mecanic insa....cam greu gasesti unul bun.poate mai bine ai merge mai intai la un electrician sa vezi daca toate sistemele electrice sunt ok si dupaia te apuci sa schimbi piese.succes
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu are treaba caldura din interior cu electrica. Termostatul e mecanic, pompa e complet mecanica. Comenzile pe interior sun cu cablu bowden sau cu capsule vacuumatice.
Daca ar fi pompa terminata ar trebui sa ii ridice temperatura si pe circuitul de racire al motorului.
Mai repede un termostat deschis sau depuneri pe radiatorul din habitaclu.
  • slav_valentin84

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2003 16zse
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Am fost azi la un mecanic si mi-a spus k este garnitura de la chiuloasa , sa uitat la vasul cu apa iar cand aceleram vasul se umplea , si am vazut pe capot niste stropi de apa cu ulei. Si am vb sa schimb si pompa de apa. Acum astept sa fac rost de bani sa imi iau piesele. Am sa vatin la curent in caz k o sa o fac praf Smile)
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pai cum si-a dat el seama ca este garnitura de chiluoasa?, si mie imi pierde antigel si nu stiu pe unde insa am misat de fulia de la pompa si are ceva joc deci este clar ca am pompa dusa, nivelul la ulei este deocamdata bine sper sa nu am garnitura de chiuloasa dusa.
Da cum ne dam seama daca este si garitura de chiuloasa dusa ca spuma pe capacul de la ulei am ca si anul trecut si atunci nu pierdeam antigel.
  • slav_valentin84

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2003 16zse
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La mine sa uitat pe teava de esapament si era uda. ªi apoi sa mai uitat si la bujii ,iar una era putin uda. Acum nu stiu ce sa fac, cred k am sa schimb si garnitura si pompa . Si sa uitat si la vasul cu apa si cand acceleram crestea antigelu din vas. Acum astept sa imi vina piesele
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR