Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • noulopelist'

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Va salut!

In primul rand as vrea sa-mi cer scuze daca n-am pus topicul unde trebuie, desi cred ca e bine, totusi Very Happy
Recent am achizitionat un opel astra G, nou, de la dealer si as avea urmatoarele nelamuriri.
1/ nu am primit scut pentru motor, si as vrea sa achizitionez unul online, preferabil din fier, am gasit de plastic dar nu ma prea incanta, cunoasteti ceva site?
2/ am auzit din diverse surse cum ca in fata radiatorului ar trebui sa existe un fel de sita, panou sau ceva, sa-l protejeze de insecte, praf, chestii ce ar putea fi "nocive", exista asa ceva? sau sursele mele sunt cam prost informate, daca exista as vrea sa-mi spuna cineva si denumirea si cam pe unde as gasi asa ceva.
3/ recent am descoperit o zgarietura pe vopsea, vopseaua este negru metalizat (nu retin exact modelul de culoare, daca e neaparat necesar o sa cercetez si o sa revin cu un raspuns) dar sa revenim, am inteles ca ar exista un fel de ceara/lotiune/ce-o fi, pentru a acoperi zgarietura sau a o face sa dispara, nu este foarte adanca dar totusi observabila..daca exista asa ceva, as dori un nume de produs, si sa fie pe cat posibil putin nociva vopselei

Cam pretentios forumist, nu credeti ?Smile

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
1: www.autoconsultonline.ro
2: nu e nici un fel de sita in fata radiatorului, e decat un alt radiator, cel de clima Very Happy
3: orice ceara de lustruire sau pasta abraziva din supermarketuri te scapa de zgarietura daca nu e foarte adanca.

Pe viitor foloseste functia cautare, la 2 din intrebarile tale gaseai raspuns.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Scut din fier sau tabla cam greu vei gasi...desi nu pare la vedere, in realitate scutul din plastic este superbun pentru masina si foarte rezistent.
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
scut metalic se gaseste la magazin cu chit de montaj cu tot si costa 320-400 ron, poti cauta pe net sau la tine in oras.
masina vine echipata cu scut metalic doar daca ai optat pt pachetul de drumuri grele.
in alta ordine de idei sa o stapinesti sanatos si fara evenimente rutiere.
Skip ads

  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@noulopelist': Scutul motor l-am luat de metal tot de la Opel West si a fost pana in 300 RON. Am cautat si pe net si la alte magazine de piese si cea mai buna si ieftina varianta am gasit-o la reprezentanta. Bafta.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sa stii ca baietii de la Opel West sunt ok si seriosi, in comparatie cu cei de la Kamsas sau alte reprezentante Opel din zona Dobrogea...Cand imi ardea buza dupa un ECU (ECM) nou original si mai ierftin pentru masina mea, am gasit la Opel West din Satu Mare, iar seful de acolo de la piese auto, un tip care vorbea mai mult ungureste decat romaneste m-a servit cu promptitudine, in cel mai scurt timp posibil si am facut tranzactia pe incredere, desi nu-i cunosteam...Sunt tipi super ok acolo si profesionisti, ma bucur ca am avut de-a face cu ei.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si pentru aradeni am un mare respect, cand mi-a adus masina un aradean in 2005 din germania, am fost in Arad si am cumparat-o. Sunt oameni super de treaba la voi.
  • _serban_

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cine ma poate ajuta?
Am un Opel Astra G 2002, Y20DTH, uneori la turatie mica a motorului se aprinde martorul cu cheita (cateva secunde dupa care se stinge), Cand se aprinde martorul cu cheita, parca motorul nu mai trage asa de bine. Am fost la service, pe tester indica urmatoarea eroare P0400, ceva cu supapa EGR. Mecanicul a dat jos galeria a curatat-o inclusiv supapa EGR care cica e OK, turbo ar avea o uzura dar cica nu asta ar fi problema, inclusiv radiatorul de la turbo a fost spalat, am schimbat filtrul de aer si uleiul si celelalte filtre. In plus pe la supapa EGR apar picuri de ulei, care cica ar scapa pe la turbo dar nu au legatura cu martorul cheita ce se aprinde. Mecanicul mi-a zis ca e posibil ca un senzor care comanda EGR sa fie defect
Daca ati putea sa-mi dati niste sfaturi, v-as fi recunoscator.
Va multumesc!
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@_serban_: e posibil sa fie si din debitmetru, mai incearca si la alt tester. Stiu ca si debitmetrul iti da aceleasi simptome. bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR