Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare !

Am aceasta telecomanda de la un coleg de serviciu, pentru Astra F din 1993.
Cine poate sa imi confirme daca e originala si daca e asa ce e cu traseele intrerupte marcate cu rosu ?


Multumesc.

CristianTM.
  • manu-2lgp

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 C16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai are cineva telecomanda pusa de fabrica la astra f? Sau o fi un aftermarket?
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi se par a fi break-away tabs pe circuitul ãla imprimat. E o tehnicã folositã ca sã scazi costurile de producþie, deºi nu pot sã-mi dau seama ce inginer deºtept ar ruta pe-acolo trasee (eu nu Wink ). Dacã aºa e, n-ai de ce sã te impacientezi cu traseele alea. Aº verifica totuºi dacã au continuitate de pe o parte a cablajului pe cealaltã.
Funcþioneazã ? A funcþionat vreodatã ?
  • manu-2lgp

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 C16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
electronistul a scris:Mie mi se par a fi break-away tabs pe circuitul ãla imprimat. E o tehnicã folositã ca sã scazi costurile de producþie, deºi nu pot sã-mi dau seama ce inginer deºtept ar ruta pe-acolo trasee (eu nu Wink ). Dacã aºa e, n-ai de ce sã te impacientezi cu traseele alea. Aº verifica totuºi dacã au continuitate de pe o parte a cablajului pe cealaltã.
Funcþioneazã ? A funcþionat vreodatã ?


A functionat.
Dar in ultima vreme, de la distanta tot mai mica, si intr-o seara nu a mai mers deloc, brusc.
Am presupus ca-s gata bateriile, si le-am schimbat.

Dupa ce am schimbat bateriile, nu a mai mers.
Am incercat sa o resincronizez (am pus contactul si am tinut apasat 30 sec pe buton, dar nu merge).
Lipiturile par toate ok, bateriile fac contact, butonul isi face treaba...

De asta incercam sa cautam o telecomanda originala, sa vedem cum arata circuitele alea. Sau macar sa vad daca telecomanda ce o am eu
la masina e originala sau aftermarket. Modulul de inchidere centralizata este in stilpul usii dreapta fata, si pare original.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
electronistul a scris:Mie mi se par a fi break-away tabs pe circuitul ãla imprimat. E o tehnicã folositã ca sã scazi costurile de producþie, deºi nu pot sã-mi dau seama ce inginer deºtept ar ruta pe-acolo trasee (eu nu Wink ). Dacã aºa e, n-ai de ce sã te impacientezi cu traseele alea. Aº verifica totuºi dacã au continuitate de pe o parte a cablajului pe cealaltã.
Funcþioneazã ? A funcþionat vreodatã ?

A functionat ...cu intreruperi, cand mergea, cand nu mergea.
Acum nu mai vrea deloc, de aceea ma interesa sa stiu: 1. daca e originala (atunci mai are si altcineva si ne poate ajuta cu o poza) si 2. daca nu e originala, atunci e pierduta !
CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR