Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am luat o amenda pentru viteza, in Ramnicul Sarat (dracu sa-i ia ce radar au aia acolo, numai ala ma prinde din toata tzara). Problema e ca, desi mi-au zis ca pot plati jumate in 48 de ore, nu este mentionat acest lucru in scris. Cei de la primarie nu mi-au luat banii, exact pe motivul asta. Pot face o contestatie pe motiv ca mi-a fost refuzat drepul sa platesc jumatate? Daca da, care sunt pasii?

Mentionez ca am semnat, deh, cu capul in nori.
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Se poate face contestatie si cere anularea PV deoarece nu respecta art.180 al.1 :

Art. 180. - (1) In cazul in care constata incalcari ale normelor rutiere, agentul constatator incheie
un proces-verbal de constatare a contraventiei, potrivit modelului prevazut in anexa nr. 1A, care
va cuprinde in mod obligatoriu: data, ora si locul unde este incheiat; gradul profesional, numele si
prenumele agentului constatator, unitatea din care acesta face parte; numele, prenumele, codul
numeric personal, domiciliul sau resedinta contravenientului, numarul si seria actului de identitate
ori, in cazul cetatenilor straini, al persoanelor fara cetatenie sau al cetatenilor romani cu domiciliul
in strainatate, seria si numarul pa.aportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat,
data eliberarii acestuia si statul emitent;descrierea faptei contraventionale, cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita,
precum si aratarea tuturor imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea
eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabile.te si se
sanctioneaza contraventia; numarul punctelor-amenda aplicate si valoarea acestora, posibilitatea
achitarii de catre persoana fizica, in termen de cel mult doua zile lucratoare, a jumatate din
minimul amenzii prevazute de actul normativ
, sanctiunea contraventionala complementara
aplicata si/sau masura tehnico-administrativa dispusa; indicarea societatii de asigurari, in situatia
in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie din care au rezultat numai
pagube materiale; termenul de exercitare a caii de atac, semnatura agentului constatator si
unitatea de politie la care se depune plangerea.

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Am luat o amenda pentru viteza, in Ramnicul Sarat (dracu sa-i ia ce radar au aia acolo, numai ala ma prinde din toata tzara). Problema e ca, desi mi-au zis ca pot plati jumate in 48 de ore, nu este mentionat acest lucru in scris. Cei de la primarie nu mi-au luat banii, exact pe motivul asta. Pot face o contestatie pe motiv ca mi-a fost refuzat drepul sa platesc jumatate? Daca da, care sunt pasii?

Mentionez ca am semnat, deh, cu capul in nori.


Tinene la curent te rog cu situatia, daca reusesti sa rezolvi ca tare as dori sa stiu si eu pasi care trebuie facuti.
Bafta
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am intrat tirziu pe net, dar hai sa vedem ....

De fapt, cele scrise mai sus,fac inutila orice explicatie.
Depune plingerea contraventionala saptamina viitoare la sediul organului constatator si ei sunt obligati a o remite Judecatoriei pe raza careia s-a constatat fapta contraventionala.

Invoca viciul asta de forma al p-v si ai mari sanse sa cistigi.
Nu are importanta in acest caz daca ai semnat p-v sau nu, atita timp cit este o omisiune al agentului constatator.
Mentioneaza in plingere ca s-a refuzat luarea banilor de catre Primarie tocmai pe acest considerent si , datorita scaparii ag. constatator , nu ai putut sa platesti.
Daca erai din zona TM te ajutam cu placere si in instanta.
Asta nu inseamna ca nu mai ies cu gaborii la bere, din cind in cind.... Wink
Daca ai nelamuriri, hai pe privat.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, asa am sa procedez. Organul constatator e neaparat politia din Ramnicu Sarat sau poate fi si politia din Iasi? Daca totusi nu se poate decat in Ramnicu Sarat, pot sa trimit plangerea prin posta, cu confirmare de primire? Cam cum trebuie sa arate textul?

Va tin la curent in ceea ce priveste demersul.
  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
intrebarea asta o am si eu: ce te faci cind 'organu' e din locatia x si tu esti din locatia y? te duci unde este organu sau te duci la ce organ apartii tu, adica circa sau logofotu lu' udriste...? ca se poate ca distanta sa fie mai mare decit amenda sau mai pe direct tre sa bagi mai multa motorina decit face amenda la jumate sau la zero...ca de puncte...stai cuminte o perioada si inghiti in sec!
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Chiar daca agentul constatator este din , sa zicem, Iasi,tu esti din Constanta iar contraventia s-a constatat la Satu Mare, instanta competenta sa judece este cea din Satu Mare.
Neaparat cu confirmare de trimitere.
Nu vei plati taxe de timbru, dar poti cere cheltuieli de judecata (avocat, etc ) si daca cistigi, le vei primi.

Forma simplificata :
Catre
Judecatoria............

Domnule Presedinte,

Subsemnatul..............., bla, bla...........
in baza prevederilor art.181 din....si ale art.16 din OG2/2001, republicata, formulez prezenta


Plingere contraventionala

impotriva p-v nr........din data de ..........intocmit de catre ag. const..........din cadrul ...........si solicit ca prin hotarirea ce o veti pronunta sa dispuneti anularea p-v nr..........
avind in vedere urmatoarele :

In fapt, ........( descrii fapta si povestesti ce s-a intimplat )
Consider ca p-v este intocmit in mod necorespunzator pt. ca .........

Avind in vedere prev. legale invocate, solicit admiterea contestatiei asa cum a fost formulata.
Fara cheltuieli de judecata.

Potrivit art. 242 Cod Proc. Civ, solicit judecarea si in lipsa mea.


PETENT,
DODO 13 Very Happy



La chestia asta anexezi si o adresa de inaintare la Politia respectiva prin care ceri ca plingerea ta sa fie inaintata la Judecatoria respectiva (trebuie sa te interesezi care este acea Judecatorie )

Bafta maxima.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, e tare sa avem un Jurist pe forum Smile

Dupa cum am spus, va tin la curent. De pierdut nu am chiar asa mult (1,5 milioane), dar sunt curios sa vad ce se intampla.
Skip ads

  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
vezi sa fie trimisa ]n 15 zile de la data intocmirii si sa anexezi la contestatie si copia procesului-verbal. De trimis la trimiti la Politia din orasul in care ai fost amendat si astepti pana vei primi citatie de la judecatorie. sa iti fie mai usor da o privire aici http://www.amenda.ro/amenzi...proces_verbal.php
  • annonymous

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna, sunt si eu in aceeasi situatie si nu stiu daca are rost sa contest procesul verbal. Cum s-a terminat in cazul tau?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Va tin la curent in ceea ce priveste demersul.

Bre dodo, s-a intrerupt curentu'!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Incearca sa ajungi neaparat sa depui contestatia la Judecatoria Rm Sarat! Ai toate sansele sa castigi procesul. Si eu am trecut prin asa ceva, la mine era vb de suspendarea permisului pe raza orasului Fagaras! Si m-am dus acolo, si am castigat! Nu e chiar departe, mergi si depunde contestatia!
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Incearca sa ajungi neaparat sa depui contestatia la Judecatoria Rm Sarat! ....!


Dar neaparat cat mai rapid, ca dupa 2 ani si 5 luni de la eveniment, nu mai ai nicio sansa Smile...glumeam

Si sa ne tii neaparat la curent...( cu toate ca, dupa cum spune biela, nu mai sunt sigur daca mai aveti curent pe acolo...) Nu de alta, dar vom reveni sigur in jurul lunii octombrie 2011...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai fiti rautaciosi. @annonymous a pus o intrebare la subiect, chiar daca @dodo_13 nu a postat finalizarea contestatiei, daca a facut-o. Cel in culpa a fost @octav_bz care l-a trimis pe @annonymous la Rm. Sarat sa depuna contestatia cand de fapt ea se depune la judecatoria in a carei raza tertoriala de competenta s-a savarsit contraventia.
@annonymous, daca ai motive de contestare, contesta pv-ul. Nu ai nimic de pierdut. Pentru mai multe lamuriri, exista un topic cu privire la cerutul radarelor la control.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu am mai continuat, e istorie. Partea misto e ca nici nu am platit-o, nici nu mi-a venit acasa, dupa atatia ani.
  • annonymous

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Asta e, ca nu stiu sigur daca am motive de contestatie.

Procesul meu verbal, ca in cazul lui dodo, nu are trecuta suma care poate fi platita in 48 de ore si nu m-au lasat sa platesc deci.

Legea spune ca gaborul e obligat sa treaca pe procesul verbal jumatatea sumei. Legea mai spune ca daca lipsesc unele date din PV (printre care NU se numara si suma asta), PV-ul devine nul.

Asadar am o suma care e obligatoriu sa fie trecuta, dar daca lipseste totusi, nu e nul PV-ul. (?!?)

Mi-e sa nu ma trezesc ca zic astia "asa e, a gresit organul, mersi ca ne-ai zis, dar acum treci de plateste!"

Dar are dreptate femeia de la ghiseul de platit amenzi? N-am voie sa platesc jumate? Din cat am rasfoit (un pic) legile, am inteles ca in unele cazuri (infractiuni) nu e cu platit juma de suma in 2 zile, asa ca poate tanti vazand ca lipseste de pe PV, s-a gandit ca o fi unul din cazurile alea.

Si mai e o problema. Buletinul meu e pe o adresa din Pitesti, desi m-am mutat in Buc. Pot sa le zic ceva sa-mi trimita corespondenta (citatia) in Buc? cum ar fi ca locuiesc temporar datorita serviciului..e vreo formulare legala pt asta? ( ca femeia de la vechea adresa refuza sa-mi mai dea corespondenta Very Happy ).
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Nu am mai continuat, e istorie. Partea misto e ca nici nu am platit-o, nici nu mi-a venit acasa, dupa atatia ani.


O gasesti sigur la directia de taxe si impozite Smile...o spun din proprie experienta...am avut de radiat un kalos si am descoperit cu oarecare surprindere ca aveam o amenda din aprilie 2007 Smile...nici acum nu stiu despre ce e vorba, la momentul respectiv nu m-a interesat decat sa o platesc...cam asta e smecheria...te gasesc ei dodo, nu-ti fa griji Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai am vandut doua masini de atunci, ar fi trebuit sa apara. E drept, nu stiu cat de actualizata e "baza de date" (de fapt un registru de hartie) in sat Horpaz, comuna Miroslava, dar nu e vina mea ca nu ma gasesc prin hartii Very Happy
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@dodo acolo stai?faine drumuri ai.am fost la o nunta la capitol pe 6 iunie.

scuze de offtopic.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Oho, ala e drumul bun. Eu stau mai in spate, peste lac.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR