Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mai e pana la 150 000..... bani de benzina sa fie!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O fi Logan o realizare pentru industria auto din Romania dar e inca in urma tehnologic. Nu va luati dupa gradul de multumire a clientilor (sondajul respectiv) ca aia nu au inca 100,000km cu el, este ieftina, dupa 3 ani o vind in Europa de Est...pentru ei e ok. Sa pui Logan pe acelasi loc cu VW e o timpenie cit casa, peste Opel ? peste Renault ? Voi glumiti !
Ca pret la piese Agila e mai convenabila din toate punctele de vedere.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
A, stai sa le raspund si celor care zic ca masina e urata.... da, o fi urata, nu zic, dar imi fac treaba cu ea ca si cu oricare alta masina. Nu cred ca a zis vreunul care a pus ban la ban sa isi cumpere o masina ca Agila e urata... Acela stie ce conteaza la o masina. Dar daca taticul uiti da bani de nusce masina frumoasa ca sa te plimbi cu ea pi sentru cu muzica la maxim si geamurile jos ca sa se uite pitzipoancele dupa el, normal ca numai asta conteaza. Superficialitatea ne caracterizeaza pe noi romanii mai mult decat pe orice alta natie. Au masini frumoase si puternice si cea mai aventuroasa calatorie e cea de 500 de km pana la mare din doi in doi ani.... Pai cu ce sa se mai duca la mare daca dau 10 000 pe masina si se uita la ea ce frumoasa e si n-au bani de benzina? Dragilor, eu consider ca noi romanii inca nu am ajuns sa ne cumparam masina care ne place, ci pe aceea cu care ne facem treaba..... si a mea isi face treaba de minune inghitind cate 3-4000 de km pe luna... Sa va mai zic de fala? Intalnesc tot timpul dulai din astia mioritici pe drumurile patriei cu masini frumoase, cu 200 de cp, care merg incetisor cu 120 la ora si cu geamurile deschise ca sa nu consume 22% cu AC-ul care belesc ochii cat cepele cand ii depasesc. Orgoliul marlanesc atunci le spune sa treaca peste chestiunile legate de consum si sa ma depaseasca ei, sa imi arate ei ce veleitati are masina lor. Ma depasesc, apoi incetinesc si se posteaza in fata mea, si daca incerc sa ii depasesc nu ma lasa... Fala romanului este inegalabila... neamtul nu zice ca Agila e urata, pentru el e Zehr Gut, la noi nu le place domle, ca e "butoi". Extraordinar!
Bun imn mai avem, "desteapta-te romane", dar putini il inteleg!
  • nsanedriv3r

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da cine spune ca Loganul e ieftin la intretinere? este o masina ok pentru cei care o cumpara de noua, cu rate si garantie. Nu dai banii jos pe un logan, trebuie sa fi extrem de inconstient (parerea mea).In nici un caz nu o cumperi SH dupa ce o arunca romanu' prin toate gropile
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Piesele doar in mare par mai ieftine la Logan, si nu toate...o bascula la ei este 130lei si Agila maxim 110lei. Chestia e ca la Agila piesele sunt de calitate si tin de te saturi de ele. Eu nu stiu ce e aia bucsa, pivot, rulment, planetara, IAC nici nu avem, filtru benzina iar nu avem si nu a schimbat nimeni injectoare la ele. Ca putere motor 1,2l are tot 75cp ca 1,4MPI. Ca dotari pina si cea mai cheala Agila are 2 airbag, centuri pretensionate, servodirectie electrica (mai bine spus electronica) si la Logan astea sunt pentru versiunile mai de sus. Ca tabla este jalnica, primele scoase deja au rugina in zone in care nu ar fi trebuit sa apara asa ceva, acum cica e mai buna dar dupa proba de grindina toti au ramas muti cind au vazut Loganul ciuruit si restul masinilor doar puncte mici, poate o fi facut cu tabla de conserva ...
Acum la fiabilitate si pret e clar ca balanta inclina la Agila, asta este...
Ca tinuta de drum pot spune ca merge mai bine Agila si la depasiri nu se compara, chiar si cu cea de 1L iau orice Logan mai putin 1,5DCI. Cei care au condus Agila au spus clar ca se simt mai bine in ea la drum mai ales in curbe (posesori de Logan, Clio, Megane), cind s-au suit in Corsa C deja au spus ca nu are nicio legatura, diferenta e de la cer la pamint.
Alta belea la Logan e ca dupa ceva km pe drumurile noastre trancane si scirtiie din toate incheieturile, e jenant pentru o masina facuta "pentru Romania".

Intre un Logan SH si Agila SH recomand Agila, ca de asta se discuta.
Intre un Logan nou si Opel nou ca suma comparabila recomand Astra Clasic II 1,4L, are mult mai multe dotari si putere si consum si ce vreti voi la 8,000euro.
  • sorincoserea

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2009

  • Mesaj Privat
george deja a luat-o pe linga , exista mici adevaruri in ceea ce spune dar ca habitat ,comoditate, denivelari de drumuri, nu poti sa compari AGILA cu LOGANUL care este superior, si ca intretinere-cost piese
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Patriot omul, ce sa zic....bravos!
Eu le-am avut pe amandoua, nu vorbesc din imaginatie.
Luati-va Logan, e mai bun decat Agila!
Multumit Question
As putea zice ca loganul e "mai superior". Razz
Eu n-as da nici 3000 de euro pe un logan nou. Nu face.
Dupa ce v-ati luat Logan, ce sa ziceti, ca sunt naspa?
eu am avut cadavru din ala ambulant.... nu mai vreau


Ultima modificare facuta de george_fusneica la Joi 02 Jul, 2009 6:29 pm
  • sorincoserea

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2009

  • Mesaj Privat
fiecare cu parerea lui, dar de cer nu LOGANUL care e facut pentru drumurile din ROMANIA si de ce romanul somer si neamtul avut cind e plina tara de BARCI NEMTESTI
Skip ads

  • sorincoserea

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2009

  • Mesaj Privat
DE ce LOGANUL se exporta in cantitati mari in GERMANIA/
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa modifici posstul anterior ca sa nu faci dublu post.
MAi vorbim dupa ce mai conduci si altceva decat Dacie. Asa, cu parerea iti poti da oricat.
Vorbim pe fapte, nu pe orgolii!
Deutschland, deutschland, uber alles!
Vorbim peste 150 de mii de km cand eu voi avea 500 000 cu Agila Razz
cate Loganuri ai vazut cand ai fost in Germania? eu am vazut 2 in 2 sapt. Probabil in mediul rural se conduc pe acolo (ca sa nu zic la tara).
Uite, singura chestie supersimpatica in legatura cu Loganul, sa ne mai destindem putin.
http://www.youtube.com/watch?v=r8GJdRId1YU
PS: am schimbat ambreiajul la Logan la 13 000 de km.... a iesit una din sectiunile discului de ambreiaj din nituri si a blocat totul...ce au zis cei de la Caremil? ca am condus violent si ca nu face obiectul garantiei... ca si cum ai putea conduce violent Loganul....
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca neamtul stie ce face..comparativ cu romanul plin de fitze si fumuri care isi ia Jeep..chiar daca nu ajunge sa il foloseasca la capacitatea lui..sau isi ia Ferrari sa il dea cu burta de pamant prin craterele noastre...si nu zic de directorul de banca..ci de cocalarul care parcheaza cate o masina de-j de mii de euro in fata blocului..unde are inchiriata o garsoniera. Pe de alta parte sa nu va inchipuiti ca loganele exportate au aceeasi calitate cu cele din tara..in tara se desface numa ce refuza nemtii.
In concluzie...PACE... aveti amandoi dreptate. Very Happy
  • Edw@rd

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am nevoie de niste pareri va rog. Opel vectra, 2006, full option, mai putin piele si scaune incalzite, berlina, pana in 130.000km - 9000E fara taxa de poluare. E mult?
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mult Eduard. Am o Astra H caravan
2006 climatronic 17 cdti 101 cp, 6 trepte, jante, samd 7300 de euro, adusa de 2 zile.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dati mai multe detalii..amandoi..comparatia e irelevanta. Daca ar avea aceleasi optiuni,acealsi nr de km, diferenta de 1700 euro e la limita acceptabilitatii, avand in vedere diferenta de clasa.
@edward: ca sa fie full...cum zici tu, ar trebui sa aiba: dublu climatronic, navigatie mare color, jante aliaj, pilot automat (tempomat) senzori paracre, Bixenon adaptativ, oglinzi (toate 3) heliomate, geamuri tenta inchisa, electrice toate 4, oglinzi reglabile electric, pliabile electric, 8 airbag-uri, cotiera fata-spate...etc. Le ai macar pe astea enumerate de mine?
  • Edw@rd

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut Livcro! Da...cam alea le are...pe care le-ai enumerat tu. In plus e 1.9 CDTI 150 CP, negru metalizat. Crezi ca e ok?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca asta ar fi pretul, daca nu are vicii ascunse. Cred ca merita sa mai dai 250-300 lei la Autotest sau ceva de genul sa ii faci o verificare amanuntita. Nr de km nu o sa ti-i spuna nimeni, numa sa ai un prieten cu interfata si laptop, sa ii citeasca. Dar daca cei de la service spun ca nu are uzura mai mult decat ce scrie in cartea de service...cred ca poti sa mergi linistit. Daca s-au folosit consumabile de calitate, revizii la timp..., 200-250.000 de km nu lasa amprente mari in ceea ce priveste uzura (asta in cazul ca ar fi matrasit kilometrajul).
  • bobutz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Agila 2002 1000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sal am eu o agila de vanzare 3500 daca te intereseaza 0729256914 sunama si vb
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sorincoserea a scris:DE ce LOGANUL se exporta in cantitati mari in GERMANIA/

*
Pentru ca nemtii dau 2700 E ca sa-ti dai epava la reciclat, cu conditia sa iei o masina noua la schimb, deci Ligheanu' le revine sub 5000E.
Dispare "operatiunea rabla nemteasca", exportul se va diminua cu 80-90%...
Ideea initiala ("targhetul"...) celor de la Rreno pentru tarile din Vest a fost TOCMAI sa ofere o masina noua celor care in mod traditional s-ar fi indreptat inspre un SH. (tineri, someri, persoane cu venituri apropiate de minimul pe economie, etc...)
Chestie care le-a reusit doar partial, cu exceptia primelor luni de euforie si a "operatiilor speciale" cu ajutor de la buget... Wink (vezi mai sus...)
Deci diferit de clientul vizat pentru tarile de Est, clasa mijlocie (desi produsul, masina, e aceeasi...)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:O fi Logan o realizare pentru industria auto din Romania dar e inca in urma tehnologic. Nu va luati dupa gradul de multumire a clientilor (sondajul respectiv) ca aia nu au inca 100,000km cu el, este ieftina, dupa 3 ani o vind in Europa de Est...pentru ei e ok. Sa pui Logan pe acelasi loc cu VW e o timpenie cit casa, peste Opel ? peste Renault ? Voi glumiti !
Ca pret la piese Agila e mai convenabila din toate punctele de vedere.

*
Ai perfecta dreptate, exemplu:

http://www.leboncoin.fr/vi/63196183.htm?ca=12_s

Cu singura observatie ca "industria romaneasca" nu are nici un amestec in productia de la Pitesti, unde doar forta de munca e autohtona...
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
ceri unor fani opel sa aleaga intre opel si logan ? Twisted Evil
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR