Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
M+am hotarat sa-mi iau aceste boxe pentru spate: Infinity Kappa 693.7I - http://www.be-loud.ro/produ...ity/KAPPA_693.7I/

As vrea, daca are cineva, sa-mi spuna o parere de user Smile Eu le-am auzit si trebuie sa spun ca am fost IMPRESIONAT. No need for subwoofer. Pe bune.


Ultima modificare facuta de eu la Mar 14 Mar, 2006 8:36 pm
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
As zice ca mai degraba mai bine iti iei un subwoofer decat boxe de bass. Despre boxe par ok, nu le-am ascultat. Eu sunt fan DLS pe care le recomand asa cum recomand de ex si JBL. Oricum in alegerea unui tip de boxe conteaza mult si tipul de masina si viitorul lor loc de pozitionare asa ca poate incerci sa vorbesti inainte si cu cineva de pe la o firma de tunning auto ca nu costa ptr ca vad ca vrei sa obtii un sound bunicel.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am eu 2 Infinity pe spate se aud binisor dar fara o statie si un subwoofer nu faci nimic parerea mea

PS
nu stiu daca sunt exact modelu pe care vrei tu sa le iei
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@ FORBES Am auzit de DLS ca ar fi super-boxe. Cred ca inainte sa montez infinity-urile o sa verific cum se aud si niste DLS Wink

@ VINTI Stiu ca sound-ul de subwoofer e greu de scos din boxe, ba chiar imposibil, dar nu ma intereseaza asa mult puterea. In plus subwoofer-ul are un mare dezavantaj: vibreaza totul pe masina si nu vreau asta. Ma intereseaza mai mult fidelitatea decat puterea.


Multumesc pentru raspunsuri.
Skip ads

  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
eu am JBL CS396 - le-am ales in foarte buna cunostinta de cauza dupa ce am ascultat cum suna comparativ cu celelalte ce erau conectate, si, important zic eu, erau puse pe CD/Mp3-ul ce vroiam sa-l iau (Pioneer 4770): conteaza si pe ce aparat vor fi puse pt ca sunt mici diferente... (din MediaGalaxy)

JBL au si serie de putere, parca GT se numeste. Daca le ai conectate la HU nu e necesar sa fie de putere (e suficient un 40-70W RMS pt ca pe canal ai max 25W RMS), doar in cazul ca ai statie...

ps: si de Infinity, doar pareri de bine!
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Apropo de vibrare masinii de la subwoofer asta se intampla de multe ori ptr ca nu e reglat bine si e montat "home made". Oricum eu iti recomand sa iei adresa de aici tottal.ro si sa mergi si sa vorbesti cu baietii pe acolo, eventual sa asculti niste boxe.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Amice eu iti recomand boxe si subwoofer JBL pt fata JBL cs265e de 16.5cm, pe spate cs3961 si un subwoofer JBL cs-1200Tputere dar una de putere mica pe doua canale e ok.Am gasit pe un site promotie cu tot cu amplif. (http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer/JBL
JBL_CS1200T_plus_Magnat_The_Rock_400/).
in privinta vibratiilor totul se poate regla din amplificator, genul acesta de subwoofer nici nu ai nevoie de dat la maxim la jumate din capacitate se aude cel mai bine si nu iti vibreaza tabla. Oricum alte info. iti stau la dispozitie.


Ultima modificare facuta de dady_vale la Mie 01 Mar, 2006 9:53 am, modificat de 2 ori in total
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mda.... pana la urma m-am convins. Laughing Multumesc tuturor si mai ales lui dady_vale pentru sfatul ferm (m-ai facut sa ma duc si sa pun de proba pe masina subwoofer-ul de care ai zis - JBL cs1200T). L-am si cumparat Wink
Acum as mai avea o intrebare pentru voi. Dintre urmatoarele amplificatoare nu stiu pe care sa il aleg. Optiunile ar fi: Blaupunkt GTA 270 si Mac Audio Z2100.
- specificatii BLAUPUNKT: http://www.reevoo.com/pages/blaupunkt_gta270
- specificatii MAC AUDIO:
http://www.be-loud.ro/produ...mac_Audio/Z_2100/

Multumesc de sfaturi.
Skip ads

  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu pentru acelas tub folosesc un amplificator Magnat the rock 400.Si sunt super multumit.Ai vazut ca nu se compara sunetul scos de un subwoofer in comparatie cu cel scos de boxe.
Firele ar trebui sa fie de calitate ca sa nu ai pierderi pe ele si recomand dietz sau alfatec de la 6 mm in sus.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
peter a scris:
Firele ar trebui sa fie de calitate ca sa nu ai pierderi pe ele si recomand dietz sau alfatec de la 6 mm in sus.


pentru montarea sub-ului si a statiei, se cumpara un kit special de cabluri care are inclusiv cablul de alimentare de la baterie la statie. altfel risti sa te "prajesti" in masina. realy Very Happy este in jur de 1 mil
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Exact, exista un chit special de fire care contine fir de plus, fir de minus, cablurile rca si cablul de remote dar si sigurantele aferente.Pretul difera in functie de grosime si de firma.
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Gata, am rezolvat Laughing Multumesc mult de raspunsuri. Am cumparat un set de cabluri Dietz si am montat sculele Wink Am un singur cuvant: RUPERE Laughing Poze in curand in garaj.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
are relevanta firma cablurilor!? Shocked intreb si eu, poate in viitor imi voi permite iar subwoofer si nu voi stii sa aleg firma potrivita Very Happy
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pai conteaza pentru ca trebuie sa fie calitative pentru a nu se pierde din calitatea sunetului. In plus diferentele de pret sunt mici intre cele de firma si cele NO NAME, deci....
Eu unul am ales Dietz pentru ca mai multi prieteni au Dietz si sunt multumiti si pentru ca mi-a convenit pretul kit-ului - 70 RON, in conditiile in care am gasit no name si nesiliconate la 500.000.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
atata timp cat este kit de montaj, nu are cum sa nu fie siliconat!!!!
in alta ordine de idei, cine sunt astia ca eu nu am auzit de ei:D
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@love for cars: informeaza-te ca pierdem timpul cu discutii degeaba. Du-te pe la magazine (in autovit sau unde vrei tu) si uita-te la kit-uri de montaj.
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dietz e firma nemteasca.Acum depinde unde sunt facute cablurile - pe vapor.
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Normal ca depinde si de asta.... dar trebuie sa ne multumim cu ce se gaseste pe piata, ca doar nu o sa mergem la fabrica in Germania pentru un set de cabluri. Laughing Wink
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
in concluzie,daca tot "ne multumim cu ce gasim pe piata", poti lua un set care sunt dietz(contrafacute) si sa fie mai proaste ca unele no name. Imi cer scuze daca v-ati pierdut timpul cu mine. eu raman la parerea mea -nu are imp firma, atat timp cat sunt siliconate , mai ales pt un biet subwoofer pirdut prin porbagaj...Cool
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@love for cars: iar nu citesti ce scrie lumea p'aici.
Ca sa explic mai... (mai bine ma abtin): exista niste standarde. Exista firme care au licenta de productie sub un anumit nume. De exemplu in cazul firmei Kenwood exista producatori atestati de firma japoneza Kenwood (firma ce produce in ultima perioada exclusiv pentru Japonia!!!)care produc aparatura electronica pentru masina sub numele de Kenwood in Europa. Ei bine acesti producatori, desi nu sunt chiar firma propriu-zisa trebuie sa tina cont de anumite specificatii in procesul productiei pentru ca produsul finit sa aiba un anumit nivel calitativ.
In cazul nostru atat timp cat scrie Dietz, chiar daca nu sunt cabluri Dietz produse in Germania, ci in Spania (de exemplu) vor fi mai bune calitativ decat unele No Name. Asta vroiam sa spun.
In plus, daca nu stii ce importanta au cablurile in cazul sonorizarii o sa te iau la o transmisiune de la Buftea sa vorbesti cu niste ingineri de sunet care poate vor avea rabdarea sa-ti explice cat se poate pierde din sonorizare din pricina cablurilor.
Scuza-ma daca m-am "aprins" putin dar chiar nu inteleg gandirea asta de tipul "las' ca merge". Dar asta e mentalitatea la noi in tara si d'aia un Cielo fabricat in Romania suna din toate incheieturile dupa 2 luni de la cumparare si un Cielo corean din 1997 aproape ca nu se aude. (a fost doar un exemplu)
Cu speranta ca nu am ofensat pe nimeni in mod personal, asta e tot ce am avut de spus. Din partea mea cine vrea poate sa-si duca la masina si cablurile audio de la PC. Ziua asculta muzica in masina si seara le duce in casa pentru a vedea un DivX. Laughing
Inca o data, multumesc pentru raspunsuri Wink
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR