Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • RSK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Acum 3 zile mi-am ridicat masinuta,o astra classic II 1,7cdti 5usi.Am luat-o pe la 5 seara si m-am plimbat cam 100km.Totul bine si frumos pana a doua zi cand oprind la un stop am auzit un zgomot ca o lovitura in spate(am simtit si in scaun).Prima oara am crezut ca m-a lovit ala din spate dar zgomotul se repeta la orice franare pana aproape de oprire.Cred ca se aude cum bate benzina in rezervor (desi rezervorul este peste trei sferturi plin). Ati mai intalnit aceasta problema? Este normal? Ma innebuneste nici la solenza care am avut-o inainte nu se auzea benzina din rezervor. Tin sa precizes ca zgomotul se aude destul de puternic si se si simte! VA rog ajutati-ma un sfat orice!M-am uitat si la trusa de scule de sub roata de rezerva si e prinsa bine nu are joc.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
la mine nu se aude, la un prieten la fel, liniste...
Esti sigur ca e benzina? Incearca sa misti toba...
Dute la ei
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
nici la mine. Dar nu cred ca e de la benzina. In orice caz nu am mai auzit asa ceva pana acum
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... vezi sa nu fie airbag-urile din scaun , daca ai montate si sint prinse bine . Confused


Ultima modificare facuta de iso la Dum 22 Jan, 2006 11:36 am
Skip ads

  • RSK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu este de la airbaguri in primul rand ca nu am si in al doilea rand zgomotul este mult mai puternic. Am experimentat azi: de la 30 am tinut frana apasata pana la oprire si nu i-am dat drumul nici dupa oprire...reactia: zgomotul se aude la o fractiune de secunda dupa ce masina se opreste...ca si cum motorina ar face valuri.Acum ma duc sa scot tot ce este in portbagaj adica roata si trusa, rabatez bancheta si pun pe cineva in spate cu capul in portbagaj sa vada de unde se aude....
daca nu depistez nici azi luni imi voi face programare.
Ce credeti sa ma duc la gtt de unde am si luat-o sau la radacini?
Este INADMISIBIL sa se intample asa ceva la o masina noua Evil or Very Mad
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
de preferat de unde ai luat-o. Parerea mea
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Poate ai apa in motorina care a inghetat si micul iceberg face scandal in rezervor ... Sad
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
iso a scris:... vezi sa nu fie aibag-urile din scaun , daca ai montate si sint prinse bine . Confused
??
Skip ads

  • RSK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
da m-am gandit si chestia cu iceberg in motorina este destul de plauzibil.Dar bag de la omv de la gara alpin diesel...Ce ar trebui sa fac in cazul icebergului? Azi am mers cu ea cam 3 ore in continuu, cu caldura destul de multa in habitaclu si tot se auzea. Cam dupa cat timp ma programeaza(in general) pt o problema?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Verifica in locasul rotii de rezerva. Nu neglija alte chestii din portbagaj.
La Caravana mea am un buzunar lateral in care tin triunghiul, trusa, stingatorul si lopata Linneman. La a ta parca sunt niste curele.
Oricum, verifica bine portbagajul. Vezi si in locasurile stopurilor. La mine au si ale niste capace de plastic in portbagaj. S-ar putea sa ai ceva care bate pe acolo.
In ultima instanta, cu cea mai mica probabilitate, sa nu ai ceva disfunctionalitati la franele spate.
Bafta
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ai mai circula cu masini cu abs?
pe mine m-a speriat prima frana...nu la a mea...ma rog
dar asa se aude...ca o lovitura
dar in momentul in care apesi pedala
nu dupa ce se opreste masina
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
livcro a scris:ai mai circula cu masini cu abs?
pe mine m-a speriat prima frana...nu la a mea...ma rog
dar asa se aude...ca o lovitura
dar in momentul in care apesi pedala
nu dupa ce se opreste masina


Cred ca dupa atatia kilometrii o fi prins si omu' zone fara gheatza a.i. sa nu-i intre ABS-ul .. oricum, el pomeneshte de un sunet asemanator unui lichid intr-un vas care se " plimba " Rolling Eyes
Sorry, dar n-am mai auzit de asha ceva ...

P.S. ? Tocmai mi-am amintit .... am patzit-o si eu de mai multe ori, insa, explicatzia era o sticla de apa / suc in spatele scaunului de la sofer / pasagerul din dreapta .. cand pui frana se loveste de gurile de aerisire de sub scaun si ai impresia ca ai lovit / te-a lovit cineva, si simti lichidul din sticla cum se plimba in recipient ... cauta si vezi daca nu e si cazul tau .. in rest ... n-am alte idei Wink
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Este posibil sa fie de la combustibil! Nu credeti ca dati sfaturi nastrusnice (vezi pe cel cu airbagurile)?
OMULE FA PLINUL RAS SI DACA DISPARE SUNETUL IA O MASINA ANTIFONATA.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cel mai probabil lucru este ca nu cumva cand ai luat masina - oricum avea putina motorina nu? - sa fi inghetat si apoi dupa ce ai pus motorina - ca ai pus sigur - icebergul sa fi ramas tot acolo.zici ca ai facut 100 km in seara respectiva...si nu s-a simtit decat a doua zi.sa nu fi inghetat in seara aia...oricum rezervorul la astra e in partea dreapta, sub scaunele din spate, deci ar fi cel mai probabil ca zgomotul sa fie de la combustibil...oricum, sa ne luminezi dupa ce vii de la servuce Sad
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil este trusa cu cricul care se misca in locasul rotii de rezerva.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... de ce e ciudata faza cu airbagurile ... eu am sarit un pic cu masina la un dimb(marisor) si la aterizare am luat pe spate carcasa de la airbag , asa prin scaun ... Sad

Pe frig s'ar putea sa'ti troncane amortizoarele(Cielo-fac toate asa) , e totusi Astra facuta in Polonia . Confused
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asa ceva pateam si eu la fostul Peugeot dar numai cand era plin rezervorul. Cand apuca sa se goleasca putin, nu mai facea.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
RSK a scris:Acum 3 zile mi-am ridicat masinuta,o astra classic II 1,7cdti 5usi.....Cred ca se aude cum bate benzina in rezervor (desi rezervorul este peste trei sferturi plin). Ati mai intalnit aceasta problema? Este normal?

Laughing Nu este normal; ce consum de benzina ai?
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"RSK"
Scuze am vazut abia acum ca te-ai corectat mai jos; Rolling Eyes apoi celor ce ce vad in rezervorul tau iceberguri trebuie sa le spun ca motorina Alpin Diesel de la OMV are punctul de inghet la -22*C. Wink
  • RSK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cred ca am rezolvat problema.Am ridicat banceta, descoperind rezervorul si am lasat-o cu caldura la maxim un drum pana la pitesti si intors.Cand am ajuns inapoi in bucuresti nu mai facea.Oricum am programare la gtt pentru vineri ora 2.Sa vedem..... Va multumesc pentru raspunsuri.Consumul este normal cam 6 litri oras si afara mers normal(rodaj). Nu se referea la motorina alpin diesel ci la aia care a avut-o cand am ridicat masina!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR