Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • vikione

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Stimati posesori de Opel,

Acum cateva saptamani am avut o intamplare nefericita: in blocul in care locuiesc, in parcarea subterana mi-a curs apa cu ciment prelinsa de pe tavan pe toata partea dreapta a masinii.. reactia... am crezut ca mor
Am mers la firma care a construit blocul sa le cer daune; zis si facut, mi-au facut programare la un polish profesional la o firma care se ocupa doar cu asa ceva in Timisoara si le dau si numele Pico Bello iar de acolo raspunsul a fost ca nu imi pot scoate petele de pe masina cum ca este ars lacul din cauza cimentului, ma uit stramb la "expertul firmei" si plec pentru ca mai apoi sa urmeze sa imi fac programare la revopsit masina din cauza lor.
Citind pe internet am gasit solutiile abrazive ptr. polish, indeparteaza si zgarieturi doar ca nu sunt foarte sanatoase ptr. lacul masinii - il subtiaza.
Am purces la un hypermarket si am cautat solutiile minume: am gasit Prevent, este o pasta care se aplica cu un burete de polish sau o carpa de bumbac si se freaca pana se curata zona; tin sa va anunt ca am scos si toate petele pe care expertii le credeau imposibile si zgarieturile de la manerele usilor, pete de bitum, rugina de pe langa ornamentele cromate chiar si zgarieturi de pe parbriz.
A se folosi totusi cu precautie!

O sa revin si cu niste poze dar sper sa foloseasca cuiva acest topic
P.S. Mai costa si 450 Ron polishut fantoma..
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
felicitari
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asteptam pozele si cu masina si cu pasta aia, si cat a costat.
  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
spune-ne si noua la ce hipermarket il gasim
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Se gaseste in toate hipermarketurile. Am folosit si eu si la banii care ii dai pe el se descurca foarte bine.
  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nu mai e nevoie de nimic de cat de "prevent"?
doar freci cu asta si atat , fara alta pasta sau altceva?
  • opel kadett

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Calibra 1994 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si eu asa am patit mi so stropit capota si aripa cu ciment si so intarit pe ea si tot cu prevent am rezolvato da am frecat vreo 2 ore la capota si aripa. E bun preventu din cand in cand dau masina cu el numa ca e mult de lucru cu el Smile
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca , colegul nostru vorbeste de aceasta pasta de lustruit....


Pe adresa asta gasiti mai multe produse ale firmei Prevent care isi merita banii cu adevarat. http://www.medikemia.hu/index.php?mid=20
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am folosit in trecut aceasta pasta si am fost foarte multumit de ea. O recomand .
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu am polishat masina in intregime cu doua saptamani in urma cu aceeasi solutie. Eu+fiu-miu+ o zi intreaga+ doua tuburi de prevent+masina de ploishat (cumparata de la Practiker) = masina de exceptie.
Fara gluma, m-au intrebat cunoscutii daca am schimbat masina iar necunoscutii " Cat mai costa una noua dom`le?"
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
poze? inainte dupa?
  • Alin_cornel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
o intrebare....se freaca cu el pana dispare pasta? sau se sterge dupa ce se usuca cu ceva?
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cred ca se freaca pana dispare...ca nu cred ca e tabla absorbanta..plus ca se usuca ..o sa incerc..daca tot e minune ..numa sa nu atace lacul sau vopseaua orice e minune "bate la ochi"..
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
domnilor, poze nu am ca nu am o camera buna. Cat despre frecat, haideti sa ve explic:

Masina de polishat are "pe cap" o mesa dintr-o tesatura de bumbac, un fel de blanita. Se pune pasta pe blanita aia si se freaca portiuni relativ mici din caroserie pana cand dispar zgarieturile. Pasta este una abraziva dar extrem de fina. Astfel, zgarieturile sunt sterse nu doar astupate (cum face ceara) . E adevarat ca subtiaza lacul dar foarte putin. Imediat ce ai terminat zona respectiva de lustruit, se sterge energic cu o carpa moale de bumbac pentu a indeparta orice urma de pasta care se intareste destul de tare si e greu de indepartat ulterior mai ales de pe plastice si chedere. Operatia trebuie sa se desfasoare la umbra , tabla sa nu fie foarte calda. Eu am dat cu smirghel de 1200 granulatie pe geamul farurilor si apoi am lustruit. Farurile sunt exceptionale, parca sunt noi. Atentie, nu incepeti polishatul decat dupa ce masina este bine spalata si stearsa.
Spor.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am folosit aceasta pasta sa curat o urma fina de vopsea alba care era pe aripa dr spate si pe bara.Solutia mi-a dat-o un vecin si a iesit foarte bine.Eu am frecat cu o carpa.Dupa ce sa terminat treaba am purces la curatarea cu apa calduta si niste sampon auto in acel loc ca ramase-se urme de grasime-continutul pastei
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am folosit aceasta pasta. Rezultatul a fost pe masura asteptarilor mele. Chiar a fost ok.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aceasta pasta ma folosit-o si eu ,rezultatul a fost ca au disparut toate zgarieturile .
Insa dupa o perioada de 6 luni am observat din nou zgarieturi pe caroserie-culmea -in aceleasi locuri unde erau si inainte de polish.
Mentionez ca am folosi 2 tipuri de masini de polish-at una rotativa+vibratii si una rotativa cu viteza reglabila.
Se aplica pasta ,se lasa pana incepe sa se usuce 20-30% si se incepe frecusul pana la oglinda.
Si totusi dupa o perioada reapar zgarieturile.
  • Alin_cornel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
a folosit cineva pe piese din plastic cumva? adica din plexiglas? citisem undeva pe un forum ca ar fi bun cam ca xerapol
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Prevent am cumparat si eu astazi de la carrefour a fost parca 12 lei sau ceva de genu. Dupa ce am spalat masina am dat cu o manusa din aia cu microfibre pentru masina si am frecat ceva, dar din paate la mine rezultatul nu a fost spectaculos. cred ca tre sa imprumut de la cineva o masina de polishat sau sa cumpar una noua ptr ca la mine capota e plina de imperfectiuni. Daca am corectat cu un marker bubele de la pietricelele sarite pe capota sa uniformizeaza oare cu masina de polish?
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut baeti am si eu o pasta prevent in masina. Zic cum se aplica ca nu am masina de polish? Zic am dat un pic cu o carpa am instinso si paurma am lasato sa se usuce si paurma am luato la mana cu alt a carpa
Sa iau un disk dala de polish pentru mana?

Imi puteti spune daca e bun de ceva
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR