Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sambata dimineata mi-am gasit masina in parcare zgariata de un scuter, o zgarietura urata, adanca, de vreo 15 cm pe usa din spate. Nu stiu cine este, nu voi afla, sper sa pateasca si el un "bine". Intrebarea mea este, daca un scuter te loveste in trafic si iti strica masina, ei au polita RCA ? sau trebuie sa-i rup si eu scuterul ca sa fim chit ? Sau la ATV-uri ? zilele trecute m-am pomenit cu un copil de 12 ani pe contrasens cu un ATV in centrul orasului.
Skip ads

  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cei cu scutere, care le au si inregistrate la primarie, au sau ar trebui sa aiba RCA si banuiesc ca si cei cu ATV-uri sunt in aceeasi situatie. Problemele intervin atunci cand se intampla accidente cu scutere neinregistrate deci fara RCA, ca exista berechet si d-astia.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La scooter e obligatoriu RCA. Cu atat mai mult la ATV. In orice caz, 12 ani e ilegal de oriunde ai privi.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Confirm faptul ca la ATV-uri exista RCA . De fapt ATV-urile se supun acelorasi taxe si impozite ca si autoturismele . RCA , Casco , impozit , taxa de drum . Avem la servici 3 bucati inmatriculate .
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
codrin a scris:Confirm faptul ca la ATV-uri exista RCA . De fapt ATV-urile se supun acelorasi taxe si impozite ca si autoturismele . RCA , Casco , impozit , taxa de drum . Avem la servici 3 bucati inmatriculate .

din cate stiu eu doar cele ce depasesc 49 cmc trebuiesc inmatriculate ca si autoturismele, restul se inregistreaza la primarie ! posibil sa ma insel totusi !
in ambele cazuri oricum RCA este obligatoriu !
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pt RCA se incadreaza in categoria "Mopede, motocicluri, motociclete cu sau fara atas si motocvadricicluri (ATV)"
Inregistrarea la primarie stiu ca se se poate face indiferent de capacitatea cilindrica al autovehicolului . Cel putin stiu ca asa este in cazul tractoarelor , remorcilor , chiar camioanelor . Mi se pare ca astea inregistrate la primarie nu au voie sa circule decat pe drumurile din localitatea respectiva . Sper sa nu gresesc .
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu exista restrictie de a circula cu un moped/ATV sau altceva inregistrat la primarie.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ba da, nu poti parasi localitatea. Ca sa parasesti localitatea, trebuie sa te inmatriculezi si tot tacamul.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu sunt atat de documentat dar mi se pare cea mai mare porcarie daca e asa.

Adica eu daca am un moped inregistrat in Bucuresti sectorul 2 nu pot sa ma duc pana in Otopeni cu el, fara sa iau amenda? Si daca da unde trebuie si cum adica sa il inmatriculez? Ca o masina sau cum?

Daca e asa e porcarie imensa.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, ca la o masina. Cumnatul meu il are inmatriculat si are RCA (~100RON). Eu zic ca e o idee buna si in ceea ce priveste propria siguranta financiara. Nu cred ca vrei sa intri din greseala intr-o masina si sa nu ai RCA, dauna poate fi mult mai mare decat ti-ai putea permite.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
E diferenta intre un scuter inmatriculat si unul inregistrat. Inmatricularea se face la politie si inregistrarea se face la primarie.

Eu nu cred ca nu ai voie sa iesi cu scuterul din orasul in care e inregistrat, mai ales ca Bucurestiul e plin de scutere inregistrate in alte localitati si nu li se mai intampla nimic.

Daca ar fi cum zici tu care ar fi motivul pentru care nu ai avea voie sa parasesti orasul/localitatea in care a fost inregistrat?

N-a zis nimeni ca nu e bun RCA-ul pentru scutere.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am repetat doar ci i s-a spus lui cumnata-miu. Daca (mai) e adevarat, nu mai stiu. Am observat si eu ca se umbla cu numerele galbene si in alte localitati, dar am banuit ca nu e chiar legal.

L.E. Am gasit asta:
http://2007.informatia.ro/B...n_Capitala-210616
Se pare ca nu exista o restrictie legata de aria de circulatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR