Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am un omega b/94 motor x20xev
nu o pot tura mai mult de 4500rpm
e limitata sau am eu vreo problema?....mashina vroiam sa spun...ca eu am boala vitezei..Smile))
Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Cu siguranta masina are probleme. Cel mai sigur e sa ii faci un test sa vezi ce apare. Nu este aprins becul portocaliu? Verifica pt daca nu se tureaza mai mult de 4500 ture se spune ca merge in regim de avarie. Cauzele pot fi multiple: senzori ax came, temperatura, sonda lambda, catalizator, etc. Testul va elucida problema.
Succes Smile
  • games_bond

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Asa era si la mine pana am schimbat senzorul de la axa cu came. Fa un test sau incearca un senzor de la o masina care merge normal.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
da, cred ca senzorul de axa cu came.
nu se apride becul galben?
Skip ads

  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
iulius a scris:da, cred ca senzorul de axa cu came.
nu se apride becul galben?

ba da!
inseamna ca senzorul de la axu cu came e problema......
recent am scimbat capacul de la motor
poate ceva nu a fost pus in regula.......ideea este ca motorul trage bine..numai mai mult de 4500 nu vrea!
am sa ma ocup de problema !
merci mult!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ai tras cumva de firul ala care iese dintre axe?acolo este senzorul. verifica cu un tester ce erori ai apoi vezi daca nu cumva ai rupt vreun fir la senzor. masurarea lui se face cu aparatul de masura (vezi cu cautare despre senzor) am pus eu mai demult valorile.poti sa ai 2 variante de senzor: cu mula detasabila sau direct cu fire (mai complicat de masurat)
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
iulius a scris:ai tras cumva de firul ala care iese dintre axe?acolo este senzorul. verifica cu un tester ce erori ai apoi vezi daca nu cumva ai rupt vreun fir la senzor. masurarea lui se face cu aparatul de masura (vezi cu cautare despre senzor) am pus eu mai demult valorile.poti sa ai 2 variante de senzor: cu mula detasabila sau direct cu fire (mai complicat de masurat)

nu ai cumva un pictorial cu plasamentul senzorului si cu ce parametrii ar trbui sa aiba?
ca sa stiu ce sa le cer celor de la magazinul de piese..Smile)
  • games_bond

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Asta e senzorul: https://www.postimage.org/image.php?v=gx2tRm_i
Iti recomand sa cumperi unul original sau cat mai scump pentru ca eu am luat unul Hella si din cauza lui la 3500 rpm taia benzina.
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
games_bond a scris:Asta e senzorul: https://www.postimage.org/image.php?v=gx2tRm_i
Iti recomand sa cumperi unul original sau cat mai scump pentru ca eu am luat unul Hella si din cauza lui la 3500 rpm taia benzina.

mi-ai fost de un real folos sper sa-si faca treaba si sa rup asfaltul din nou..Smile)
Evil or Very Mad Evil or Very Mad
  • games_bond

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa incerci senzorul de la o masina care merge normal, pentru a fi sigur ca al tau e stricat
  • mariusnmc89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Te asigur ca motorul asta atinge ~6500 rot/min. Eu cu masina mea am mers pana aproape de plafonare si atata arata turometrul. Nu te grabi sa schimbi senzorul de la axele cu came pentru ca este posibil sa nu fie acesta. Iti recomand cu caldura un test intai. Sa ne anunti ce ai mai facut. Bafta!
  • mirac

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
am avut si eu o problema cu omega 1995 x20xev .dupa ce am duso la spalatorie si m-a mancat undeva sa o spal si la motor mi sa aprins becul galben in bord.am pus pe cineva care stia germana sa imi traduca si cica becul galben arata ca este o problema de la partea electronica si computerul sesizand acea problema intra in sistemul safe mode-puteam sa o turez doar pana la 4500 ture.din fericire intrase un pic de apa la computer sau pe la mufe si dupa ce am lasat-o o noapte cu bornele scoase a 2 zi si-a revenit.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR