Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ce rol au cele doua capsule de pe conducelete de AC la opel vectra. Intreb deoarece am sudat una din tevi si deoarece sudura era aproape de una din capsule, aceasta s-a infierbantat destul de tare. Nu mi-am dat seama sa o racesc cumva. Ma gandesc daca nu s-a stricat ceva pe acolo, macar nu ma mai chinui sa o montez la loc.
Skip ads

  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe acolo se alimenteaza instalatia de racire si tot acolo se pun si furtunele cand se verifica instalatia.
Acolo sunt niste bile care nu da voie sa iasa nimic din instalatie dar da voie sa o incarci atunci cand e nevoie.
Cel putin asa stiu eu.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Negativ...sunt senzorii de presiune. Rolling Eyes
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Una iti decupleaza compresorul cind presiunea in instalatia AC este prea mica sau prea mare, cea de sus, iar cealata iti comanda ventilatoarele in functie de presiunea din instalatia AC, cea de jos.
Skip ads

  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc. Pare logic sa fie senzori de presiune.
Putea sa ii afecteze temperatura mai ridicata? S-a infierbantat destul de tare, in sensul ca rozetele alea de plastic erau moi, fara sa se deformeze insa.
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Fiind niste senzori de presiune in ei au o diafragma (membrana) care se deformeaza sub actiunea presiunii si actioneaza niste microcontacte. Ei oricum sunt " Made in Italy" si cedeaza numai sub actinea presiunii, de te trezesti cu freon in cupla, dar acum ca i-ai incalzit. Depinde doar de noroc.
Numai bine.


Ultima modificare facuta de dumitrache marius la Joi 25 Jun, 2009 10:45 pm
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Deci ce se poate intampla, in cazul in care s-a distruz senzorul ala?
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai functioneaza AC sau s-ar putea sa functioneze defectuos ca nu mai ai racire de la electroventilatoare. Senzorul de jos comanda electroventilatoarele iar cel de sus permite cuplarea sau decupleaza compresorul AC-ului.


Ultima modificare facuta de dumitrache marius la Joi 25 Jun, 2009 10:49 pm
Skip ads

  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cum pot sa stiu daca mai merge sau nu valva aia?
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ei functioneaza la o presiune cuprinsa intre 4 si 20 de bari. Deci nu stiu cum ai putea sa-i verifici altfel decit montati pe instalatie. Ai putea sa bagi presiune cu ajutorul unui compresor si sa vezi daca nu scapa aer prin cupla, adica nu-i membrana sparta sau si-a pierdut etanseitatea. Dar daca mai dau comenzi in functie de presiune nu stiu cu ce bagi presiune asa de mare 15-20 bari si aerul ar trebui sa fie uscat ca daca are apa sa dus instalatia de AC.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De obicei se baga dintr-un tub de oxigen 12.6 bari. Se asteapta cam 15 minute presiunea din instalatie trebuie sa ramana neschimbata. Daca se pierde din presiune,e clar sunt scapari. Bineinteles ca pierderile pot fi si din alte locuri. Acuma fiecare dupa cum ii e norocul. Parerea mea e ca scapa ei(senzorii) cam greu daca ai lucrat cu sudura prin zona. De ce nu i-ai dat afara,ca nu aveai nimic de pierdut?
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
dumitrache marius a scris:Nu mai functioneaza AC sau s-ar putea sa functioneze defectuos ca nu mai ai racire de la electroventilatoare. Senzorul de jos comanda electroventilatoarele iar cel de sus permite cuplarea sau decupleaza compresorul AC-ului.

Am si eu o nelamurire. La care ii spui cel de sus si la care cel de jos? Question La mine sunt pe conducta unul langa altul la acelasi nivel in plan orizontal.
Skip ads

  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca nu m-am exprimat eu clar. Nu e vorba de senzori, ci de niste cilindri care se gasesc pe fiecare conducta.
Atasez mai jos o poza ca sa fie clar. Sudura s-a realizat langa cilindrul mai mic.
Am mai avut o sudura, dar la cea de-a doua m-am sesizat si am protejat zonele sensibile cu o carpa umeda.

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Bai frate...pune mana si mai instaleaza si tu pe calculator o Autodata si un EPC. Asa se invata masina. Ne lasi sa ne racim gura 2 zile apoi vii cu poza. Evil or Very Mad
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am luat un autodata de pe net, dar era virusat. Am riscat sa il instalez, dar nu avem detalii despre componente ale masinii, sau poate nu stiam eu sa umblu, dar m-am uitat peste tot.
Ca ma interesa si pe mine sa aflu mai multe despre masina.
Daca ai vreun link util pe undeva, te rog da pe pm.
Acuma in legatura cu subiectul, care e concluzia? putea sa se strice ceva de la temperatura ridicata?
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Greu cu cautatul...asa-i? Rolling Eyes https://www.clubopel.com/vie...45725&start=0
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ok, am gasit torentul, si incerc sa il dau jos. are 5 Gb, si va dura ceva. voiam un raspuns mai repede, ca sa stiu ce fac. Deci Uragan, sau altcineva, puteti sa imi ziceti ce rol au cilindrii aceia din poza?
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sunt doar niste cuple pentru conectarea conductelor nimci mai mult, care au niste garnituri si care or fi cedat la temepratura sudurii. Trebuie sa verifici acum daca ai pierderi.
  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sunt niste filtre
  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
trebuie sa faci proba de presiune sa vezi sa nu-ti iasa freon,se face la o firma care se ocupa sau daca erai mai aproape te ajutam.Proba se face cu o pompa de vid iar daca tine vidul inseamna ca totul e ok, dupa care trebuie sa completezi cu ulei special pt tipul de feon 134a cam 70-90g si cu freon.Sa ai grija cu mizeria sau cu apa sa nu ajunga in instalatie in rest spor la treaba.va salut
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR