Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • korupt_77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
are cineva idee daca ambreiajul dupa 20let bertone mai sigur dupa cutia de viteza F23 se potriveste pe y20dth aceeasi cutie F23? ma gandesc sa schimb turbo intercooler dupa y20dth si o resoftare si sa ajunga undeva la 150 160 cp,gandindu ma ca ambreiajul stock nu m ar tine nici 10000 km,daca cineva a ma facut asta sau are vreo sugestie.am intrebat desigur pe vanzatorii de tuning ca sa zic asa si din start au zis k nu da fiind aceeasi cutie f23,dc nu?
multumesc
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
s-ar putea ca dimensiunile ambreiajului sa difere - diametru, prinderea placii pe volanta, prinderea volantei de vibrochen,distanta de debraiere, etc.
  • korupt_77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am gasit pe net un table cu toate dimensiunile de discuri si pe ce cutii sau pus si pt f23 motoarele 2.0 ,2.2,2.5,2.6 dimensiunile sunt identice rulemntul e la fel acelasi cod.......
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in manualul de reparatii scrie ca cutia f23 are doua sisteme de cuplare - cu tije sau cu cabluri. Aceasta din urma echipeaza unele motoare de 2.0l fabricate dupa 98. Parerea mea este sa intrebi si alti mecanici, eventual o reprezentanta.
Skip ads

  • korupt_77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
care mecanici ? montatorii sau demontatori de piese eu nu stiu niciun asa de bazat p mecanica.la reprezentanta hmmm ar fi cva dar cu cine sa iau legatura acolo?da duci masina spui ce vrei schimbat lasi cheile si vi si o iei platesti si gata,nu poti vb decat cu o tuta care iti poate incurca talonu' masini cu aluia sau cheia.
inca o intrebare crezi k turbina duce 150 cp? am gasit un site cu data despre turbo am gasit p cea dupa y20dth si spune max 150 cp
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu la motorul asta se poate face o remapare care creste puterea pana la max 125 CP. Cu mapa asta turbina este deja fortata si dupa un timp s-ar putea sa-si faca joc pe ax si sa se duca. Nu cred ca poate duce 150 CP.
  • korupt_77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
se poate face o mapa de cati CP si NM as vrea,te referi ca nu se poate din soft sau din cauza unui viitoare probl cu turbo?am un prieten cu octavia2 1,9PD de 105 cp stock si fara sa ii schimbe nimic a ridicat o din soft la 170 cp,si cautand codul turbinei de pe masina lui am gasit acelasi lucru ca ar duce max 160 cp,si cu resfotare asta are deja 20 mii de km,ce zici?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR