Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
vi se pare normal?
aseara am oprit la cedeaza trecerea ca sa acord prioritate unuia. din spate a venit un matiz care din neatentie a intrat in mine Sad Sad Sad
in masina mea de 2.5 luni Sad Sad Sad sa inebunesc de draci.
mi-a indoit numarul, pe bara nu se vede nimic, insa se misca.
am fost la politie, am stat 3 ore, pana la 23 aseara.
RCA-ul lui plateste.
acum incepe circul cel mare. eu merg la firma mea de leasing, iau imputernicire.merg apoi cu masina la firma lui de unde a luat RCA-ul, fac constatarea. apoi merg cu masina la service la Opel o repar. apoi merg cu devizul inapoi la firma de asigurare a aluia si dupa 2 saptamani cica imi voi recupera banii... Crying or Very sad Crying or Very sad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
e normal? eu nevinovat alerg acum, consum timp(nepretuit), bani, nervi.DE CE????? PUR SI SIMPLU E INCREDIBIL. DAR ADEVARAT.

ca sa fie complet circul. cica daca cumva cei de la opel aplica un tarif/ora prea mare(adica devine "nota" grasa) e posibil sa fie probleme cu recuperatul banilor. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Imi pare rau de cele intamplate mai ales ca era si noua. Daca bara se misca mai mult ca sigur s-au rupt clemele de prindere. Bine ca boul nu ti-a sifonat-o mai rau.
In legatura cu asigurarea ce pot sa-ti spun decat ca "traim in ROMANIA si totul este posibil.
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
mda. mergi incercand sa fii atent...si intra un cretin in tine care doarme pe el...
conduc de 8 ani. e prima oara cand "zgarii masina" Sad Sad Sad acum ce sa zic...bine ca nu a fost mai rau. dar alergatura tot ramane. si asta e cel mai enervant. Sad Evil or Very Mad
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
inainte sa duci masina in service, vorbeste cu cei de la firma la care are RCA-ul cel ce te-a lovit si vezi daca au vreun service cu care lucreaza.... in felul asta scapi de problema banilor, a constatarilor ciudate.....
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da din pacate am vorbit si nu au nici un service autorizat opel.
o prostie...
cum masina mea e in garantie chiar nu am chef si nici nu vreau sa o duc la vreun "macelar". chiar si ptr chestiile astea minore.
plus ca nu cred ca se poate sa o duc la alt service.
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
mda... cam nasol...
totusi, spui ca nu ai avarii prea mari, deci, de ce iti faci probleme unde o repari?
e vorba doar de tinichigerie....

iti zic cum am facut eu: m-a lovit unul in spate, mi-a crapat bara si mi-a rupt un suport de bara. i-am luat asigurarea, am aflat cu ce service lucreaza, am fost acolo, am facut dosarul de reparatie, a facut comanda de piese si am plecat. ii sunam la 2-3 zile, iar cand au fost gata (inclusiv bara vopsita), m-am dus, am stat jumate de ora, am semnat o hartie, i-am dat aluia care mi-a montat bara o suta de mii.... si atat..... nu m-a interesat nici cat a costat si nici cat ar fi durat daca lasam masina acolo....

nu ai de ca sa-ti faci probleme nici cu garantia masini.... doar nu se umbla la motor...
totusi, sa fii sigur, suna si la reprezentanta si spune-le....
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
problema e ca masina mea e in leasing. plus garantia.
si nu cred ca se poate sa lucreze orice service.
numarul e indoit tare, iar bara dupa cum am zis se misca daca incerci tu sa o misti. presupun ca are suportul sau cum se cheama, rupt/sarit/desfacut. tocmai ca prob e chiar minora dar nu vreau sa o las asa ca ma trezesc ca intr-o zi "cade" bara. si apoi o platesc eu.
mi-e teama ca nu-mi ramane decat sa alerg in "enspe" locuri...si sa o rezolv asa. Confused
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ca sa nu ai surprize, mergi la reprezentanta si vezi care e treaba cu garantia. e pacat sa o repari ici-colo, daca tot e masina noua. totusi, nu merita sa-ti consumi nervii cu asta, bine ca nu te-a lovit tare sa ai probleme la sasiu/directie Smile
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Sa fii fericit ca avea Matiz-ul asigurare,ca altfel atunci sa vezi alergatura prin instante...
Asta daca nu ai tu CASCO !!
Bafta,lasa ca se face....
Toti ne iubim masinile si suferim pentru ele ,asa ca te intelegem Sad
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
multumesc ptr incurajari! Smile Smile Wink
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ptr a descreti fruntile.
erau 2 politai aseara la constatari. f "glumetzi si simpatici". doar stateam de 2 ore acolo...
ce spune organul la un moment dat ?
" cine ajunge aici (adica la biroul lor) nu e sofer adevarat "
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Interesant micul gigant cu micul Opel!
Glumesc, e nasol dar astea sunt asigurarile din Ro.Depinde da ce asigurator a avut vinovatul si daca service-ul se deconteaza direct cu el.Atunci iei masina imediat cum e gata.Ori ce ai zice ramai blocat cu masina cateva zile sau circuli fara cochilie la bara si cum e gata vopsita te duci sa o montezi.
Ce faceai daca nu avea asigurarea platita?Cred ca au dreptate sa inaspreasca legile.Daca nu ai CASCO ce te faci?
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Oricum dc. te loveste unu' care nu are RCA si e vina lui 100% CASCO nu iti da nimic...Tb. sa te judeci cu ala care te-a lovit dc. nu vrea sa iti dea bani.
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ai dreptate zafira referitor la asigurari. nu pun la indoiala.
insa mi se pare total aiurea felul in care "se aplica". aceasta alergatura. nu e singura problema de la noi, nici cea mai mare...din nefericire nici nu se face mare lucru ptr a se schimba ceva.
adica uite cate persoane "hranim" zilnic pentru orice problema...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@ ingineru....eu stiam ca daca da unul in tine care nu are rca..o faci pe casco si casco il da pe individ in judecata ca sa-si recupereze banii...esti sigur ca e ca tine?
Ca imi bag ceva in el de casco dak e asa...Sad
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Pentru mine masina inseamna viata mea. Imi pare rau si vad ca si pentru tine inseamna la fel dar nu ai ce face asta e tara noastra in care traim si astea sunt legile prost date. Mai ales cu R.C.A. care nu e normal ca cineva sa te loveasca sa-ti dea asigurarea iar tu sa platesti din buzunarul tau pentru reparatie iar apoi sa-ti dea banii dupa cca. 1 luna. Normal ar fi fost ca tu sa te duci la service sa o repari iar in baza devizului R.C.A-ul sa plateasca iar tu sa nu ai dureri de cap.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
livcro a scris:@ ingineru....eu stiam ca daca da unul in tine care nu are rca..o faci pe casco si casco il da pe individ in judecata ca sa-si recupereze banii...esti sigur ca e ca tine?
Ca imi bag ceva in el de casco dak e asa...Sad


Asa stiam si eu. Oricum masina o poti repara pe CASCO.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Casco repara indiferent de situatie si castiga din reantregirea valorii asigurate(parca asa se numeste).Adica esti boier duci masina la reparat si o iei de la service-ul care e agreat de asiguratorul tau casco, el plateste dauna si recupereaza de la rca vinovatului si pe tine te pune sa platesti un procent din prima anuala ca sa fi 100 % acoperit.
Asa ca mai bine astepti 2 saptamani ca nu s-a nascut nimeni in masina.Chiar e mai sanatos pentru sedentarism.

Ok, stiu e neplacut dar asta e in RO poate dupa integrarea in EU o sa se schimbe,vezi despagubirea RCA procentuala in functie de uzura masinii.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR