Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • GicaOpel

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
PAI...Opelistii BUZOIENI trebuie sa stie!
Skip ads

  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva cu ce tip/marca de curea vine masina din fabrica (z16xe)?eu am luat masina de 4 luni sh, si proprietarul a spus ca a schimbat-o la 112k acum am 125k, m-am uitat la ea e "GM" ,masina e din 2001,nu arata rau, dar zic sa nu cumva sa fi ramas tot cu cea din fabrica si sa ma fi mintit !arata asa!

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sergiu,din cate vad cureaua arata ca si noua.E putin probabil sa nu o fi schimbat pana acum.Cred ca a facut schimbul la reprezentanta si au pus curea GM.
In plus vad ca sunt multi care schimba(sau intentioneaza) distributia la 90 000.Hmmm...avand in vedere ca noi nu avem drumurile din germania(belgia in cazul meu),nu vreau sa ma risc.Asa ca schimb la 60-65.
  • GicaOpel

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Exact acelasi model a fost si la mine cand am schimbato(120 000 km).
Mecanicul a zis ca este cea originala .
Pentru linistea ta schimbo!
Skip ads

  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
GicaOpel a scris:Exact acelasi model a fost si la mine cand am schimbato(120 000 km).
Mecanicul a zis ca este cea originala .
Pentru linistea ta schimbo!

si cum arata cureaua se mai vedea scrisul pe ia ?prezenta crapaturi ceva?se vedea inbatranita?Sti nu prea imi sta acum sa dau niste bani asa in vant daca cureaua e schimbata cum a zis fostul proprietar.stiu si ce ma paste in caz mai rau dar...riscul meserieri!
  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu mi-am luat tot kitul(curea,3 role) aprox 370 ron, de la opel service, producator GM made in Germania, pompa de apa tot Gm made in UK 365 ron, curea alternator, GM made in romania 80 ron, garantie 60.000 km
  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@ stefihouse -foarte util postul tau-chiar trebuie sa ma pregatesc sa ii fac si eu la a mea distributia-abia am luat'o si la motor are agatata o eticheta care zice ca distribuita mai trebuie schimbata la 190 000 km.Acum are 171 000.Ultima oara a fost schimbata in Germania.Am motor X16 XEL .
  • Julya22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am cumparat un Opel Meriva din 2003, are 77000 km din Franta si ar trebui sa-i schimb distributie....la reprezentanta mi-a zis ca e 1300 lei+manopera....credeti ca se merita sa schimb la reprezentanta sau la un service? motorul e 1.6 16V Z16XE
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Piesele sunt 500-700lei inclusiv pompa apa si antigel, manopera cam 200lei, deci tu ce ai alege ?
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se scurge tot antigelul la schimbarea pompei de apa? maine urmeaza sa schimb tot la distributie, dar nu am apucat sa cumpar antigel. N-am decat vreo 1,5 litri pt completat.
  • turty_k

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:Se scurge tot antigelul la schimbarea pompei de apa? maine urmeaza sa schimb tot la distributie, dar nu am apucat sa cumpar antigel. N-am decat vreo 1,5 litri pt completat.

am schimbat si eu distributia si pompa de apa acum cateva zile, se scurge tot antigelul, dar mecanicul la care am fost l-a salvat aproape pe tot, adica l-a scurs intr-un vas si cand a terminat l-a pus la loc... nu stiu cat de bine e, cred ca am sa il schimb totusi...
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
turty_k a scris:
Nirolf1986 a scris:Se scurge tot antigelul la schimbarea pompei de apa? maine urmeaza sa schimb tot la distributie, dar nu am apucat sa cumpar antigel. N-am decat vreo 1,5 litri pt completat.

am schimbat si eu distributia si pompa de apa acum cateva zile, se scurge tot antigelul, dar mecanicul la care am fost l-a salvat aproape pe tot, adica l-a scurs intr-un vas si cand a terminat l-a pus la loc... nu stiu cat de bine e, cred ca am sa il schimb totusi...


la fel si la mine sambata trecuta. a curs putin cand a scos pompa de apa, dar am completat Smile
Skip ads

  • turty_k

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:
turty_k a scris:
Nirolf1986 a scris:Se scurge tot antigelul la schimbarea pompei de apa? maine urmeaza sa schimb tot la distributie, dar nu am apucat sa cumpar antigel. N-am decat vreo 1,5 litri pt completat.

am schimbat si eu distributia si pompa de apa acum cateva zile, se scurge tot antigelul, dar mecanicul la care am fost l-a salvat aproape pe tot, adica l-a scurs intr-un vas si cand a terminat l-a pus la loc... nu stiu cat de bine e, cred ca am sa il schimb totusi...


la fel si la mine sambata trecuta. a curs putin cand a scos pompa de apa, dar am completat Smile


nu sunt expert, dar cred ca o sa ma iau dupa tine, il mai completez si eu... nu are ce sa se intample. Cool
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pai daca e la nivelul bun, nu ai de ce sa completezi.
  • turty_k

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
l-am mai completat putin nu era chiar la nivel.
  • Cezar_sz

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
maine o sa comand si eu kitul de distributie tip z16xe ca am 90000 km. o sa va tin la curent cu modelul comandat ,pret si manopera cand termin.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna va rog sa-im spuneti si mie din ce este format kitul de distributie.
Am un Opel Zafira 2001 1.6v
Motor: Z16XE
eu banuiesc dar nu sunt sigur
1 curea distributie
1 rola intinzatoare
1 rola de gidare

spuneti-mi daca lipseste ceva.
  • only_x

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
sergiu2008 Te rog spune mi si mie se poate da capacul de la distributie jos? si daca da cum ai facut o ?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Motorul ala are ca si x16xel kit-ul de distributie compus din;
1. curea distributie
2.role ghidaj 2bucati
3.rola intinzatoare
4.pompa de apa ...de recomandat sa se schimbe tot,deoarece orice interventie ulterioara inseamna demontat/montat distributie.
P.S. Antigelul se poate completa nu-i problema dar este recomandata verificarea cu densimetru pentru concentratie sa nu aveti surpriza ca alti posesori de opel ca dupa un an sa cedeze pompa de apa deoarece alesese omul varianta de concentratie -60de gr. la un -25 e bine asa aveti siguranta ca nu trece antigelul prin presetupa pompei de apa.Peste o anumita concentratie antigelul devine agresiv cu tot ce-i cauciuc...asa ca atentie.
  • Preotzelul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Vroiam sa va intreb daca e vreo problema daca inlocuiesc doar cureaua fara role si fara pompa de apa la un vectra din 1997,1.8 benzina 16 valve cu transmisie automata?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR