Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • romanmarius

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut. sunt nou pe forum.
am un astra g di 2003 motor y2.0dth si de o luna merge in suturi , intrerupe alimentarea.
toti mecanicii miau zis ca e pompa de injectie. am fost la 7 destere si asta al 7 mia zis ca e vorba de instalatia electrica de la pompa ci nu pompa.
masina nu intra pe softul motorului de 2.0 la tester ci pe obd sau 2.2 ceea ce la multi mecanici lea dat batai de cap
ultimul mecanic la care am fost a intrat pe un anume aparat motor psv 16 si a verificat tot pompa egr debitmetru ect
mia zis ca erorile care le da nu au treaba cu pompa si dupa ce lea sters la cateva zile au aparut din nou cateva dintre ele.
pompa mea de injectie are 2 mufe si cica sunt mai rare. el ma pus sa cumpar instalatia de alimentare de la pompa (mufele +firele) voi ce credeti k ar fi?
unde as putea sa gasesc mufele alea?
ca simptome la masina: - la relanti turomentrul are momente cand scade la 500 turatii apoi isi revine (cateodata scade si nu isi mai revine ci se opreste motorul)
- in mers da suturi si se aprinde martorul
dupa ce am sters erorile din tester nu a mai facut figurile astea 2 zile apoi a inceput din nou dar ceva mai rar.
voi ce credeti?
multumesc.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vino printre noi si facem o diagnoza sa vedem ,o parere nu strica niciodata
https://www.clubopel.com/vie...asc&start=620
  • mariusvtm

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut am o pompa de injectie de Y20 dth la 1650 roni
dar intai afla care e adevaratu defect
  • romanmarius

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mariusvtm a scris:salut am o pompa de injectie de Y20 dth la 1650 roni
dar intai afla care e adevaratu defect

instalatia electrica a pompei este defectul. ma intereseaza daca pompa pe care o ai tu e cu doua. mufele alea + cablurile de la mufe tre sa le gasesc eu. nu toate motoarele y20dth au pompe cu doua mufe. pompa asta e un psv 16 si are calculatorul de injectie pe pompa si are doua mufe la calc asta. daca dau calc de injectie jos se desface cu capacul de la pompa cu tot.
  • aiaurum

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
romanmarius a scris:salut. sunt nou pe forum.
am un astra g di 2003 motor y2.0dth si de o luna merge in suturi , intrerupe alimentarea.
toti mecanicii miau zis ca e pompa de injectie. am fost la 7 destere si asta al 7 mia zis ca e vorba de instalatia electrica de la pompa ci nu pompa.
masina nu intra pe softul motorului de 2.0 la tester ci pe obd sau 2.2 ceea ce la multi mecanici lea dat batai de cap
ultimul mecanic la care am fost a intrat pe un anume aparat motor psv 16 si a verificat tot pompa egr debitmetru ect
mia zis ca erorile care le da nu au treaba cu pompa si dupa ce lea sters la cateva zile au aparut din nou cateva dintre ele.
pompa mea de injectie are 2 mufe si cica sunt mai rare. el ma pus sa cumpar instalatia de alimentare de la pompa (mufele +firele) voi ce credeti k ar fi?
unde as putea sa gasesc mufele alea?
ca simptome la masina: - la relanti turomentrul are momente cand scade la 500 turatii apoi isi revine (cateodata scade si nu isi mai revine ci se opreste motorul)
- in mers da suturi si se aprinde martorul
dupa ce am sters erorile din tester nu a mai facut figurile astea 2 zile apoi a inceput din nou dar ceva mai rar.
voi ce credeti?
multumesc.

Pompa e sigur...Eu am avut aceeasi problema cu aceleasi simptome...pina nu am schimbat pompa nu am rezolvat nimic.Am motor y20dth cu pompa psg 16 cu 2 mufe.De reparat nu am auzit pe nimeni ca s-ar baga.Am vorbit si la Bosch Diesel si mi-au zis ca nu au reusit sa repare nici una de acest tip.Iti urez succes si sa rezolvi cu bani putini!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR