Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut as vrea sa achizitionez un modulator FM, ce parere aveti despre aceste modulatoare ?
Detin un Astra h cu CD30 MP3 cu aux din fabrica, momentan folosesc un mp3 player pe aux.

Care credeti ca au claritatea sunetului mai buna? Mp3 Player sau Modulatorul FM ?
P.S daca m-ai exista un acelasi topic rog un moderatorul sa mi-l mute.




Multumesc
O ZI BUNA!
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vei fi dezamagit de calitatea sunetului unui modulator. Ramai la CD-uri.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu recomand ori cd-uri ,ori un mp3,pe modulator nu se aude la fel ,si mai sunt si interferente,trasisia se face prin fm unde mai sunt si bruiaje,
asa ca ramai ori la cd ori la mp3-player.
pentru modulator mai iti trebuie si stick
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Muzica se aude slabut la modulatorul fm.

O varianta ar mai fi sa iti cumeperi cateva CD uri reinscriptionabile (CD-RW) si sa le inregistrezi cu muzica preferata, iar cand te plictisesti de ele le stergi si le inscriptionezi cu melodii noi.
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am ales modulatorul pentru ca nu am vrut sa schimb cd-ul original si odata cu el sa pierd comenzile de pe volan. Daca alte posturi de radio nu sunt apropiate de frecventa pe care asculti tu, calitatea este acceptabila, depinde si de mp3-urile care le pui pe card, aici ma refer la kbps, o melodie care e trasa in 128 kbps se va auzi mult mai bine decat una in 64 kbps. Daca asculti tare si vrei calitate, ramai la cd si sau mp3. Eu unul sunt happy cu modulatorul meu!


Ultima modificare facuta de mark la Dum 02 Jan, 2011 8:39 pm
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
daca citeai vedeai ca mai este un post sau 2 pe acest subiect si gaseai rassunsul acolo
CD`ul e mai calitativ la sunet deoarece interferentele sunt mici.
La modulator apar multe interferente:radare,camere video wireless,sisteme deschidere usi automate,posturi de radio pe aceeasi frecventa,si alte lucruri care functioneaza cu unde.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall
Au dreptete baietii. Am incercat si eu un modulator, destul de scump luat, si nu am fost delok multumit. Se aude slab si cu interferente. De evitat.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
DanX a scris:Sall
Au dreptete baietii. Am incercat si eu un modulator, destul de scump luat, si nu am fost delok multumit. Se aude slab si cu interferente. De evitat.


salut! subscriu si eu! am avut un modulator foarte ieftin la inceput, am crezut ca fiind chinezesc si no name, n-are cum sa dea randament. am luat unul mai scump, a fost o diferenta, insa nu m-a convins. lasand la o parte interferentele sau un post de radio care poate intra la un moment dat cand te plimbi cu masina pe frecventa pe care ti-ai stabilit-o, oricum sunetul nu mai este ca pe mp3. iar eu sunt nebun sa aud inaltele ca lumea, la fel si bass-ul. in plus, apare si un mic sunet de fond. daca la aux sau line in (eu am un jvc cu line in) conectezi un iphone sau iPod, dai recital Smile
Skip ads

  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Deci concluzia e sa raman la CD mp3 si pe aux.
Dar aveti ide care se aude mai bine in boxe. CD facut MP3 sau CD facut AUDIO?
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cata_Panacotta a scris:Deci concluzia e sa raman la CD mp3 si pe aux.
Dar aveti ide care se aude mai bine in boxe. CD facut MP3 sau CD facut AUDIO?


in principiu, daca sunt scrise cu acelasi writer, n-ar trebui sa fie o problema. eu folosesc numai mp3 si iPhone prin line in si sunt super multumit... cred insa ca mp3-ul are o fidelitate mai mare decat trackul. totul depinde de writer, si mai ales de player. un player scump (alpine, jvc, etc) cu procesor de sunet iti inchipui ca reda minunat Smile
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Un CD in format audio se aude mai bine decit in format mp3, asta in casa, pentru sound-ul din masina este prea putin sesizabil. Deci pot zice ca se aud la fel.
  • cata207

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
...eu am folosit un modulator fm destul de bun. Am dat 100 ron pe el si a meritat. Daca iti iei modulator fm iti recomand playbox nitro. tot ce trebuie sa faci pentru un sunet clar e sa lasi volumul din modulator putin mai sus de jumatate. Bafta!
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ai si citititor de MP3-uri si intrare AUX si te gandesti la modulator? modulatorul in sine e o porcarie, tehnologic vorbind; pui pe un CD 150 de MP3-uri si calitativ este mult superior. Sau folosesti intrarea auxiliara pentru a asculta de pe telefonul mobil sau alt player.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
adware_man a scris:
Cata_Panacotta a scris:Deci concluzia e sa raman la CD mp3 si pe aux.
Dar aveti ide care se aude mai bine in boxe. CD facut MP3 sau CD facut AUDIO?


in principiu, daca sunt scrise cu acelasi writer, n-ar trebui sa fie o problema. eu folosesc numai mp3 si iPhone prin line in si sunt super multumit... cred insa ca mp3-ul are o fidelitate mai mare decat trackul. totul depinde de writer, si mai ales de player. un player scump (alpine, jvc, etc) cu procesor de sunet iti inchipui ca reda minunat Smile


coane de unde crezi tu ca diferenta de mb pe romaneste vine? ca un wav e 50 de mega iar un pm3 e 3 -4 mega ? MAI PUNE MANA PE O CARTE SI MAI fa si tu gornete , sau cauta pe net ca e scoala prostului.

asa ca fanele ia-ti un mp3 player pioneer ceva la 3 mil si crede-ma ca vei fi satiscafut indeajuns de mult , auzi tu ce oameni , ma copii, daca nu e minte ,ciocu mic, ca faceti praF.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
toma_marius a scris:
adware_man a scris:
Cata_Panacotta a scris:Deci concluzia e sa raman la CD mp3 si pe aux.
Dar aveti ide care se aude mai bine in boxe. CD facut MP3 sau CD facut AUDIO?


in principiu, daca sunt scrise cu acelasi writer, n-ar trebui sa fie o problema. eu folosesc numai mp3 si iPhone prin line in si sunt super multumit... cred insa ca mp3-ul are o fidelitate mai mare decat trackul. totul depinde de writer, si mai ales de player. un player scump (alpine, jvc, etc) cu procesor de sunet iti inchipui ca reda minunat Smile


coane de unde crezi tu ca diferenta de mb pe romaneste vine? ca un wav e 50 de mega iar un pm3 e 3 -4 mega ? MAI PUNE MANA PE O CARTE SI MAI fa si tu gornete , sau cauta pe net ca e scoala prostului.

asa ca fanele ia-ti un mp3 player pioneer ceva la 3 mil si crede-ma ca vei fi satiscafut indeajuns de mult , auzi tu ce oameni , ma copii, daca nu e minte ,ciocu mic, ca faceti praF.


toma, vorbeai cumva cu mine cand spuneai " MAI PUNE MANA PE O CARTE SI MAI fa si tu gornete , sau cauta pe net ca e scoala prostului" ?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
adware_man a scris:toma, vorbeai cumva cu mine cand spuneai " MAI PUNE MANA PE O CARTE SI MAI fa si tu gornete , sau cauta pe net ca e scoala prostului" ?

Evident ca DA! Cu tine vorbea. Deh... generatia empetrei...

Compresia nu va bate calitativ niciodata track-ul.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:
adware_man a scris:toma, vorbeai cumva cu mine cand spuneai " MAI PUNE MANA PE O CARTE SI MAI fa si tu gornete , sau cauta pe net ca e scoala prostului" ?

Evident ca DA! Cu tine vorbea. Deh... generatia empetrei...

Compresia nu va bate calitativ niciodata track-ul.


asa zic si eu... in plus, nici mp3-ul lui de 300 ron nu il va bate pe al meu de 1300 Smile) s.a.m.d... problema e ca toma asta are o abordare de tot rahatul, as indrazni sa spun "nesimtita"... pana la urma, aici ne expunem toti parerile (unele gresite, altele corecte). el insa probabil e meserias in ale electronicii si deh, isi permite sa ne vorbeasca de sus. nu ma apuc sa continui discutia, am mai facut-o si in cadrul unui alt topic, si s-a ales praful.
concluzia, ca sa revenim on topic, este ca modulatorul ala fm, functionand prin unde radio, e clar ca nu va avea fidelitatea unui mp3 de-al lui toma, sau unui audio-cd.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
prima oara adware_man a scris:cred insa ca mp3-ul are o fidelitate mai mare decat trackul

a doua oara adware_man a scris:
djtaotao a scris:Compresia nu va bate calitativ niciodata track-ul.

asa zic si eu...

Hotaraste-te... cum e?
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
deci sa revenim la subiect Smile
track-ul mai bun decat MP3 - asta am rezolvat-o
cat despre nelamuriea colegului nostru @Cata_Panacotta e clara situatia NU ai nevoie de modulator fm si nici de Mp3 Player ai deja Mp3 ......daca vrei calitate faci un Cd audio [ track ] incap vro 20 pe un cd de 700 mb. daca vrei mai multe melodii pe un cd iti faci un cd mp3
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ar fi culmea ca initiatorul topicului sa fie manelist (nu m-ar mira ca urmatoarea intrebare sa fie: "Guta sau Salam?")... si noi, ca niste fini audiofili ce suntem Very Happy , ne dam cu capul de toti peretii pentru el.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR