Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor. Este prima mea discutie deschisa si vreau sa va impartasesc din experienta de posesor de Opel Astra.
Este vorba despre etrierele de spate marca Bosch (sunt doua tipuri pe Astra G Bosch si Lucas). S-a renuntat la montajul de fabrica la Bosch deoarece prin 2001-2002 s-a descoperit ca aveau un defect de fabricatie (unele din ele supurau) din acest motiv f. multe au fost rechemate in service si reechipate cu Lucas(valabil verificat in Germania cand am fost la f. mare magazin sa cumpar unul nu aveau primind in schimb explicatia de mai sus). Cine nu a avut norocul tb sa verifice din cand in cand.
Personal am patit-o cu cel din dreapta, la inceput se aprindea becul la lichid la franari mai bruste sau la viraje, am compl lichid si dupa 2 luni la fel. Am verificat si etrierul era umed plus discul avea o mazga groasa. Sunat Erebus intrebat 250 euro etrier(nu se serviseaza). Gasit garnituri la un mag schimbat(oct 2004) in aug 2005 cu o zi de a pleca intr-un tur de EU dimineata lichid mult pe jeanta(dezavantaj/avantaj jeanta alu vezi tot). Am plecat asa am umplut la maxim curs pana in Germ apoi inca 4000 km totul uscat., dupa care in dec a inceput din nou sa supureze, intradevar nu mult din au g pana acum (9000 km) a ajuns de abia la minim. M-am hotarat sa il schimb si acum la Opel nu mai vand decat pereche 520 eur. Pana la urma am reusit sa cump unul din Germ(89 eur), dar atentie toate care se gasesc sunt reconditionate(se pastreaza doar corpul si toate celelalte se inlocuiesc) din acest motiv am platit si 28 eur garantie care as primi-o cand il predau pe cel vechi.
Astept comentarii. Scuze pt. lungimea textului
Skip ads

  • danyelectronix

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea! Ma scuzati ca trec direct la subiect dar prob mea e cam veche si as avea nevoie de un sfat cat mai repede.La etrierul pe dreata spate,dupa mai multe verificari am constatat ca placutele nu mai revin (cred) dupa ce ridici piciorul de pe frana si pe o portiune de disc placutele ating discul producand un zgomot(huruit) in habitaclu la rulaj si mai ales intre 50 si 70 km/h ca si cum discul ar fi ovalizat,dar va asigur ca nu este.Este posibil sa fi ramas placutele blocate(gripate) in etrier? Astept sugestii si raspunsuri.Multumesc!
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Problema asta a aparut si la mine , pe partea stanga , am schimbat placutele toate bune si frumoase dar in mers a aparut un scartait deranjant pe care nu l-am luat in seama pe baza " are o pilitura mai tare in placuta " dar dupa un timp am descoperit ca placutele sunt la "fier " cand pe dreapta sunt 40% consumate !

Trebuie sa verific pistonasul pentru ca imi ramane blocat si oricum trebuiesc schimbate placutele si revin cu detalii !
  • grasutzu_73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
danyelectronix a scris:.La etrierul pe dreata spate,dupa mai multe verificari am constatat ca placutele nu mai revin (cred) dupa ce ridici piciorul de pe frana si pe o portiune de disc placutele ating discul producand un zgomot(huruit) in habitaclu la rulaj si mai ales intre 50 si 70 km/h ca si cum discul ar fi ovalizat,dar va asigur ca nu este.Este posibil sa fi ramas placutele blocate(gripate) in etrier? Astept sugestii si raspunsuri.Multumesc!


Salutari tuturor! Si eu am exact aceeasi problema, pe dreapta spate, Sad si am idem frane disc. Pana de curand scatzaitul nu era permanent, in schimb de ceva vreme e prezent tot timpul. Are idee cineva de un mag d piese cu preturi rezonabile in Buc sau Bz? Dar un service de incredere si cam cat ma poate duce toata afacerea? Am citit pe aici p undeva de un asa zis chit de reparat pistonase parca...Multumesc pt orice sfat! Oare?
Skip ads

  • WHH
  • **
  • 54 mesaje
  • din 06 Feb 2008
  • Astra 2002 z20let
  • Bucuresti
  • WHH

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca aflati ceva de acest kit de garnituri pt pistonasele din etrier sa-mi ziceti si mie. O problema asemanatoare o am la etrierii din fata..... si merg mai tot timpul infranat.
Eventual si un service, la reprezentante nu fac asa ceva......
  • viorel1601

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti!

Am o Astra G din 2001 si etrieri spate sistem Bosch !

Am si eu problema ca si Crsitian cu etrierul spate dreapta. Cand trag frana de mana mai exact, nu tine deloc pe partrea dreapta, se invarte roata de parca nu am tras frana de mana.... cea de pe stanga e tzeapana de tot.

Mai nou nu pot sa trec ITP-ul daca nu functioneaza macar 18% etrierul asta defect ......

In afara de faptul ca nu-mi blocheaza roata pe dreapta functioneaza normal si nu l-as schimba, DAR nu stiu cum sa rezolv cu ITP-ul ... m-am gandit sa inchiriez unul sa trec si eu ITP-ul si 2 ani nu imi mai bat capul cu chestia asta.... ma ajuta cineva? Very Happy

Sunt din Bucuresti by the way Wink
Astept propuneri aici sau pe mail viorel1601@yahoo.com

Bafta tuturor !
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La mine e alta problema, tot pe dreapta. Daca trag frana de mana, imi ramane blocata roata.
Cablul de la frana de mana, era putin ruginit, invelisul de protectie de pe el praf in mai multe locuri, iar burdufurile acelea de cauciuc crapate. Am zis, asta e problema, si l-am schimbat. Oricum nu puteam intra in iarna cu el asa.
Din pacate problema nu a disparut. Etrierul ramane blocat.
Daca bag mana la roata si il ajut putin (trag in sus de "ciocul" ala actionat de cablu), isi revine la pozitia la care trebuie sa stea si totul e OK. Cand fac chestia asta, simt la mana, ca si cum ar scapa de o piedica, ca si cum ceva ce il "jeneaza" sa revina la pozitia lui normala.
Poate aveti idee ce problema ar putea fi Question

Multumesc. Bafta!
  • viorel1601

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca problema ta e de la pistonul acela de care tragi tu ca sa-si revina, unde e arcul. Nu-si mai face treba cum trebuie la revenire ... poate ar ajuta sa-l desfaca un mecanic si sa dea cu un spray ceva sa-l degripeze sa fie uns cum trebuie.
Skip ads

  • gabrielsson

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor

Kitul de intretinere etrieri fata se gaseste pe www.autoconsultonline.ro...a-g/4/32/next/11.
Pentru etrierii spate am intrebat la www.frâne.ro din Arad si costa 200 RON/buc. + transport curier si dureaza cam 2-3 zile si garantie (parca 1 an)
La mine problema e ca s-a blocat janta pe butucul discului. Stie cineva cum se rezolva situatia?
Daca cineva a apelat deja sau vor apela la serviciile celor din Arad, ii rog frumos sa ne spuna daca sunt multumiti.
  • viorel1601

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gabrielsson a scris:Salutari tuturor

Kitul de intretinere etrieri fata se gaseste pe www.autoconsultonline.ro...a-g/4/32/next/11.
Pentru etrierii spate am intrebat la www.frâne.ro din Arad si costa 200 RON/buc. + transport curier si dureaza cam 2-3 zile si garantie (parca 1 an)
La mine problema e ca s-a blocat janta pe butucul discului. Stie cineva cum se rezolva situatia?
Daca cineva a apelat deja sau vor apela la serviciile celor din Arad, ii rog frumos sa ne spuna daca sunt multumiti.


care e adresa exacta a site-ului ca nu exista www.frane.ro ? sau si mai bine da-mi nr lor de telefon ca sunt interesat

multam fain
  • gabrielsson

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Scuze! Am scris cu noua ortografie.
Site-ul este www.frine.ro (am verificat acum) si nr. telefon 0740.096.706.
  • Victor Musat

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salutare!
viorel1601, am aceeasi problema cu a ta, constatata in toamna. ai reusit sa o rezolvi in vreun fel?
Skip ads

  • gabrielsson

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit la demolari de la un Astra G din Anglia cu 100 RON/buc. + manopera 150 RON.
Problema este ca trebuie schimbate si cablurile de frana.
Etrierele vechi le am pastrat pentru ca o sa le trimit la revizie.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Imi spune si mie cineva daca exista vreun tutorial cum se curata pistonul etrier? La schimbarea placutelor am constatat ca am garnitura de protectie sparta si vreau sa-l desfac si sa-i fac o revizie totala Smile. Am o Astra G, din 2000, Y17DT
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
intrebare; se gaseseste kit de reconditionare etrierii fata pt y17 dt cu tot cu pistonase? am fost la cateva magazine si mia u zis ca nu exista cu pistonas.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Chitul de reparatie (adica toate garniturile) pentru etrier spate y17dt am gasit eu. Ma gandesc ca se gaseste si pentru fata. Nu stiu daca se gasesc si pistonase noi insa sfatul meu este sa iei de la dezmembrari pistonase si garnituri noi si ai rezolvat problema. Smile multa bafta.
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
garnituri au toti la magazinele de piese :d.mie imi trebuiesc pentru etrierii fata ,pe spate am tamburi. o sa mai caut daca nu desfac si ii curat pe ai ei + garniturii noi.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
E cel mai bine asa. Nu vad de ce sa-i schimbi. O curatare a pistonaselor + garnituri noi + lichid nou ar fi super. Ma gandeam ca ai probleme grave cu pistonasele, de aia vrei sa le inlocuiesti dar revizia asta cred ca e suficianta. Spor la treaba si sa ne povestesti finalul Wink. Cred ca un mic tutorial al curatarii pistonaselor ar prinde bine multor colegi.
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Va salut ,am o problema cu astra H meu ,am schimbat discurile +placutele de frana spate (cele vechi erau tocite neuniform) si surpriza pe partea stanga, unde era cel mai rau tocite ,nu tine frana deloc si se uzeaza neuniform doar partea interioara fara eterior ,aceasta concluzie am tras-o dupa 500km in care trebuia sa se aseze -pe dreapta e Ok ...
  • spavian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am sistem lucas pe spate la y20dth din 2001 . Patesc aceeasi problema cu etrierul drept , cateodata ramane blocat ,dar de obicei se rezolva prin demontarea etrierului si curatarea surubului acela care tine cele 2 bucati din care e format .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR