Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sallut
am si eu o mica problema sau asa mi se pare mie.
masina merge un pic infranata.Ma refer la faptul cand plec dupa loc, masina face ca si cum ar fi frana de mana trasa-se ridica asa masina un pic .la fel si cand se opreste .se opreste ca si cum as oprio cu frana de mana.am mai observat ca nici cand stau la semafor masina nu se misca...ma refer la celelalate care mai stau se misca ba in fata ba in spate .as vrea sa lamuresc si eu problema asta doarece vreau sa fac un drum mai lung.va multumesc!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut
ar fi bine sa spui si ce masina ai.
Posibil ca rotile din spate sa fie nitel gripate, fie din rulmenti, fie din ansamblul de franare. Nu o auzit si "fluierand" la drum? daca ai discuri pe spate, posibil sa iti fie gripati etrierii. Alta varianta, sa iti fie "scamosat" cablul de la frana de mana, si sa agate undeva. Du-te la un mecanic, sa ridice masina si sa se uite....
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da ...chiar am uitat ....ASTRA 1.7 dti...an 2001
nu am discuri pe spate
si inca ceva -la frane mai "apasate" imi scartaie mereu...spun asta ca la tata nu scartaie asa (are aceeiasi masina) dar in schimb el are discuri pe spate.o sa ma duc dar eram curios daca este ceva grav daca necesita sa ma duc acum inainte sa fac acel drum mai lung
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ai verificat rotile, daca nu se incalzesc?
dupa ce mergi cu masina nitel, pune mane pe janta (cu grija,s a nu te arzi) daca e calda (nitel calda e normal sa fie, sa nu fie fierbinte) atunci ai o problema care trebuie rezolvata asap, altfel risti sa te trezesti cu roata infranata complet
Skip ads

  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am verificat .nu miroase a incins nu este fierbinte ....Neutral
prima data am crezut ca zic o fi de la discuri dar daca nu am discuri pe spate iar pe fata le`am schimbat acum 2 luni
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da intradevar chiar mi se incinge o roata ....dar frige rauu cealalalta e rece ...si n`am mers foarte mult!
frigea rauu roata stanga spate
  • FirePcMaster

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Timis
  • Masina: Movano 2020 2.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acolo e problema ta. Nu se aude un huruit in mers ? Eventual desfa-o daca te pricepi , sau du-o la un prieten / service si explica-le faza cu incalzitul si mersul infranat. Incearca eventual sa te uiti la cablu de la frana de mana.
  • DANILOI

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
mai mult ca sigur ai cablul de fran blocat sau sabotii,dute la un mecanic si asteapta-te sa scoti ceva banuti din buzunar
Skip ads

  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da intreadevar cablul de frana era ...problema rezolvata !multumesc!
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu vrei sa mentionezi cum anume ai rezolvat,asa faceti toti,dupa ce va vedeti cu "sacii in caruta" nu mai aveti treaba cu alti colegi,care poate au aceeasi problema si prin citirea topicului,rezolva si ei.
Te rog sa mentionezi:
1.Ai inlocuit cablul cu altul nou?
2.L.ai degripat pe cel vechi?
3.Doare ai tras de el ca sa se deblocheze?

Daca ai adoptat ultima varianta,va merge pana la prima folosire a franei de mana,apoi te vei tavali iarasi pe sub masina.
Multi nu constientizeaza ca atunci cand din "X" motive,poate scapa pedala de la frana de servici,frana de mana reprezinta ultima speranta de a opri autoturismul in timp util.

Rolul unui forum este acela de a fi bine organizat si atunci cand un utilizator are nevoie sa.si faca o anumita parere despre o defectiune,topicul destinat sa.i poata fi de un real ajutor,fara a mai deschide alt topic,destinat aceluiasi subiect,datorita faptului ca un utilizator anterior,dupa remedierea defectiunilor,mentioneaza scurt "am rezolvat".

Ar fi cazul ca atunci cand dam un raspuns sa ne gandim si la alti colegi si sa vedem problema si din punctul lor de vedere.

Multumesc pentru atentia acordata. Smile
  • sylva90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am adoptat a 2 varianta...si imi cer scuze ca nu am raspuns dar am fost plecat din oras ....
  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Ma poate ajuta cineva cu o parere? Am un vectra c 2.0 turbo si patesc ceva dubios. Cand merg mai tare putin si iau o denivelare sau ceva care sa faca masina sa se coboare mai mult, se aude un huruit ca si cum ar freca anvelopele de ceva si parca se infraneaza putin. Anvelopele nu freaca ca nu se vede nimic pe aparatoare. Nu imi dau seama daca e frecare sau tripidarie dar scoate un zgomot ciudat. Are cineva idee ce ar putea fi?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cablu de frana mana prea strans?
  • samson2_00_2

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 F519518
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu cred pt ca imi face doar cand merg mai tare si trec prin portiuni de drum care imi face masina sa se lase mai mult la sol.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR