Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Kerekes

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1995 20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in alegerea uleiului pentru un Omega din 95 motor benzina 20i momentan folosesc Mobil 1 10W40si cam papa din el,acum ar trebui sa fac schimbul ce recomandati?
Skip ads

  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
citi km are motorul?
cit papa de la schimb la schimb?
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca e din 95 lasa-l tot pe ala. Daca papa mult mai bine vezi ce poti repara la motor.
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, si eu folosesc acelas ulei in al meu si nu imi papa e motor de 2.2 ( din 2002),poate ai probleme l simeringuri de supape .
Skip ads

  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu este bun uleiul Mobil 1.
Motoarele il consuma foarte repede iar cand trece de 5000 km nu mai asigura lubrifierea necesara, lucru observat mai ales vara in trafic (la ralanti imi palpaia becul la ulei).
Eu am trecut pe Castrol Magnatec 10W40 si sunt foarte multumit. Consumul de ulei a disparut, motorul nu se mai incinge iar becul la ulei nu sa mai aprins.
Daca vrei ulei Castrol o sa ti dau un nr de tel al unui baiat care da bidonul de 4L cu 100 ron (sigilat, etichetat, eu tot de la el iau si sunt f multumit).
  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
blanarugh a scris:Nu este bun uleiul Mobil 1.
Motoarele il consuma foarte repede iar cand trece de 5000 km nu mai asigura lubrifierea necesara, lucru observat mai ales vara in trafic (la ralanti imi palpaia becul la ulei).
Eu am trecut pe Castrol Magnatec 10W40 si sunt foarte multumit. Consumul de ulei a disparut, motorul nu se mai incinge iar becul la ulei nu sa mai aprins.
Daca vrei ulei Castrol o sa ti dau un nr de tel al unui baiat care da bidonul de 4L cu 100 ron (sigilat, etichetat, eu tot de la el iau si sunt f multumit).


Si eu as fi interesat de nr lui, poti sa mi-l dai? Am un Omega din 2000, 2,6 V6.
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Costi este numele lui, iar nr de tel este : 0722513857
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cand faci comanda specifica tipul uleiului care il vrei - pt benzina sau pt diesel>
Skip ads

  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ok, mersi mult!
  • Kerekes

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1995 20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mersi frumos
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
kastrol 10w40 magnetec diesel folosesc de cand am opelul si vreau sa zic ca merge super fara probleme,nu papa deloc,cred ca vara am sal schimb pe 15w40
merita kastrol..
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sper sa va foloseasca.
Skip ads

  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
[quote="Troll the Great"]
blanarugh a scris:Nu este bun uleiul Mobil 1.
Motoarele il consuma foarte repede iar cand trece de 5000 km nu mai asigura lubrifierea necesara, lucru observat mai ales vara in trafic (la ralanti imi palpaia becul la ulei).
Eu am trecut pe Castrol Magnatec 10W40 si sunt foarte multumit. Consumul de ulei a disparut, motorul nu se mai incinge iar becul la ulei nu sa mai aprins.
Daca vrei ulei Castrol o sa ti dau un nr de tel al unui baiat care da bidonul de 4L cu 100 ron (sigilat, etichetat, eu tot de la el iau si sunt f multumit).


Shocked Laughing Ha ha ha ... Nu este bun uleiul Mobil 10W40. Pune Castrol. Apropo, lucrezi la Castrol?
Tin sa te anunt ca am un Astra x17dt (300.000 km) si Omega B 2001 (190.000 km) si in amandoua pun Mobil 10W40 TD. Nu il papa si asigura toata lubrifierea necesara pana la 10.000 km.

Anunturile de genul celui pus de tine nu isi au rostul decat daca ai vreun interes mascat.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am pus castrol edge 0w30pentru vectra c norma gm ll b 025, pe el scrie 30.000km si il schimbam cam la 12.000. Acum am trecut pe liqui moly synthoil energy0w40, care este mai scump decat castrol edge, full sintetic, produs in germania si nu in turcia si sincer sa fiu motorul este ult mai silentios si mai elastic.ma decla complet multumit. mobil si mobil 1 nu am folosit niciodata. masina are 160.000km si 0w30 nu a mancat deloc. sincer imi pare rau ca am bagat 0w40 care are indice de vascozitate mai mare la 100 grade decat 0w30 deoarece cred ca era mai bine sa trec pe 0w40 cand incepea sa manance 30-ul
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Comic, nu am nici un interes ascuns, nu lucrez pt Castrol, ci doar vreau sa ajut niste colegi.
In al doilea rand sunt inginer mecanic, lucrez la o mare companie producatoare de automobile si sunt responsabil de perimetrul motor, deci cred ca sunt in masura sa mi dau cu parerea.
Folositi ce ulei doriti, eu dau doar sfaturi.
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Este comnic5 nu comic Very Happy
Una e sa iti dai cu parerea alta e sa faci asa afirmatii. Si eu lucrez pentru o companie de automobile dar afirmatiile mele se bazeaza pe experienta personala. Folosesc de 2 ani in ambele masini Mobil si nu e nici pe departe asa cum ai zis.
Pentru colegu care zicea ca ii papa uleiul cred ca cel mai bun sfat era sa verifice motorul fiindca sigur are uzura undeva.
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu la fel folosesc cum am mentionat mai sus Mobil 10w40 si nu am avut nici un fel de probleme sau consumuri exagerate de ulei .
Aaa sa nu uit si la benzinar si la motorina aceeas ulei .
am si unul pe benzina 2400cm3,si diesel de 2200 cm3.
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
comnic5 se produc masini si la Iasi?
Cand eram student la Iasi nu era nici o companie producatoare de autovehicule cu sediul in Iasi. Eu vorbesc despre inginerie mecanica (conceptie, incercari, etc) nu despre service auto.
In aceiasi ordine de idei pe care ai lansat-o tu "cumva lucrezi pentru Mobil 1?"
In al treilea rand niciodata si repet niciodata nu o sa se compare Castrol cu Mobil 1.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca esti in masura sa iti dai cu parerea te rog sa imi spui si mie pentru norma gm ll b 025, avand doua uleiuri ce respecta norma, unul ow30 si celalalt 0w40, care este mai indicat sa il pun si de ce. subliniez faptul ca amandoua respecta norma si doresc si argumente. multumesc
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
parca ar conta norma..
..mie norma trecuta in cartea de identitate e mult mai mica decat cea adevarata!
ambele uleiuri trecute mai sus sunt sintetice..unul din ele evident e mai lubrifiat,iar un motor cu uzura il papa!10w40 e ulei recomandat de producator la peste 120 mii de km...deci evident vei baga 10w40 care este mai bun!parerea mea
cat despre kastrol eu pot sa zic personal ca e un ulei foarte bun si nu nucesita aditivi,nu degeaba si diferenta de pret dintre kastrol si mobil!dar atentie kastrol cu eticheta pe care scrie Made in UE poate fi ambalat si in turcia,eu ce am folosit era Switland,nu stiu daca e diferenta dar am auzit ca se falsifica deja si Kastrol-ul!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR