Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • tudi_x

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am fost la mecanic ieri cu Frontera '94 Sport si nu vrea sa iasa oala de pe spate ca sa verific/schimb sabotii de frina.
Am incercat si cu o presa sprijinita in capul planetarei dar nu se misca deloc. In manual am vazut ca oala se scoate dupa ce se da jos un surub cu cap in cruce de siguranta.
Vreo idee cum se poate scoate mai usor, sau procedez gresit?

Multumesc.
Skip ads

  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ciocaneste o bine si binenteles desfa surubul acela de gidare cu cap in cruce Ar mai putea avea un umar tamburu care sa se agate in saboti (cind e mai uzat) deci un degripant si ciocanesti o bine
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
A mea frontera sport are discuri Shocked
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si frana de mana pe ce e?
Skip ads

  • tudi_x

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
A ciocanit o din nou mecanicul dupa tratamentul cu degripant dar nu a iesit.
O sa merg la un service acum.
  • tudi_x

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
solutia de success a fost:
1. mult degripant. desurubat surubul de ghidare.
2. slabit prin crapatura dintre oala si capul planetarei distantorul de saboti.
3. leviere si ciocaneli din nou
4. a iesit. sa vedem cum se aseaza acum si daca distantorul mai trebuie actionat.

acum urmeaza arcurile de spinguit.
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ala e un compensator de uzura ' distantator de saboti; il dai la minim si intra , daca are tamburu umar de uzura il strunjesti
  • cristi221

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am nevoie mare de ajutor. Pe spate are frana pe tambur si dupa ce am dat roata jos si am scos acel surub din tambur ,am bagat la lovituri cu ciocanul sa iasa dar deloc. Oare gresec ca nu desfac si acel capac din centrul tamburului? sa fie ceva siguranta dupa capac? sau e prea bine intepenit si va trebui cum a mai scris cineva mult degripant si multe lovituri de ciocan?! Am omis sa spun ca din pacate cred ca placutele au ramas blocate si dupa ce am mers vreo 20 km a iesit fum din roata.Deasta vreau sa desfac tamburul sa vad ce e acolo. Bine ca acum cred ca dupa pima tentativa nereusita de a da jos tamburul nu maaai strange deloc. Dar nici asa nu pot sa o las. Va rog dati-mi o sugestie cum sa dau tamburul jos.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Degripant pe mijloc,si in fiecare gaura de prezon (sub tambur,daca se poate) si batut cu ciocanul de jur-imprejur.Iar degripant,iar ciocane,pana s-a miscat,si atunci il iei cu 2 surubelnita mari din stanga si dreapta.
Vad ca ai mentionat ceva de placute..daca ai disc pe spate si doar frana de mana pe tambur,este o gaura filetata in care bagi un surub de 6 si actioneaza ca un departator.
Ar fi bine sa pui o poza sau sa specifici anul si motorizarea pt.edificare,ca sa nu mai presupunem.
  • cristi221

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de sfat. O sa ma ajute foarte mult. Pai pe spate e frana pe tambur si fata pe disc. Masina e din 1991 2.3 TD , motor ISUZU. Chestia e ca am lasat-o in curte cu frana de mana trasa(erea putina panta) si dimineata cand am plecat cu el las frana de mana si parca aveam o piatra la roata.Am tinut fortat putin dar si-a dat drumu iar dupa vreo 10 km.am auzit un trosnet la roata spate da nu sa vazut nimic. Ei dupa alti 10 km. a inceput sa ma franeze si am vazut ca iesea fum . Am tras pe dreapta si de aici a inceput calvarul.Da roata jos bate cu ciocanu ,nu iesea si nu stiam daca in afara de acel surub de 8 cred ca e de ghidare mai trebuiea ceva siguranta sau ceva de genu ca prea stransa e.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR