Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • gigi_diaconu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salut baieti...nu detin nici astra 1.7 nici focus 1.6 dar avand prieteni care au masinile astea am avut ocazia sa le conduc pe amandoua si sincer va spun(parerea mea) ca focusul e putin peste astra privindule din anumite puncte de vedere:viteza,consum,stabilitate,confort...cat despre fiabilitate nu stiu sa fi avut probleme nici unul dintre ei...cat ca sunt fan opel eu as alege fordul
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Clasamentul general DEKRA 2009

pe toate categoriile de kilometraj si clase
1. Audi A6
2. BMW 7-Series
3. BMW 5-Series
4. Skoda Octavia
5. Ford Focus
6. Volkswagen Golf V
7. Audi A4
8. Toyota Avensis
9. Audi A3
10. Mercedes-Benz E-Class

MINI/SMALL CARS
- Renault Clio III followed by Toyota Aygo and Mazda2 (mileage up to 50,000km)
- Mazda2 followed by Honda Jazz and Mitsubishi Colt (mileage 50,000-100,000km)
- Audi A2 followed by Toyota Yaris and Ford Fiesta/Fusion (mileage 100,000-150,000km)

COMPACT CARS
- Toyota Prius followed by Ford Focus and Mazda3 (mileage up to 50,000km)
- VW Golf V/Jetta/Golf Plus followed by Mazda3 and Skoda Octavia (mileage 50,000-100,000km)
- Skoda Octavia followed by Ford Focus and VW Golf V/Jetta/Golf Plus (mileage 100,000-150,000km)

MEDIUM CARS
- Saab 9-3 followed by Audi A4 and Toyota Avensis (mileage up to 50,000km)
- Saab 9-3 followed by Audi A4 and Toyota Avensis (mileage 50,000-100,000km)
- Audi A4 followed by Toyota Avensis and Mazda6 (mileage 100,000-150,000km)

UPPER MEDIUM/EXECUTIVE CARS
- Audi A6 followed by BMW 7 and BMW 5 (mileage up to 50,000km)
- Audi A8 followed by BMW 7 and Audi A6 (mileage 50,000-100,000km)
- Audi A6 followed by BMW 7 and BMW 5 (mileage 100,000-150,000km)

SPORTS CARS/COUPES
- Mercedes SLK followed by BMW Z4 Cabrio/Coupe and BMW 3 Cabrio (mileage up to 50,000km)
- Mercedes SLK followed by Audi A4 Cabrio and BMW Z4 Cabrio/Coupe (mileage 50,000-100,000km)
- BMW 3 Cabrio followed by Mazda MX-5 and Audi TT Cabrio/Coupe (mileage 100,000-150,000km)

SUV
- BMW X3 followed by Subaru Forester and Hyundai Tucson (mileage up to 50,000km)
- Porsche Cayenne followed by BMW X3 and Subaru Forester (mileage 50,000-100,000km)
- Toyota RAV4 followed by BMW X5 and Mitsubishi Pajero (mileage 100,000-150,000km)

MPV
- Ford S-Max/Galaxy followed by Mazda5 and Seat Altea/XL/Toledo (mileage up to 50,000km)
- Seat Altea/XL/Toledo followed by Ford C-Max and VW Touran (mileage 50,000-100,000km)
- VW Touran followed by VW Caddy and VW T5 (mileage 100,000-150,000km)
Clasamentul este facut numai pt masinile de pe teritoriul Germaniei.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Clasamentul asta l-am mai pus si eu pe prima pagina a topicului. Oricum eu am renuntat demult sa mai particip la discutiile de la Vs.
La semnatura vad ca ai o masina tare frumoasa. Wink E si o oferta acum la el extrem de avantajoasa la Ford. Poate cand ai timp umpli si garajul de poze. Wink
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
The DEKRA 2010 top cars for reliability are:
MINI/SMALL CARS
- Opel Corsa followed by Smart Fortwo and Toyota Yaris (mileage up to 50,000km)
- Toyota Yaris followed by Renault Clio and Mazda2 (mileage 50,000-100,000km)
- Honda Jazz followed by Audi A2 and Ford Fiesta (mileage 100,000-150,000km)

COMPACT CARS
- Toyota Prius followed by SEAT Leon and Mazda3 (mileage up to 50,000km)
- Mercedes-Benz B-Class followed by VW Golf/Jetta/Golf Plus and Skoda Octavia (mileage 50,000-100,000km)
- Skoda Octavia followed by VW Golf/Jetta/Golf Plus and Ford Focus (mileage 100,000-150,000km)

MEDIUM CARS
- Audi A4 followed by Mercedes-Benz C-Class and BMW 3-Series (mileage up to 50,000km)
- BMW 3-Series followed by Volvo S40/V50 and VW Passat (mileage 50,000-100,000km)
- Volvo S40/V50 followed by BMW 3-Series and VW Passat (mileage 100,000-150,000km)

UPPER MEDIUM/EXECUTIVE CARS
- Audi A6 followed by Mercedes-Benz S-Class and BMW 5-Series (mileage up to 50,000km)
- Audi A6 followed by Audi A8 and Mercedes-Benz S-Class (mileage 50,000-100,000km)
- Audi A8 followed by Audi A6 and BMW 5-Series (mileage 100,000-150,000km)

SPORTS CARS/COUPES
- Mazda MX-5 followed by VW Eos and BMW 6-Series Coupe/Cabrio (mileage up to 50,000km)
- Mercedes SLK followed by Opel Tigra Twin Top and BMW Z4 Cabrio/Coupe (mileage 50,000-100,000km)
- Porsche 911 followed by Mercedes-Benz CLK and Mazda MX-5 (mileage 100,000-150,000km)

SUV
- BMW X3 followed by Toyota RAV4 and Porsche Cayenne (mileage up to 50,000km)
- Porsche Cayenne followed by BMW X3 and Toyota RAV4 (mileage 50,000-100,000km)
- BMW X3 followed by VW Touareg and BMW X5 (mileage 100,000-150,000km)

MPV
- Nissan Note followed by Skoda Roomster and Ford Galaxy/S-Max (mileage up to 50,000km)
- Mazda5 followed by SEAT Altea/Toledo and Ford Galaxy/S-Max (mileage 50,000-100,000km)
- Opel Zafira followed by VW Touran and Ford C-Max (mileage 100,000-150,000km)

Rated as the most reliable vehicle among car models with mileage up to 50,000km, the Opel Corsa D passed 97.6% of DEKRA certification tests without any problems, followed by the Audi A4 and the Mercedes-Benz C-Class.

Just like the 2009 list, the 2010 DEKRA ranking features a category called ‘Best of all classes’, in a bid to recognise car models with outstanding reliability performance based on the average score in all the three mileage levels combined. Accordingly, the Audi A6 won the top spot, leading the way ahead of the BMW X3 and the BMW 3-Series.

sursa http://www.samar.pl/__/__la...ility-report.html
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot suntem la chestii dinastea. DTI-urile s-au calificat la good engines Evil or Very Mad tdci-urile-n schimb vad ca sunt luate ca niste glume Laughing
De cdti-uri nici n-au auzit astia, astea neavand probleme grave legate de pompe sau injectoare.

http://www.dieselbob.co.uk/goodbad.asp

Tinand cont ca tot forumul e plin de problemele dti-urilor cu pompa va dati seama ce prastie-s tdci-urile astea? Laughing
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma mai lasa sa editez dar am descoperit jos si 1.6 tdci hdi sau cum mai vreti sa-i spuneti Laughing Laughing

Campioni la puncte Laughing
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
http://masini.ro/stiri/cea-...-de-euro-8814.htm
  • hepea

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Apropos, e lichidare de stoc la vechiul Astra H. Am fost cu un prieten zilele astea si era 10.500E Sunt convins ca mai lasa daca sunteti hotarati Wink
Skip ads

  • AutoDAX

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu a scris:
Daca vreti o masina care merge bine si arata decent dar este cam simpla si nu ofera multe gadgeturi si satisfactii pe drum, luati Ford.


Daca asa arata o masina simpla si fara gadget-uri, atunci no comment. Auzi, nu ofera satisfactii pe drum. Tu auzi ce zici? Toata lumea stie cum sta un Focus pe drum, e etalon in clasa.

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
+----------+
| PLEASE |
| DO NOT |
| FEED THE |
| TROLL |
+----------+
| |
| |
.\|.||/..

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu stau in dubii pt viitoarea masina Astra H sau Focus 2 diesel SH.
Lucrul care ma nemultumeste la Astra H e vizibilitatea laterala si chiar in spate, eu "vin" de pe Astra G caravan si pot sa zic ca diferentele sunt foarte mari pe partea de vizibilitate, mai ales ca sunt obisnuit sa ma uit in retrovizoare cind parchez cu spatele - adik mai tot timpul. As vrea sa aud si eu ce zic proprietarii de H cu privire la vizibilitate.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Eu am H Caravan de un an si 3 luni si tot de pe G Caravan veneam.
Ce pot sa-ti spun legat de vizibilitate. Personal nu am simtit nici o difereanta fata de G la mersul cu spatele sau la vizibilitatea laterala.
Pe mine altceva m-a deranjat la capitolul acesta si anume stalpul din stanga al parbrizului, de pe partea soferului, este cam mare, cam gros, si in anumite unghiuri/situatii tre sa dai cu ochii pe dupa el sa poti vedea si sa fii sigur.
Atat.
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai la asta ma refeream si eu, dar stilpul din dreapta?
Banuiesc ca la H caravan ai vizibilitate spate mai buna.. eu ma refeream la cel hatch.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
distanta fata de cel din dreapta e mai mare, nu prea incurca vizibilitatea
La hatch nu stiu
  • Darkye

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi dilema am avut-o si eu cand am ales masina - ce-i drept, am avut de optat intre masini noi. am fost la test drive cu un Ford focus 1.8 diesel (115 CP) si un Opel Astra 1.9 (120 CP), tot diesel. Am tot auzit si eu povesti la viata mea despre Focus, o super stabilitate si super motor. Eu am vazut, in primul caz, doar un motor foarte lenes, extrem de zgomotos, un interior anost (in contrast cu bordul, care incearca sa compenseze lipsa atentiei la detalii si la calitatea materialelor). Aspectul asta s-a imbunatatit la opel. E drept, am luat o versiune cu sasiul sport si consider ca are o tinuta de drum cu mult peste cea a Fordului. In plus, ESP-ul e sfant (nu il gaseam la Focus, la preturi echivalente) si cine il are si conduce iarna sigur stie ce spun.
Cat despre masinile franceze, sunt si ele cum sunt. Am renuntat la un Renault Laguna 1.9 Dci, fab '03, variant, pentru o masina noua. Opelul e mai stabil decat ar fi fost Fordul, dar nici macar nu se apropie de acea amarata masina frantuzeasca. Nici WV Passat nu sta pe drum mai bine decat o laguna (e drept, alte clase de masini). In rest, nu am avut ocazia sa le testez.
Ca idee, daca vrei sa ai o masina economica pe care o poti cumpara la un pret bun, intereseaza-te de un Megane 1.5 Dci. Daca eviti varianta sedan (made in Turkey), vei gasi o masina chiar fiabila si din alte puncte de vedere decat cel al motorizarii. Iar un consum de 5.5 urban, intr-un oras relativ aglomerat (Iasi), poate face cu ochiul oricui.
Poate vorbesc in plus, dar am si auzit si am si vazut ce inseamna fiabilitatea motorului in cazul Renault. Am condus 3 dintre ele (toate diesel), cumulat peste 200 k km, cea mai mare parte cu o batrana din '86. Am schimbat diverse la masinile respective, dar niciodata nimic legat de motor.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Citroen c4 si Ford Focus impart aceleasi motorizari ma refer la cele de 1.6 tdci (sunt indentice), eu am focus si pot spune ca este cea mai mare dintre cele 3, mult mai mare la interior ca astra h si ca j; iar la tinuta de drum este peste golf 6;.........in locul tau as lua in calcu si o varianta de motorizare fara dpf.....asta daca nu ai ales deja:))
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Hai ca o dam in SF-uri. Laguna a ramas aproape singura masina din clasa medie fara multilink. Iar sasiul ala se indoaie pe lungime de zici ca e din lemn de salcie. Passatul sta mai bine pe drum ca Laguna din orice pozitie, la fel cum si Focusul sta mai bine ca Astra, fie ea si cu sasiu sport. Sasiul Focus-ului l-as pune la nivelul Golf-ului, care e clar lider de segment. C4 sta de asemenea foarte bine, dar iti intra toate liniile de tramvai in fund.
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In 2-3 luni doresc sa achizitionez una din modelele de mai sus.

au trecut de cand haul, cred ca a si vandut-o (astra , focus , c4)
  • DONALD

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
corect
  • rubin

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 17 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:Citroen c4 si Ford Focus impart aceleasi motorizari ma refer la cele de 1.6 tdci (sunt indentice), eu am focus si pot spune ca este cea mai mare dintre cele 3, mult mai mare la interior ca astra h si ca j; iar la tinuta de drum este peste golf 6;.........in locul tau as lua in calcu si o varianta de motorizare fara dpf.....asta daca nu ai ales deja:))


Focus mai spatios decat Astra H ? Laughing Laughing
Este o mareee exagerare mai ales la spatiul lateral al soferului !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR