Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am vrut sa schimb placutele spate si sa verific rulmentii daca mai au vaselina si nu am reusit sa dau jos etrierul nici cum
am desfacut surubul 3 din imagine si apoi pauza nu iesea etrierul
a mai desfacut cineva ?

ce nu am facut bine ?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Etrierul este prins in 2 suruburi. In poza este marcat doar surubul de jos. Mai este unul sus.
Dupa ce le desfaci, rebuie departate placutele pentru a trece de acea dunga ramasa pe marginea discului ca urmare a uzurii, dupa care etrierul va iesi.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca reusesti sa dai cu vaselina pe rulment pune te rog si poze pentru ca si eu am un scartait enervant, si nush cum sa ii dau de cap.
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
din pacate este prins intr-un surb ca in poza
in partea de sus unde ar trebuii sa vina surub ca si la etrierul de pe fata nu este gaura .
este exact ca in poza
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sunt 2 modele de etrier ... si al meu e tot cu 1 surub .. jos ... trebuie sa-l schimb din cauza mecanismului de la frana de mana (cica nu se poate repara) ... luasem un etrier din dezmembrari care avea surub si sus si jos, dar difera locul unde vin placutele si sistemul ala pt frana de mana (inclusiv greutatea aia - care habar n-am la ce foloseste) ... si nu se potrivesc de la un model la altul ...
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si cum ai dat jos etrierul ?
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
prima data scoate cablul de la frana de mana de pe furca 1 din schema . dupa scoti siguranta de tabla care e nr 2 din schema. apoi tragi tot cablul de la frana de mana afara prin gaura de unde ai scos siguranta 2. apoi desfaci surubul 3. nui nevoie sa desurubezi si surubul de sus.dupa ce desfaci surubul 3 ,impingi inainte si sucesti stanga dreapta etrierul ca trebuie sa iasa cu tot cu surubul de sus. cand le pui inapoi nu uita sa dai cu un pic de vaselina pe partea care este sub garnitura de cauciuc si care intra in suportul de la etrier. sper ca am explicat pe intelesul tau. bafta. apropo daca nuti merge parghia de la frana de mana ca e intepenita se poate debloca cu deruginol si 2 persoane. unul sa traga si sa lase frana de mana iar celalalt sa forteze cu o surubelnita mai rezistenta parghia sa coboare si sa dea cu rost off.incercati de mai multe ori si o sa vezi casi da drumul
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ schumy ... inca nu l-am dat jos ... ca abia maine imi vine cel nou ... iti spun maine cum l-au dat jos baietii din service ...
@ Daniel ... problema la al meu e ca era blocat pe "frana trasa" ... dar nu bloca roata ... dupa ce mi l-a deblocat, cand am tras prima data frana de mana s-a blocat si-mi frana roata ... dup`aia n-am mai tras frana de mana ... astept sa-l schimb acum ...
  • cortez2

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cipiotul
Incerc sa dau de tine de cateva zile! nu cred ca e valabila adresa aia cu 999!vreau sa ma ajuti cu un garmin!
Scuze de offtopic!
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cand schimbati cablul la frana de mana e bine sa dati pe cablul de metal in locurile unde culiseaza pe cauciucul de protectie cu un pic de vaselina. asa aluneca si mai bine si nici nu prinde rugina
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
se pare ca ajung la 1 luna de asteptare pt etrier ... cei de la service au primit de 2 ori piesa ... prima data etrier fata (mie-mi trebuie spate), a 2a oara au trimis pe spate ... dar pe sistem Lucas, mie-mi trebuie Bosch (Lucas-ul e total diferit de Bosch)
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR