Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
E vorba de un Opel Astra cu motorul 1600, benzen, cu 8 supape si 85 CP.

La drum intins, cu viteza de pana la 110 Kmh, consuma cam mult, 8l/100km. Asta vara nu lua decat cel mult 6.

Acul de temperatura nu sta decat la maxim 80 de grade. Mie mi se pare ca aici e problema, si nu stiu daca asta vara statea vertical, la 90 de grade. Cine mai are motorul asta poate sa-mi confirme ca 90 de grade e temp pe care ar trebui s-o arate? Question Sper sa scap simplu, cu un termostat.

Abia are 2000km de la revizie, deci ulei, filtre schimbate. Nu se aprinde nici un led de "eroare" (check engine.... etc.) si deci incerc sa exclud alte posibilitati de defecte (sonda lambda, debitmetru).

Masina nu e a mea, e in familie, si merg doar ocazional cu ea.
Si s-ar putea sa fiu eu cam subiectiv, dar parca nici caldura nu prea baga...

Merci...
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Schimbarea termostatului e putin mai complicata la motorul asta pentru ca trebuie data jos distributia. Costa in jur de 250 lei toata operatiunea. Pentru a verifica termostatul, verifica furtunul care vine sus in radiator. Daca este cald la o temperatura mai mica de 92 grade, probabil ai probleme cu termostatul.
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mikki a scris:Schimbarea termostatului e putin mai complicata la motorul asta pentru ca trebuie data jos distributia. Costa in jur de 250 lei toata operatiunea. Pentru a verifica termostatul, verifica furtunul care vine sus in radiator. Daca este cald la o temperatura mai mica de 92 grade, probabil ai probleme cu termostatul.


Da, am auzit de treaba asta. Destul de nasol, dar oricum, e mai ieftin decat un debitmetru.

Cineva cu Z16SE ma poate lamuri daca temperatura sta la 90 pe ceas?

Merci!
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
e normala temperatura pe frigul asta si la mine se comporta asa
Skip ads

  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca-i pui un carton o sa stea temperatura la 90 de grade cum vrei. Pana sa-i pun carton nici la 80 nu ajungea, acum sta bine merci... Wink Bafta!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
jonny te contrazic...
2 ierni (primele 2 din viata ei) nu se misca de pe 90 indiferent ca mergeam cu viteza in afara orasului sau bara la bara in oras...
dupa aia am avut problemele enumerate mai sus si prin alte topicuri referitoare la termostat dupa care l-am schimbat...
acum insa face la fel... undeva sub 90 si doar din cind in cind in oras o idee peste...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR